Levi-tev desnice in njena resnica
Dr. Tine Hribar je danes kritičen do procesov, ki jih je sprožila sedanja oblast. A sam je tisti, ki jih je pomagal spodbujati in jim dajal intelektualno legitimnost.
Dr. Lilijana Burcar, asistentka na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, Oddelek za anglistiko in amerikanistiko
© Matej Leskovšek
Delo je decembra 2007 objavilo intervju z dr. Tinetom Hribarjem, ki na površini, kot je nekritično objavila Mladina, deluje kot "oster napad na ravnanje in usmeritev zdajšnje vlade". A če intervju natančneje preberemo, vidimo, da v resnici deluje le kot oblika distanciranja od Janeza Janše osebno in njegovih prijemov vladanja, saj naj bi ti škodili ugledu desnice in njeni možnosti nadaljnjega vladanja. Hkrati intervju prinaša tudi posebno vrsto apologetike, ki se nanaša na Hribarjevo podporo zamenjavi oblasti leta 2004, saj, kot pravi sam, je tako ravnal iz prepričanja, ker "sicer ne bi prišlo do samostreznitve levice". Deja vu levici nenadoma dobrodelno naklonjenega dr. Hribarja, ki še v referatu 30. maja 2007 o njej slabšalno govori kot o "necivilizacijskem" in zaviralnem elementu slovenske družbe (o liberalcih takšnega kova, kot sta Rop in Cvikl, pa kar kot o "ultralevičarjih")? Ali izmikanje odgovornosti, ki jo vsak intelektualec bodisi z leve bodisi z desne nosi za svoje razmišljanje in dejanja?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?