Državni denar za spodkopavanje poučevanja o evoluciji?

Desetletja so bili pritiski kreacionistov na šolstvo pravzaprav značilen ameriški pojav. Zdaj je dvome v evolucijo mogoče najti tudi v šolskih gradivih v Sloveniji.

E-gradivo z glavo ministrstva, ki zavrača evolucijsko teorijo.

E-gradivo z glavo ministrstva, ki zavrača evolucijsko teorijo.

V ZDA v šolstvu že skoraj stoletje poteka prava mala vojna. Nekatere verske skupnosti, ki zavračajo evolucijsko teorijo, neprestano pritiskajo na šolske oblasti, da bi poučevanje te teorije v državnih šolah bodisi prepovedale bodisi bi učenci poleg evolucijske teorije pri pouku biologije spoznali tudi versko razlago o božjem stvarjenju vesolja, narave in človeka, torej kreacionizem.
Desetletja so bili pritiski kreacionistov na šolstvo pravzaprav značilen ameriški pojav, zadnja leta pa je kreacionistično gibanje dobilo svetovne razsežnosti. Pri tem kreacionisti v drugih državah praviloma posnemajo zamisli in strategije ameriških kreacionistov. O različnih incidentih v zvezi s poučevanjem o evoluciji v šolah in o agresivni kreacionistični propagandi poročajo iz Velike Britanije, Francije, Nemčije, Italije, Poljske, Romunije, Srbije, Rusije, Španije, Belgije, Švice, Švedske, Turčije, Kanade, Avstralije, Brazilije in Kenije.
Na hitro širjenje kreacionističnih idej se je leta 2007 odzval Svet Evrope z resolucijo Nevarnosti kreacionizma v izobraževanju, ki se zavzema za kakovostno poučevanje evolucijske teorije in izločitev kreacionističnih idej iz pouka naravoslovnih predmetov ter opozarja, da niti ob upoštevanju verske svobode vera ne sme omejevati znanosti.
Zdi se, da se je Slovenija tokrat izognila valu političnih škandalov, ki spremljajo širjenje kreacionizma v Evropi. Pri nas pač nimamo težav s poučevanjem o evoluciji. Pa je to res?

Pomni: Evolucijska teorija je samo teorija

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.