19. 8. 2011 | Mladina 33 | Svet
Sušna tla plodna za rast korupcije
Humanitarna katastrofa na Afriškem rogu kot posledica človeških (ne)dejanj
Na Združene narode se je pred nekaj dnevi vsul plaz kritik in ogorčenja zaradi njihovega, res milo rečeno, slabega odziva na spoprijemanje z lakoto, ki je prizadela tako imenovani Afriški rog (Somalija, Džibuti, Kenija, Etiopija) in razselila že več kot sedem milijonov ljudi. Kritike so bile usmerjene predvsem v agencijo za begunce UNHCR, ker se ji s kenijsko vlado ni uspelo dogovoriti o odprtju begunskega taborišča Ifo 2. Ta je mednarodne donatorje stal 60 milijonov dolarjev, v njem pa bi lahko nastanili 80.000 ljudi. V bližnjem kampu Dadaab, zgrajenem za 90.000 ljudi, jih je namreč trenutno že skoraj pol milijona in reke novih beguncev nimajo več kam. Izkazalo se je, da je UNHCR svojo nesposobnost poskušal prikriti z manipuliranjem medijev. Begunce so usmerili na grmičasto raven ob Ifo 2 in zatrjevali, da je kamp odprt ter da v njem naseljujejo ljudi. To laž so potem natisnili številni mediji po vsem svetu, medtem ko begunci še vedno životarijo in umirajo na prostem. »Za tisoče obupanih Somalcev, ki vsak dan prihajajo na to območje, je pogled na novo, popolnoma opremljeno, a prazno taborišče zadnji udarec,« je za britanski The Independent komentiral Daniel Bekele, direktor afriške podružnice človekoljubne organizacije Human Rights Watch.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.