7. 4. 2004 | Mladina 14 | Svet
Globoko grlo
Ali lahko to, kar je razkril Richard Clarke, nekdanji Bushev svetovalec za boj proti terorizmu, spremeni tok zgodovine - ali pa vsaj miselni tok komisije, ki preiskuje ozadje 11. septembra
Ameriške oblasti v Iraku so nedavno za 60 dni prepovedale izdajanje bagdadskega časopisa Al Hawsa, ker da razširja laži in Iračane vzpodbuja k nasilju proti ameriški vojski, koalicijskim enotam in iraškim kooperantom. Kar je seveda absurdno: po tej logiki bi morali že zdavnaj prepovedati izdajanje vseh tistih ameriških časopisov, ki so ves ta čas objavljali dobro znane, evidentne laži - da ima Irak orožje za množično uničevanje, da je povezan z al-Kajdo in da neposredno ogroža Ameriko. Jasno, stranski efekt tega dolgega, evforičnega, bombastičnega medijskega kooperiranja z Bushevo administracijo - oz. laganja - je bilo vzpodbujanje k nasilju proti iraški vojski, Iraku in Iračanom. In ko je Bush nedavno ob splošnem hihitanju novinarjev, zbranih na letni večerji Združenja radijskih in televizijskih poročevalcev, pokal kubistične, morbidne, nekrofilske vice na račun svojega propadlega iskanja iraškega orožja za množično uničevanje ("Nope, no weapons over there. Maybe under here?"), je bilo to v vseh smislih trapasto - hej, kolekcioniranje, dokumentiranje in arhiviranje Bushevih laži je že zdavnaj postalo industrija, bolj zabavna od filatelije.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?