31. 3. 2011 | Mladina 13
Enak dostop do zdravstva za vse?
Zdravniška zbornica zavrnila evropsko zdravstveno deklaracijo
Koliko delavcev ima urejeno zdravstveno zavarovanje?
© Željko Stevanić/IFP
Človekoljubna mrežna organizacija Huma, ki povezuje 16 evropskih zdravniških organizacij, je predstavila evropsko deklaracijo zdravstvenih delavcev »Zmanjševanje neenakosti na področju zdravja v EU«. Deklaracija, ki jo je do sedaj podpisalo že okrog 7000 podpisnikov, med njimi tudi 140 uglednih zdravstvenih združenj in inštitutov iz vse Evrope, se zavzema za enakovreden dostop do zdravstvenega varstva za vse ljudi, tudi za priseljence brez dokumentov, ki do zdravstvene oskrbe pogosto niso upravičeni ravno zaradi togih in diskriminatornih politik. Predstavniki Hume so zato pozvali vse institucije EU, naj sprejmejo ukrepe, ki bodo omogočali spoštovanje njihovih deontoloških obvez do vseh bolnikov. Že pred tem jih je podprl evropski parlament in »pozval države članice Unije, naj najranljivejšim skupinam, tudi neevidentiranim migrantom, zagotovijo enak dostop do zdravstvenega varstva«.
Nevladna organizacija Slovenska filantropija je deklaracijo podprla. »Tudi pri nas opažamo številne primere, ko neevidentiranim migrantom ali migrantskim delavcem ni zagotovljena zdravstvena oskrba. Ti ljudje pogosto sploh ne pridejo do zdravnikov, dogaja se denimo, da jih zavrnejo že medicinske sestre in drugo zdravstveno osebje,« je povedal predstavnik Slovenske filantropije Franci Zlatar. »Bistvo težave je, da imajo tako imenovani ilegalni migranti ter prosilci za azil dostop samo do nujnega zdravstvenega zavarovanja, to pomeni, da je zdravniku prepuščena odločitev, ali jim je zdravniška pomoč nujno potrebna ali ne. Na njihove odločitve pa tu bržkone vpliva tudi samo krčenje storitev in sredstev v zdravstvu, kar je posledica krize.«
V Slovenski filantropiji so se z deklaracijo obrnili na Zdravniško zbornico, ta pa je ni želela podpisati. Kot je pojasnil Zlatar, »smo na sestanku predstavili deklaracijo in poskušali zbornico spodbuditi k promoviranju tega dokumenta, vendar nas je predsednica Gordana Kalan Živčec kategorično zavrnila, rekoč da je ta deklaracija sama sebi namen in da so naši zdravniki že zavezani k zdravniški etiki. Tudi na ministrstvu za zdravje smo naleteli na precej mlačen odziv.«
V zbornici se sicer strinjajo, »da mora biti dostop do zdravstvenih storitev enak za vse in nikakor ne sme biti pogojen s statusom, državljanstvom ali krajem bivanja«, vendar so ponovili, da deklaracije niso podpisali, ker zanje že velja Kodeks medicinske deontologije Slovenije. To, da so deklaracijo podpisale številne evropske zdravstvene organizacije, vendarle priča o njeni nujnosti, saj stvari v praksi niso tako idilične, kot trdijo v zbornici.
Vodja ambulante za nezavarovane ljudi in podpisnik deklaracije Aleksander Doplihar opozarja: »Na tem področju imamo zelo resen problem. Ne gre le za neevidentirane emigrante in izbrisane, ampak za številne druge male ljudi, ki so bili po letih in letih dela nezakonito odpuščeni in so ostali brez zdravstvenega ter pokojninskega zavarovanja. Vse to je znak neurejenosti naše družbe in ti ljudje v zdravstvenem sistemu vedno več izgubljajo. To, da je zbornica zavrnila podpis deklaracije, nadalje priča o njeni nehumanosti in skrbi za profit namesto za malega človeka.«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.