10. 10. 2000 | Mladina 41
Šampinjoni/šampioni
Kredibilnost kviza Lepo je biti milijonar
So šampinjoni gobe ali ne?
© Marko Jamnik
Včasih naletite na človeka, ki ve več. Lahko je preprosto samo pameten ali pa ima v glavi fiksno idejo, da je najpametnejši na svetu, kar pomeni, da ima pravi odgovor na vsa vprašanja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
10. 10. 2000 | Mladina 41
So šampinjoni gobe ali ne?
© Marko Jamnik
Včasih naletite na človeka, ki ve več. Lahko je preprosto samo pameten ali pa ima v glavi fiksno idejo, da je najpametnejši na svetu, kar pomeni, da ima pravi odgovor na vsa vprašanja.
Prav to, da imamo take ljudi, ni nič hudega. Pač so in od časa do časa so celo koristni. Mogoče je malo huje, če se zmotijo in napake ne priznajo, ampak se še naprej delajo pametne. Še huje pa je, če se zmotijo v javnosti, ko to vidi ali sliši širše občestvo, ki zazna napako. Ampak pametni še kar gonijo svojo. To spet ni nič hudega, če pametni niso tisti, ki ocenjujejo druge in so zato že po hierarhični lestvici nezmotljivi.
Pri tem mislimo na kvizkoprofesorje, ki delijo milijonske zneske. V izogib napakam se organizatorji kviza zavarujejo z visokoletečimi besedami. Uradno je tako, kot piše na elektronskih straneh kviza, da "računalnik vse ve". Razlaga: "V kvizu Lepo je biti milijonar izbira vprašanja računalniški program, ki naključno izbere vsako vprašanje sproti. Pravilnih odgovorov ne pozna vnaprej niti voditelj. Vsa vprašanja so v računalniški program vnesena in zaklenjena vnaprej. Za vsako oddajo je vnaprej pripravljenih približno 100 vprašanj s predlogi odgovorov."
Če vse ve računalnik, pa sploh ne more biti napak, saj so stroji nezmotljivi. Ja, če pozabimo na to, da v računalnik podatke vnese človek. Motiti pa se je človeško, kajne?
Zdaj že vsi veste za napakico kviza Lepo je biti milijonar, ko je na vprašanje za 2,000.000 tolarjev igralec pravilno odgovoril, kateri planet se edini vrti v nasprotni smeri od smeri kroženja okoli Sonca. Tekmovalec je odgovoril Venera, Jonas pa je vehementno zatrdil, da je odgovor napačen. Začudeni igralec se je poslovil, a kasneje se je izkazalo, da je imel prav. "Računalnik" je navedel napačen odgovor. Oddaje niso predvajali. Če bi bili fer, bi igralcu dali deset milijonov, ker se nikoli ne bo vedelo, ali ne bi morebiti prav on zmagal.
Iz pretekle sezone se spomnimo vsaj dveh dvomljivih odgovorov. Legendarnega kurjega britofa, za katerega so Ljubljančani prepričani, da nobeden od navedenih odgovorov ni pravilen, saj v staroselski ljubljanščini kurji britof pomeni prazen krožnik na mizi - po možnosti tak, ki ostane od juhe -, kamor se mečejo oglodane piščančje in kurje kosti.
Bralci so nas opozorili še na nekaj drugih "napak," ki so se pojavile v kvizu. Specialisti za kulinariko so podvomili o pravilnosti odgovora, da šampinjoni niso gobe. Bežigrajsko gimnazijko so odslovili, ker je kot brezalkoholno pijačo izbrala napačno med dvema možnostma, med bovlo in sorbetom. Težava je v tem, da sta obe pijači lahko alkoholni ali brezalkoholni. Kako naj se torej človek odloči? Namerno zavajanje in nastavljanje pasti.
Ok, načeloma lahko vse to prenesemo. Samo ena težava je - kviza sedaj ne gledamo več neobremenjeno, za zabavo, temveč nenehno prežimo na napake. In na to, kako bo Jonas naredil tisto ta pametno faco.