13. 12. 2007 | Mladina 49 | Politika
"Krediti bodo dražji in težje dostopni"
Aljoša Tomaž, pomočnik prvega moža skupine KD Matjaža Gantarja in nekdanji predsednik uprave Abanke, o posledicah ameriške finančne krize, nevarnosti pretiranega zadolževanja in vmešavanju vladajoče politike v podjetja
© Matej Leskovšek
Financiranje prebivalstva v grobem poteka po dveh modelih. Prvi je tržni model, ki se izvaja s prenosom terjatev na posebna podjetja, ki te terjatve listinijo. Po večini izdajajo obveznice, ki se potem prodajo na finančnih trgih. Drugi je model kreditnega odnosa, v katerem banka zbira depozite ter daje kredite prebivalstvu in podjetniškemu sektorju. V ZDA prevladuje tržni model financiranja. Tako izdane obveznice kupujejo različne finančne institucije, od bank, zavarovalnic do skladov. Ključno je vprašanje, kako so listinjeni krediti zavarovani in kako kreditno sposobnim strankam so bili dani. V ZDA je očitno šlo za kreditiranje manj kreditno sposobnih strank, s slabšim zavarovanjem, za dajanje kreditov, občutljivih na spremembo obrestne mere, in tako naprej. Čeprav je šlo za manj varne kredite, so izdane obveznice dobile še ustrezne bonitetne ocene. Ker so takšni sekundarni vrednostni papirji praviloma donosnejši, so jih kljub visokemu tveganju kupovale finančne institucije po vsem svetu, zaradi česar je pljusk iz ZDA dosegel tudi Evropo. Slovenija bo krizo občutila predvsem v višjih obrestnih merah, manjši ponudbi na medbančnem trgu in slabši možnosti rasti prek zadolževanja na mednarodnih finančnih trgih.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?