Poslanci brez integralnega teksta
Poslanci so ratificirali Lizbonsko pogodbo, ne da bi imeli pred sabo njeno besedilo.
Ratifikacija Lizbonske pogodbe je bila prevelik trenutek, da bi ga lahko pokvarila odsotnost prav te Lizbonske pogodbe. Sploh za predsednika vlade.
© Matej Leskovšek
Predsednik slovenske vlade Janez Janša je na torkovem zasedanju državnega zbora, ki je ratificiral Lizbonsko pogodbo, dejal: "Evropska unija z Lizbonsko pogodbo dobiva instrument, na podlagi katerega ne bo sposobna samo bolj učinkovito urejati odnosov med državami članicami, graditi skupne politike in povečevati integracijo, ampak je to instrument, ki bo Evropski uniji omogočal, da bo bistveno bolj učinkovita tudi navzven," ter dodal, da upa v uspešen potek ratifikacijskih postopkov tudi v drugih državah članicah EU. Pogodba je v dobršni meri vsebinsko enak dokument, kot je bila Pogodba o ustavi za Evropo. Čeprav Lizbonska pogodba dejansko odraža duha in črko neuspele Pogodbe o ustavi za Evropo, ki je prišla v nacionalne parlamente v obliki integralnega besedila, pa je dokument, ki ga zdaj ratificirajo nacionalni parlamenti, sestavljenka iz sedaj še veljavne Pogodbe o Evropski uniji (v glavnem "maastrichtske pogodbe") in Pogodbe o delovanju Evropske unije (v bistvu "rimske pogodbe") in zato manj pregledna. Integralnega besedila še ni.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?