Marjan Horvat

 |  Mladina 26

Ljubljanski nadškof agitira

Dr. Srečo Dragoš mu očita laž, nelogičnost in perverznost

Nadškof Stres med mašo za domovino v ljubljanski stolnici

Nadškof Stres med mašo za domovino v ljubljanski stolnici
© Borut Krajnc

V intervjuju za Družino je ljubljanski nadškof in metropolit dr. Anton Stres povedal, kaj mislita on in njegova institucija o ključnih vprašanjih našega vsakdanjika. Ker je bil intervju objavljen v času praznovanja obletnice samostojnosti in prvih korakov nove države, je povedna njegova misel, da bi na začetku morali družbene spremembe zastaviti radikalneje, »vendar so bile 'stare sile' spretnejše od resničnih demokratov, ljudje pa so imeli bolj oprane možgane, kot se je sprva mislilo«.
Prav tako je za pred kratkim neuspešne referendume presodil, da »je bilo veliko ljudi za ali proti ne zaradi vsebine, temveč zaradi tega, ker so bili za vlado ali proti njej«. Čeprav namere vlade in vsebino referendumov po svoje vzame v bran, takoj zatem sporoča, da so potrebne predčasne volitve, saj »je to edini izhod iz sedanje krize legitimnosti te vlade, če je dobri dve tretjini državljanov več ne podpira in se z njo ne more strinjati. Tisti izmed vodilnih politikov, ki v sedanjih razmerah noče predčasnih volitev, zame ni državnik, temveč neodgovoren politikant.« V intervjuju ne pozabi niti znova pribiti, da je »ustavno sodišče razsodilo, da je sedanji zakon o verski svobodi skladen z ustavo in ni potreben sprememb«.
Ko smo za mnenje o nadškofovih tezah poprosili sociologa dr. Sreča Dragoša, je njegov navedek o presoji ustavnega sodišča označil za laž, odnos do referendumov za nelogičen in mnenje o »opranih možganih« Slovenk in Slovencev pred dvajsetimi leti za perverznost. Po Dragošu lahko »očitke o opranih možganih, če se postavite v kožo 'nasprotnega tabora', vrnete, morda najbolj izrazito prav Stresu, saj so bili prej njegovi teksti evangelijski, krščansko socialni, spravljivi, kasneje pa postanejo njegova stališča diametralno nasprotna. Je apologet cerkve, ki sprejema mahničevsko paradigmo.«
Ni dvoma, najvišji cerkveni dostojanstvenik je krepko vstopil v politični prostor. Dr. Dragoš meni: »Eno je, če cerkev ponuja svoj pogled na družino in tako sugerira volivcem, kako naj se odločijo na referendumu. To bi bilo sicer neprimerno, vendar je dovoljeno. Ko pa vrhovni cerkveni poglavar vernike politično nagovarja, katera politična opcija je primerna, ali poziva k predčasnim volitvam, gre za eklatanten primer politizacije vere oziroma za klerikalizacijo politike. To je prepovedano.«
Predvolilna kampanja se še ni začela. Zakaj se je nadškof odločil zanjo tako zgodaj? Dragoš pravi, da gre za znano politično kalkulacijo in »taktiko RKC. Ko presodi, da se krepi nezadovoljstvo, ki bi lahko odpravilo vlado oziroma tisto politično stran, s katero se cerkev ne strinja, takoj pristavi svoj lonček. Če bi bilo javno mnenje razdeljeno na pol glede podpore ali kritike vlade, potem tega nadškof ne bi izrekel na tak način.«
V prid Dragoševi tezi govori tudi to, da RKC premiera Boruta Pahorja ni obvestila o posebni zahvalni maši v Londonu, kjer so prebrali pozdravne besede Janeza Janše in opravičilo, ker se maše ni mogel udeležiti. Pismo opozicijskega voditelja je za RKC tako pomembno, da so ga z emblemi tiskovnega urada slovenske škofovske konference pošiljali medijem. V kabinetu predsednika vlade pa pravijo, da za ta dogodek niso prijeli vabila ...

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.