Saša Eržen

  • Saša Eržen

    26. 4. 2019  |  Mladina 17  |  Kultura  |  Hudo

    Mocoro

    Izraz praholovec sicer uporabljamo za predmete, ki so načeloma neuporabni in se na njih na policah nabira prah, a tale izdelek, poimenovan mocoro (izg. mókoro), dejansko lovi prah tako, da se kotali po tleh, na policah, pod posteljami in omarami. Plastična gladka robotska žogica s premerom 10 centimetrov je oblečena v kosmato prevleko iz mikrovlaken, ki pritegne prašne delce, dlake ter vso podobno umazanijo in je snemljiva. Po uporabi prevleko s pomočjo posebne krtačke očistimo z vodo, lahko jo tudi peremo v pralnem stroju. Žogica deluje na baterije tipa AA, ki zdržijo tri ure, nato jih je treba zamenjati oziroma ponovno napolniti. Z baterijami samodejno varčuje tako, da se po četrt ure kotaljenja ustavi in jo je treba rahlo spodbuditi, da se ponovno požene. Paziti moramo, da ne štrbunkne z višine ali se zatakne pod nižjim pohištvom, saj nima vgrajenega kakšnega posebnega senzorja, ki bi ji to preprečil. Preproge je sicer še vedno boljše čistiti s sesalcem, robotska dlakasta žogica, ki se živahno kotali sem ter tja, pa je na gladkih tleh verjetno kar dobro nadomestilo za metlo ter tudi zabavna igrača za mačke in pse.

  • Saša Eržen

    19. 4. 2019  |  Mladina 16  |  Kultura  |  Hudo

    Stop pelodu

    Sezona prehladov se počasi preveša v sezono alergij. Tisti, ki trpijo zaradi senenega nahoda, kakor pravimo sezonskemu alergijskemu rinitisu, si za pomlad in poletje lahko omislijo posebno masko, ki bo njihove oči in nos popolnoma zaščitila pred cvetnim prahom. Maska prihaja iz Japonske, kjer naj bi za alergijo na pelod trpela kar petina populacije. Sestavljajo jo vizir, ki je širok skoraj trideset centimetrov, tulec iz najlona, ki si ga na vrhu okrog glave in spodaj okoli vratu pritrdimo s pomočjo elastike, ter filter za zrak z ventilatorčkom, ki je v plastiki nad vizirjem. Proizvajalec, firma Thanko – znameniti japonski ponudnik najčudnejših pripomočkov –, zagotavlja, da je ventilator dokaj tih, navajajo glasnost od 50 do 60 decibelov, za delovanje pa potrebuje USB-priključek. To je že druga generacija mask s filtrom za zrak, ki ščiti pred pelodom; prvo so izdelali pred leti in je spominjala na zaščitne maske s kapuco, kakršne nosijo v znanstvenofantastičnih filmih, ko pridejo v stik z neznanimi snovmi. Pri novejši je vrh glave odkrit, da je uporabnikom manj vroče, ni pa znano, zakaj so z rumene barve prešaltali na črno.

  • Saša Eržen

    12. 4. 2019  |  Mladina 15  |  Kultura  |  Hudo

    Motorizirani napihljivček

    Namesto z napihljivim čolnom na vesla se lahko letos z manj napora po vodi prevažate na napihljivi blazini z naslonjačem, ki pod sabo skriva motorčka s propelerjem. Ta dva za delovanje skupaj potrebujeta ducat baterij, upravljamo pa ju z vrtenjem ročajev, ki spominjata na igralni palici, ker imata na vrhu gumb. Napihljivček je izdelan iz trpežne plastike in mirno prenese do 136 kilogramov. Imenuje se splash runner, nekaj takega kot čofotajoči tekač, izmislili so si ga na Floridi, izdelujejo pa ga na Kitajskem. Seveda ima tudi odprtino za kozarec ali pločevinko. Prodaja ga firma Pool candy, ki zanj ponuja enomesečno jamstvo. Pri ceni dvesto dolarjev zna biti, da bodo njegovi kupci predvsem floridski bogataši z bazeni, ostali pa bodo ostali pri nemotoriziranih različicah. Isto podjetje si je pred dvema letoma že izmislilo inovativno in občutno cenejše napihljivo sedalo, ki spominja na vrečo za sedenje ter ga lahko uporabljamo v vodi ali na suhem, v svoji notranjosti pa ima LED-lučko, katere barvo in način svetenja nastavljamo z daljincem in zaradi katere je še posebej impresivno v mraku.

  • Saša Eržen

    5. 4. 2019  |  Mladina 14  |  Kultura  |  Hudo

    Zadnja palčka

    Fotografija morskega konjička, ki z repom objema plastično vatirano palčko za čiščenje ušes, precej večjo od njega, je na naslovnici revije National Geographic lani junija dala vedeti, da ni nedolžnega plastičnega odpadka. Vatirane palčke, namenjene predvsem odstranjevanju ušesnega masla, so široko uporabne, med drugim z njimi opravljamo mikrobiološke analize, čistimo rane in inštrumente ter nanašamo ali odstranjujemo ličila, kljub svoji majhnosti pa so zaradi številnosti – vsak dan naj bi jih izdelali poldrugo milijardo – velik ekološki problem. Njihovo držalo je namreč večinoma izdelano iz polipropilena, čeprav obstajajo tudi papirnate in lesene. Danski oblikovalci so zdaj razvili palčko za čiščenje ušes za večkratno uporabo, ki so jo poimenovali last swab, zadnja palčka. Ima snemljivo konico, ki jo je mogoče umiti in razkužiti, in je namesto iz bombaža izdelana iz medicinskega silikona, njeno držalo je iz najlona in steklenih vlaken. Na voljo bo v več barvnih različicah, pospravljena v posebni škatlici, da jo bomo imeli lahko vedno pri sebi. Ocenjujejo, da bo ena nadomestila kakih 5000 palčk za enkratno uporabo.

  • Saša Eržen

    29. 3. 2019  |  Mladina 13  |  Kultura  |  Hudo

    Znan obraz na plaži

    Narcisi imajo nov razlog, da se veselijo poležavanja ob vodi. Da bi videli svoj obraz, se jim ni več treba zazreti niti v vodno gladino niti v ekran pametnega telefona, v lastno obličje lahko nenehno zrejo kar med tem, ko ležijo na brisači. Britanska firma Firebox, ki že dve desetletji skrbi za ponudbo izvirnih daril, vam za plačilo izdela personalizirano brisačo, stkano iz mikrovlaken, na kateri je odtisnjen obraz po vašem izboru. Fotografijo obraza, ki ga želite pomnoženega videti na brisači, jim enostavno pošljete prek spleta. Ponudba je sicer omejena le na en ksiht na brisačo, v svojem repertoarju daril pa imajo tudi blazino, prevleko za blazino, skodelico, liziko, osvežilec zraka, kovček, nogavice ali darilni papir z obrazom po naročilu. A zakaj bi ostali le pri brisači? Dopolnite jo lahko s kopalkami z želenim obrazom, ki jih izdeluje drug ponudnik iz Londona, podjetje Bags of love. Pri slednjih poleg enodelnih kopalk in bikink ter celo natikačev s fotoportreti izdelujejo še brisače in odeje iz mikrovlaken ter kuhinjske krpe iz bombaža in lanu, na katere natisnejo vaše fotografije česarkoli.

  • Saša Eržen

    22. 3. 2019  |  Mladina 12  |  Kultura  |  Hudo

    Gigantski nahrbtnik

    Pariški teden mode je pred tedni presenetil z miniaturno torbico znamke Jacquemus, ki v širino meri pet centimetrov in v katero gre le par kovancev ali bonbon. Na drugem koncu sveta pa je japonska firma CWF udarila z nasprotnim ekstremom in izdelala gigantski nahrbtnik, v katerega gre kar sto osemdeset litrov robe. Videti je popolnoma enako kot običajen nahrbtnik, s prednjim žepom, ročajem na vrhu in oblazinjenimi naramnicami, na katerih ne manjka dodaten razbremenilni pas, ki se zapne čez prsni del. Njegovo ime backpacker’s closet, omara popotnika z nahrbtnikom, sporoča, da naj bi bilo vanj mogoče pospraviti celotno garderobo, kar zna biti v primeru študentov ali minimalistov čisto res. Priporočajo ga tako za prenašanje kot za na taborjenje, kjer naj bi nadomeščal pohištvo. Dejansko se lahko uporablja kot dodatna omara, glede na to, da vanj zleze cela odrasla ne preobilna oseba, ki je skrčena, pa tudi kot kabina, v katero se lahko zatečemo, kadar hočemo imeti mir. Nahrbtnik v višino meri točno en meter, izdelan je iz najlona in prazen tehta poldrugi kilogram, na voljo pa je v olivno zeleni, črni in bež barvi.

  • Saša Eržen

    15. 3. 2019  |  Mladina 11  |  Kultura  |  Hudo

    Ikea zajec

    Vse poti vodijo v Ikeo. Na prvo, ki se bo odprla pri nas, bo treba počakati še najmanj dobro leto, saj so prejšnji teden vložili prošnjo za gradbeno dovoljenje, njena gradnja v ljubljanskem BTC-ju pa naj bi se predvidoma začela letos poleti. Po Ikeine čokoladne zajce, ki bodo nedvomno velikonočni hit, se bo zato treba odpraviti k sosedom, v Zagreb, Gorico, Gradec ali na Dunaj. Devetdesetgramski sestavljivi zajec iz mlečne čokolade je naprodaj v kolekciji z imenom VÅRKÄNSLA – gre za besedo, ki v švedščini izraža vznemirjenje zaradi pomladi –, poleg zajca pa vsebuje še čokoladna jajčka in papirnato škatlo v obliki jajca, ki jo lahko napolnimo s sladkarijami. Čokoladni zajec je v embalaži razstavljen na tri dele, stane tri evre in pol in vsebuje 30-odstotni delež kakava. V njegovem opisu kakopak spodbujajo igranje s hrano, ki jo potem pojemo ali uporabimo za okras. V nasprotju z drugimi sestavljivimi izdelki pri zajcu ne potrebujemo navodil ali posebnega orodja. Le če nočemo, da bi se na čokoladi, ki se pri telesni temperaturi stopi, poznali prstni odtisi, je treba z njim delati v rokavicah oziroma ga sestaviti hitro.

  • Saša Eržen

    8. 3. 2019  |  Mladina 10  |  Kultura  |  Hudo

    Teh(t)no ogledalo

    »Zrcalce, zrcalce na steni, povej, koliko tehtam,« ,je zahteva, ki jo bomo v prihodnosti lahko naslovili na svoje ogledalo. To pa še ni vse. Pametno ogledalo, imenovano naked, tj. gol, ki je že naprodaj v ZDA, poleg teže izmeri tudi odstotek maščobe v telesu, mišično maso in natančno premeri posamezne telesne dele. Sestavljeno je iz plošče s tehtnico, ki se počasi zavrti okoli svoje osi, ko stopimo nanjo, in ogledala, za katerim se skrivajo trije senzorji z optičnim čitalnikom ter procesor, ki štiri gigabajte podatkov pretvori v tridimenzionalno sliko uporabnice ali uporabnika. Kakopak ima ogledalo tudi wi-fi in bluetooth povezavo, s pomočjo katerih rezultate meritev takoj odčitamo na zaslonu pametnega telefona. Namenjeno je domači uporabi, z njim lahko v posebni aplikaciji beležimo podatke šestih različnih posameznikov, stane pa toliko kot boljši prenosni računalnik. Pametno ogledalo omogoča, da zaznamo spremembo, še preden je ta vidna oziroma opazna, kar pripomore k motivaciji, prvi uporabniki pa pohvalijo tudi vizualno beleženje napredka, saj zelo radi primerjajo tridimenzionalne podobe svojega telesa ’prej’ in ’potem’.

  • Saša Eržen

    1. 3. 2019  |  Mladina 9  |  Kultura  |  Hudo

    Detektor prebave

    Plini, ki nastajajo v debelem črevesju, so znak, da katere od sestavin hrane ne presnavljamo najbolje oziroma smo nanjo preobčutljivi. A ugotavljanje, kaj nam povzroča težave, je lahko zamudno, zapleteno in pogosto neuspešno. Z novim žepnim pripomočkom, imenovanim aire, ki ga proizvaja irsko zagonsko podjetje Foodmarble, pa lahko po vsakem obroku konstatiramo, kateri hrani se je drugič bolje izogniti, ker je kriva za napihnjenost, krče v trebuhu, vetrove ter slabo počutje. Kadar telo neke sestavine ne more ustrezno prebaviti, hrana namreč obleži v debelem črevesju, kjer bakterije, ki pripomorejo k njenemu razkroju, proizvajajo različne pline, med njimi tudi vodik. Prav slednjega v izdihu meri aire. Sestavljata ga ustnik – tega je mogoče sneti in umiti – s senzorjem in baterija, ki se polni prek USB-priključka ter naj bi zdržala do nekaj dni. Uporaba je enostavna: vdihnemo, tri sekunde zadržimo dih in nato pet sekund izdihujemo v ustnik detektorja, ki se prek tehnologije bluetooth poveže z aplikacijo na pametnem telefonu, ta pa nam z analizo izdiha pokaže, ali nam hrana ustreza ali ne.

  • Saša Eržen

    22. 2. 2019  |  Mladina 8  |  Kultura  |  Hudo

    Muzikalični kozarec

    Kozarec, ki je za optimista na pol poln, za pesimista pa na pol prazen, je za glasbenika uglašen na povišano noto f, torej fis, vsaj v primeru vinskih muzikaličnih kozarcev, musical wine glass, ki jih za ameriškega ponudnika izdelujejo v Nemčiji. Ton iz njih izvabimo tako, da kozarec s tekočino napolnimo do ene od oznak, in nato z navlaženim prstom drsimo po robu kozarca. Kristalni kozarci za vino obljubljajo nič manj kot kristalno čiste tone, te pa potrjujejo tudi uporabniki, ki so njihovo uglašenost preverili s pomočjo uglaševalnih instrumentov za glasbila. Slovenci, znani po tem, da po dovoljšni količini zaužite žlahtne kapljice radi zapojejo, bodo z dotičnimi kozarci končno deležni tudi ustrezne glasbene spremljave. S kompletom osmih čaš, ki so različno napolnjene do posameznih oznak, lahko zaigramo celotno A-durovo lestvico, z enim kozarcem pa lahko posnamemo vsak ton posebej in nato posnetke zmontiramo v želene pesmi. Muzikalični vinski kozarci so naprodaj tudi v kompletu po dva.

  • Saša Eržen

    15. 2. 2019  |  Mladina 7  |  Kultura  |  Hudo

    Telovadne podvezice

    Za gospe, ki želijo svoje stegenske mišice izklesati brez truda, pri tem pa delovati celo malce poredno, je poskrbljeno. Tehnologija električne mišične stimulacije, ki najboljšim športnikom pomaga do vrhunske forme, je končno na voljo tudi v obliki podvezic. Telovadna oprema sixpad, ki jo je razvilo japonsko podjetje MTG in jo priporočajo trenerji ter fizioterapevti širom po svetu, promovira pa sam nogometaš Christiano Ronaldo, je posebej za ženske razvila pas s podvezicami, s katerim z elektriko krčimo in raztezamo mišice bokov, stegen ter zadnjice. Priporočajo ga za vsakodnevno uporabo. Takoj ko si pas nataknemo, se pod njim začne odvijati 23-minutna samodejna vadba, mi pa lahko medtem počnemo karkoli. Pas in objemke za stegna izdelujejo v treh različnih velikostih, ki naj bi se prilegale različnim postavam, enostavnost uporabe pa bojda nagovarja uporabnice vseh generacij. Pripomoček, ki ga je mogoče upravljati s pametnim telefonom, ni prav poceni, poleg tega je treba visokoprevodne nalepke iz želeja, ki skrbijo, da mišice utripajo s frekvenco 20 Hz, zamenjati vsaka dva meseca.

  • Saša Eržen

    7. 2. 2019  |  Mladina 6  |  Kultura  |  Hudo

    Zmenek dvoživk

    V majhnem prirodoslovnem muzeju v kraju Cochababma v Boliviji je v akvariju desetletje prečofotal žabec z imenom Romeo, najbolj osamljena žaba na svetu. Domnevo, da gre za zadnji živi primerek endemične vodne žabe z latinskim imenom Telmatobius yuracare, je nedavna ekspedicija v bolivijsko džunglo k sreči ovrgla. Akcijo množičnega zbiranja sredstev za iskanje Romeove neveste so sprožili lani za valentinovo, kljub temu pa je bilo prečesavanje džungle večkrat neuspešno. Zdaj se je žabcu žarečega pogleda in oranžnega trebuha končno nasmehnila sreča in bo lahko šel na zmenek s pripadnico svoje vrste, ko ta prestane karanteno. Tudi če si plahi Romeo in Julija, ki je bojda njegovo nasprotje, ne bosta všeč, za vrsto obstaja možnost preživetja. Teresa Chamacho Badani, vodja herpetološkega oddelka v muzeju in odprave na žabe, ki se imenujejo po pokrajini Sehuenca, je povedala, da so poleg Julije našli še eno mlado žabico in tri poskočne žabje samce ter jih vzeli s sabo, saj so zaradi izjemno hitrega krčenja njihovega življenjskega okolja visoko ogroženi, z njihovo pomočjo pa bodo izumrtje vrste morda lahko preprečili.

  • Saša Eržen

    1. 2. 2019  |  Mladina 5  |  Kultura  |  Hudo

    Savnanje s klobaso

    Star finski pregovor pravi, da je savna siromakova lekarna. Na Finskem, kjer je savna neločljivi del kulture, ima 5,5 milijona prebivalcev kar 3,3 milijona savn, to v povprečju pomeni eno na gospodinjstvo. Imajo jih tudi v tovarnah, pisarnah, na ladjah in v rudnikih, skupno savno imajo celo poslanci v finskem parlamentu. Povprečna Finka ali Finec gresta v savno vsaj enkrat na teden in v njej preživita nekaj ur. Med savnanjem se praviloma ne je, a ko se po prečiščenju oglasi lakota, je dobro biti pripravljen. Peč na vroče kamne, ki skrbi za temperaturo savne, je odlična za pripravo tradicionalne finske klobasice, imenovane makkara. Nekateri jo spečejo kar na kamnih, tisti, ki nimajo radi cvrčanja, pa lahko uporabijo poseben valjasti pekač za klobasico, imenovan makkaraputki, ki jih iz kamnine salovec izdelujejo v mestu Tuupovaara na vzhodu Finske. Ko je klobasica po petnajstih ali dvajsetih minutah ravno prav pečena, da je njena skorjica hrustljava, notranjost pa sočna, kamniti pekač s peči odstranijo s pomočjo posebnih rokavic, saj je zelo vroč, nato pa klobaso iz njega izvlečejo z vilicami. Hyvää ruokahalua, dober tek!

  • Saša Eržen

    25. 1. 2019  |  Mladina 4  |  Kultura  |  Hudo

    Steza iz plastike

    Pot v prihodnost je tlakovana s plastičnimi odpadki, in to dobesedno, saj se bomo s svojimi kopenskimi prevoznimi sredstvi nemara že čez nekaj let vozili po cestah in stezah, narejenih iz reciklirane plastike. Kako bo to videti, lahko že preizkusimo na Nizozemskem, kjer so sredi lanskega septembra v mestu Zwolle odprli prvi odsek kolesarske steze iz reciklirane plastike, dolg trideset metrov. Dva meseca kasneje so v bližnjem kraju Giethoorn položili in odprli še en poskusni tridesetmetrski odsek. Za vsakega so porabili toliko reciklirane plastike, kot je pridobimo iz 218.000 plastičnih kozarcev ali 500.000 plastičnih zamaškov. V resnici znaša delež reciklirane surovine v kolesarski stezi sedemdeset odstotkov, preostanek pa je polipropilen, trša in temperaturno odpornejša plastična masa. Asfaltne alternative sta se domislila inovatorja Anne Koudstaal in Simon Jorritsma, zaposlena v nizozemskem tehničnem podjetju KWS. Pri pilotnem projektu, poimenovanem Plastic road, plastična cesta, sta poleg omenjenega podjetja sodelovala še izdelovalec cevi Wavin ter francoski naftni gigant Total.

  • Saša Eržen

    18. 1. 2019  |  Mladina 3  |  Kultura  |  Hudo

    Dodow

    Buljenje v strop nas lahko zaziba v spanec, če znamo pri tem umiriti dih in misli. S pomočjo napravice, imenovane dodow, ki jo postavimo na nočno omarico in na strop v ritmičnih intervalih projicira pritajeno modro lučko, s katero uskladimo svoje dihanje, to postane precej lažje; uporabniki naj bi statistično zaspali dvainpolkrat hitreje kot sicer. Dodow deluje na baterije in na dotik. Če ga pobožamo enkrat, vklopimo osemminutni uspavalni cikel, če dvakrat, dvajsetminutnega. Nato vdihujemo, ko se lučka pojavlja na stropu, in izdihujemo, ko izginja. Tako počasi umirimo svoj dih, ki ga z enajstih vdihov na minuto zmanjšamo na šest vdihov, pri čemer utišamo še naš zaposleni um. Tehnika pomirjujočega dihanja je sicer sposojena iz joge. Mali uspavalni pripomoček so kronični nespečneži razvili za pomoč sotrpinom, ki jih nespečnost muči predvsem zaradi stresnega načina življenja, ugotovili pa so, da pomaga tudi v primerih jet-laga ali nerednega urnika spanja. V nasprotju z uspavalnimi tabletami je ta način uspavanja brez stranskih učinkov in njegovi uporabniki sčasoma ne razvijejo zasvojenosti; lahko se celo zgodi, da se naučijo umiriti in zaspati samodejno.

  • Saša Eržen

    11. 1. 2019  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Hudo

    Pasji alarm

    Vlomilci naj bi se hišam, ki jih čuvajo psi, izogibali, a psi za lastnike pomenijo dodatno skrb, nego in stroške. Razen če gre za elektronskega psa čuvaja, kot se imenuje poseben hišni alarm s posnetim lajanjem. Primeren je le za uporabo v hiši in ga ne smemo postaviti na prosto ali v vlažen prostor, saj deluje na elektriko, ob njenem izpadu pa na baterije. Njegov radarski senzor zaznava premikanje od dobrih treh metrov pred sabo, sedmih metrov ob straneh, do kar petnajstih metrov za sabo, tudi skozi okna in stene, če so te iz opeke, betona, lesa, kamna ali umetnih mas in niso debelejše od 18 centimetrov. Ko elektronski pes čuvaj opazi, da je šel kdo mimo hišnih vrat, zalaja in laja pet do deset sekund oziroma dokler zaznava gibanje. Po želji ga lahko nastavimo tudi tako, da ne laja, temveč pozvoni kot hišni zvonec in s tem naznani obiskovalce, ki jih ne želimo prestrašiti. Lahko celo, kot običajni alarmi, zatuli z zvokom sirene. Njegova glasnost je nastavljiva in seže do impresivnih 120 decibelov. Kar je zelo glasno. Če že ne vlomilcev, bo elektronski nemški ovčar odgnal vsaj prevarante, akviziterje in Jehovove priče.

  • Saša Eržen

    4. 1. 2019  |  Mladina 1  |  Kultura  |  Hudo

    Unobrush

    Pozabite ščetke iz bambusa, prihaja pametna zobna krtačka, s katero bomo za umivanje zob porabili le šest sekund namesto treh minut, kolikor jih priporočajo za temeljito ščetkanje. Prvi uporabniki imajo ščetko, imenovano unobrush že v kopalnici, njeno množično izdelavo pa nameravajo zagnati še letos. Je preprosta za uporabo in očisti vse zobe hkrati; od nas zahteva le to, da v usta vtaknemo posebno penasto reč in jo tam obdržimo toliko časa, kot ga porabimo, da izgovorimo besedi ’zobna krtačka’. Ker gre za prostoročno ščetkanje, v tem času lahko počnemo kaj drugega, na primer posnamemo selfi. Unobrush skrbi tudi za higieno dlesni, čiščenja medzobnih prostorov z zobno nitko pa ne nadomesti. Z revolucionarno ščetko zobne paste ne bomo več potrebovali, saj čisti s pomočjo vibracij. Njeno spužvo bo, tako kot doslej ščetko, treba zamenjati vsak mesec; polnilna postaja, ki za delovanje potrebuje elektriko, spužvo sicer po vsaki uporabi sterilizira z UV-lučko. Krtačka prihodnosti nam bo prihranila kar nekaj časa; njeni iznajditelji ocenjujejo, da naj bi nam zaradi hitrejšega umivanja zob v življenju ostali kakšni trije meseci več časa.

  • Saša Eržen

    28. 12. 2018  |  Mladina 52  |  Kultura  |  Hudo

    Poskusni ščurki

    Ščurki so novi prašiči, vsaj na Kitajskem, kjer farme ščurkov rastejo kot gobe po dežju. Kitajci te žuželke, ki jih imajo drugi za škodljive in neugledne, uporabljajo za izdelavo tradicionalnih zdravil in kozmetičnih izdelkov, pa tudi za to, da reciklirajo zavrženo hrano. S širjenjem mest se povečuje količina ostankov hrane in ti so že postali prevelik zalogaj za smetišča. Na obrobju mesta Jinan stoji farma, na kateri ščurki, sicer znani po tem, da brez hrane preživijo ves mesec, na dan pojedo 50 ton kuhinjskih odpadkov. Zaradi prašičje gripe na Kitajskem velja prepoved hranjenja pujsov z ostanki hrane, tako da so ščurki v tem pogledu dejansko prevzeli njihovo vlogo. V toplem in vlažnem okolju farme milijonske in celo milijardne vojske ščurkov dan za dnem pridno jedo to, česar ljudje niso mogli ali hoteli. Njihova življenjska doba je od pol leta do enega leta, ko pojedo zadnji obrok, pa lahko končajo kot krmilo za živino ter ribe v ribogojnicah, kot gnojilo ali hrana za ljudi.

  • Saša Eržen

    21. 12. 2018  |  Mladina 51  |  Kultura  |  Hudo

    Žaljiva pobarvanka

    Odkar so pred leti odrasli otrokom prevzeli pobarvanke, je nabor črno-belih risanih motivov, ki polnoletne nagovarjajo k barvanju, dobil neverjetne razsežnosti. Mandalam so se pridružile pobarvanke, ki združujejo vzorčke s kletvicami, prikazujejo pare v različnih spolnih položajih, pse med iztrebljanjem ali mačje anuse. V tej druščini barvanka, ki prikazuje nakupovalce iz trgovin multinacionalke Walmart, deluje skoraj benigno, čeprav združuje barvanje in posmehovanje soljudem, celo njihovo razčlovečenje, saj jih imenuje »kreature«. Prinaša namreč 37 strani risb čudaško ali pomanjkljivo oblečenih nakupovalcev ter preobilnih družin, ki jih dopolnjujejo nakupovalni vozički, uokvirjajo pa trgovinske police s cenenimi izdelki in abstraktni vzorčki. Podnaslov rolling back dignity z besedno igro, ki želi biti duhovita, sopostavi znižanje cen, v trgovinah Walmart označeno z besedno zvezo rollback, in teptanje človeškega dostojanstva. K slednjemu spodbujata tako dotična pobarvanka kot spletna stran People of Walmart, na kateri posamezniki objavljajo skrivaj posnete fotografije (rednih) obiskovalcev omenjenih nizkocenovnih trgovin, ki so stereotipno označeni kot neizobraženi, revni in debeli.

  • Saša Eržen

    14. 12. 2018  |  Mladina 50  |  Kultura  |  Hudo

    Okusno tajsko

    Repi rakcev veljajo za poslastico, preostala anatomija teh majhnih vodnih členonožcev pa v prehrani ni ravno cenjena. Tajska najstnica Pimada Patanapratjapong, katere vzdevek je Pair, pa je pred leti odkrila, da je lahko spodnji del glave rakcev, ki je dotlej veljal za odpadek, prav okusen, le ocvreti ga je treba. Po njeni zaslugi zdaj tudi več Tajcev ve, da je beseda »okusno« slovenskega izvora in kaj pomeni. Prigrizek, ki ga je Pair ustvarila, je – čeprav je stoodstotno tajski – namreč poimenovala kar s slovenskim imenom »okusno«. Na Slovenijo jo, kot pravi, vežejo lepi spomini, zato se tudi njeno podjetje, ki ga je ustanovila leta 2013, imenuje Okusno Food Company Limited. Z ocvrtimi podbradki kozic je mlada Pimada Patanapratjapong v nekaj letih postala milijonarka, tako da so njeni rakci očitno ne le okusni, ampak tudi dobičkonosni. So naravni, brez konzervansov, hrustljavi, hranljivi in zdravi, odličen vir kalcija. Preden jih ocvrejo, jih povaljajo v moki in jim dodajo začimbe. Na voljo so v petih različnih okusih, pri čemer na svoj račun pridejo predvsem ljubitelji tajskih jedi: izvorni, zeleni ali japonski kari, tom jum in pad tai.

  • Saša Eržen

    7. 12. 2018  |  Mladina 49  |  Kultura  |  Hudo

    Elektronski nos

    Ste za kosilo jedli česen, imate prepoteno srajco, si že dolgo niste umili las, pa ne veste, če in koliko smrdite ter nimate koga vprašati? Kot nalašč za vas je ročni merilec telesnega vonja Tanita ES-100, ki ga izdeluje japonsko podjetje Tanita, sicer sloveče po naprednih elektronskih tehtnicah. Kompaktno zloženi merilec najprej razprete ter njegov senzor približate telesnemu delu, katerega vonj želite preveriti, po desetih sekundah pa na lestvici od 0 do 10 odčitate rezultat. Pri vrednostih do štiri se lahko sprostite, od štiri do šest je vonj zaznaven, pri sedem do deset pa kar intenziven. Če bi skušali smrad prikriti z dišavo, bi zadevo le poslabšali; ker naprava meri jakost vonja, nam sporoči, da smo nanesli preveč parfuma. Japonci, ki jih očitno telesni vonj precej skrbi, bodo v prihodnosti nadenj pošiljali tudi robote. Obstaja že Hana-chan, robotski pes, ki ljudem povoha noge. V primeru, da smradu ne zazna, pomaha z repom, če noge smrdijo, zalaja, kadar je vonj nevzdržen, pa v zrak razprši osvežilec.

  • Saša Eržen

    30. 11. 2018  |  Mladina 48  |  Kultura  |  Hudo

    Veseljaško drevesce

    Alkohol je med prazniki še posebej cenjen kot družbeni lubrikant, zato ne preseneča, da je decembra poraba alkoholnih pijač večja kot v ostalih mesecih. Ni čudno tudi to, da so se nekateri spomnili pijačo obesiti kar na novoletno jelko, božično smrečico ali kakorkoli že imenujete praznično drevesce. Ker so okraski majhni in zadoščajo le za pol decilitra tekočine, se vanje najbolj prilegajo žgane pijače. Angleška destilarna Lakes na primer ponuja komplete šestih prosojnih okraskov, ki so sicer naprodaj tudi posamično, napolnjeni pa s kakovostnim viskijem ali različnimi vrstami vodke oziroma gina. Škotska destilarna Summerhall iz Edinburga prodaja le komplete, v vsako od šestih plastičnih raznobarvnih bučk pa je natočila svoj džin Pickering’s. Zaradi vsebnosti alkohola je treba paziti, da okraskov ne morejo doseči otroci ali živali, prav tako niso primerni za obdarovanje mladoletnih. Priporočljivo jih je odpirati kje drugje kot nad svečami ali tik ob kaminu. V prazničnem vzdušju bo šest alkoholčkov po grlu steklo precej hitro, a okraske lahko vedno znova napolnite. Čin-čin oziroma džin-džin!

  • Saša Eržen

    23. 11. 2018  |  Mladina 47  |  Kultura  |  Hudo

    Trumpy medo

    Američani so se prejšnji teden spraševali, ali je plišasti medved, ki ima na glavi predsednikovo značilno pričesko in košate obrvi, resničen, ali gre za lažno novico ali nemara satiro. In ugotovili, da resničnost – hote ali nehote – parodira samo sebe. Polmetrskemu pliškotu, imenovanemu trumpy bear, so proizvajalci poleg košatih obrvi in tupêja nadeli tudi rdečo kravato, ovratnik ter manšete. Poglavitna razlika med njim in predsednikom je ta, da bi Melanija z njim delila svojo posteljo, je ugotovil voditelj James Corden. To pa še ni vse. V njegovem drobovju je stlačena dekica z motivom zastave ZDA, do katere se prikopljemo s pomočjo zadrge na medvedovem temenu. Potrumpljeni plišasti grizli, ki je naprodaj že od lanskega poletja, ko so ga opazili le nekateri, je viralna novica postal šele zdaj, verjetno zaradi bizarnega oglasa, ki ga v netenju vročice predbožičnih nakupov vrtijo na kanalu Fox news. Voditelj Jimmy Kimmel je ustvaril parodijo oglasa, čeprav že izvirnik deluje kot dvominutni skeč. Kupci tega »koščka ameriške zgodovine« prejmejo tudi certifikat pristnosti, izdelujejo pa jih, kakopak, na Kitajskem.

  • Saša Eržen

    16. 11. 2018  |  Mladina 46  |  Kultura  |  Hudo

    Oda Kanglerju

    Že od antičnih časov je navada, da imajo junaki, vojskovodje, športniki in ostala božanstva kakšno odo, ki jih povzdiguje v nebo. Zdaj jo ima tudi Kangler. Franc Kangler. Slavospev bivšemu mariborskemu županu je spisal Zoran Šarič, avtor knjige Županov boj, v službenem času pa policaj. »Naš je ponos in naš je pogum, za mesto se s srcem bori! Vse bi dal za naš Maribor, to kar reče, vedno naredi,« v refrenu hvali Kanglerja njegova predvolilna himna. Vrhunec tako pisec kot pesem doživita v verzih: »Premagal mnogo je ovir, boril se za naš je obstoj, vdihnil je vonj po porazu, izdihnil županov boj.« Vzhičenosti nad Kanglerjevo veličino, ki ne popusti do zadnjega diha, lahko prisluhnemo na kanalu YouTube. Čeprav je Franc Kangler samo eden, pa sta videospota dva; v prvem se tri minute svaljka po ekranu portretna fotografija opevanca, v drugem nastopa več fotografij. Le naglica zaradi bližajočih se volitev in nemara kakšen maligan preveč sta lahko botrovala zdravici, ki poemo zašpili z »zdaj pa kozarce v zrak, vino v nebo, naj glasovi se naši onstran slišijo, hvala za vse, naj ne mine ta dan, ko je Franca naš župan«.

  • Saša Eržen

    9. 11. 2018  |  Mladina 45  |  Kultura  |  Hudo

    Vegi barvice

    Japonska pokrajina Aomori se pozimi za dolge mesece odene v sneg, in ko je oblikovalka Naoko Kimura nekega zimskega dne zasanjano strmela v zasneženo pokrajino, je pomislila, kako čudovito bi bilo, če bi vse to lahko narisala z zelenjavo. Zdelo se ji je nekako logično, da barve narave rišeš z naravnimi barvami, hkrati pa je želela s pomočjo barvic glas o zelenjavi iz pokrajine Aomori razširiti po vsej Japonski. Izdelave se je najprej lotila kar sama, a prvo linijo uporabnih voščenih barvic ji je uspelo ustvariti šele, ko sta ji na pomoč priskočila izkušen proizvajalec šolskih potrebščin in zveza agrikulturnih predelovalcev, ki je prispevala fini prah iz za predelovalno industrijo neuporabnih delov zelenjave. V štirih letih so ustvarili že kar nekaj serij sezonsko obarvanih voščenk, katerih sestavina je poleg zelenjave ali sadja v prahu tudi vosek iz riževega olja. Za standardni paket, v katerem je deset voščenk, barve prispevajo zelje, por, korenje, črni ribez, jabolka, jam, koruza, vijolični krompir, repinec in zogleneli bambus. Voščenke so povsem naravne in zato varne tudi za malčke, ki jih radi vtikajo v usta.

  • Saša Eržen

    2. 11. 2018  |  Mladina 44  |  Kultura  |  Hudo

    Priročni pisalni strojček

    Vsi, ki se ukvarjamo s pisanjem, smo pri svojem delu pogosto žrtve lastne razpršene pozornosti. Branje in pisanje elektronskih pisemskih sporočil, brskanje po svetovnem spletu in družbenih omrežjih, gledanje videovsebin ali igranje iger, vse to so motilci, ki nas – za nekaj trenutkov ali še raje za ure – odvrnejo od pisanja. Pisalni strojček, imenovan traveler, popotnik, nas namerava tega ozdraviti ter vso našo pozornost usmeriti le v nemoteno nizanje besed in misli. Sestavljata ga tipkovnica in ekran, ki se poklopita, je priročen, pol manjši od običajnega prenosnika, z baterijo, ki omogoča trideset ur neprekinjenega pisanja. Preizkus, ki so ga ustvarjalci pisalnega strojčka izvedli s pomočjo predhodnika, imenovanega freewrite, je pokazal, da so lahko pisci z njim še enkrat bolj produktivni kot pri pisanju na računalnik. Ker gre za prototip, so sredstva za zagon izdelave zbirali prek spletne platforme za množično financiranje indiegogo, pri tem pa kar tisočkrat presegli zastavljeni cilj. Tako bodo lahko njegovi prvi podporniki brez motenj in izgovorov pisali že naslednje poletje.

  • Saša Eržen

    26. 10. 2018  |  Mladina 43  |  Kultura  |  Hudo

    Filtri za spodnjice

    Pred leti smo na tem mestu že opisali posebne tesno prilegajoče se spodnjice, ki absorbirajo in nevtralizirajo vonj človeških izpušnih plinov. Za tiste, ki se borijo s to nadlogo, a se nočejo ločiti od svojih najljubših gat, so pod blagovno znamko fashion first aid, prva pomoč za modo, na voljo posebne blazinice subtle butt, torej prefinjena rit, ki jih nalepimo na kakršnokoli spodnje perilo. Kvadratne blazinice, katerih stranica meri osem centimetrov in pol, so izjemno tanke, le desetino milimetra. Pod njihovo mehko tekstilno oblogo se skriva antimikrobni aktivni ogljik, ki posrka vonjave. S priloženimi lepilnimi trakovi lahko filtre na spodnje perilo nalepimo znova in znova; v enem paketku je pet blazinic ter štiriindvajset obojestranskih lepilnih trakcev, s katerimi jih pritrdimo na zunanjo stran spodnjih hlač. Posamezna blazinica bo zdržala pol leta, če jo med uporabami nepredušno zapremo v plastično vrečko. Za hujše primere so na voljo tudi različice za enkratno uporabo, ki jih nalepimo na notranjo stran spodnjic in po uporabi odvržemo. Slednje izdelujejo na Kitajskem, večkrat uporabne pa v Veliki Britaniji.

  • Saša Eržen

    19. 10. 2018  |  Mladina 42  |  Kultura  |  Hudo

    Mesna sladkarija

    Najnovejša bizarna moda v svetu domačih ročno izdelanih čokolad so mesni dodatki, kot so ocvirki, pršut in prekmurska šunka; čokolade s suho klobaso za zdaj še nismo zasledili. Naj bo prigrizek po obedu sladek ali slan, ni več vprašanje, saj imate lahko oboje hkrati. Dotična čokolada s prekmursko šunko je ročno izdelana v podeželski čokoladnici na posestvu Passero v Tešanovcih, naprodaj pa je pod blagovno znamko »diši po Prekmurju«. V resnici diši po temni čokoladi, saj vsebuje kar sedemdeset odstotkov kakavovih delcev. Prekmurske šunke, ki je narezana na tanko in v njej nastopa kot slani posušeni dodatek, je deset odstotkov, k okusu ter vonju pa ne prispeva kaj dosti. Ker je položena na čokolado, jo tisti, ki suhih mesnin ne marajo, z lahkoto populijo – če seveda koščki suhe šunke s čokolade pri lomljenju tablice ne odpadejo kar sami. Čokoladna kurioziteta je sicer lep spominek, saj je košček mesovja v prosojnem okenčku, ki deluje kot izložba, videti očarljivo, vsaj za mesoljubce. Rok uporabe ji poteče v pol leta, tako da bo čokolada, izdelana v naslednjih tednih, zdržala vse do velike noči.

  • Saša Eržen

    12. 10. 2018  |  Mladina 41  |  Kultura  |  Hudo

    Praznični poliester

    Še malo, pa nas bodo trgovci začeli prepričevati, da je božič tako rekoč pred vrati. Čeprav pri nas tradicija puloverjev z božičnimi motivi še ni toliko zaživela, da bi dobila svojo šaljivo nadgradnjo, velja razmisliti o oblačilu, v katerem ste lahko zvezda vsake zabave. Firma Beloved ponuja seksi božični pulover, v katerem je človek videti kot gol, a božično okrašen: goli kosmati moški torzo krasijo tematski tatuji, praznične lučke in novoletni okraski na bradavičkah. Iz potiskanega poliestra jih ročno izdelujejo v Kaliforniji, v šestih različnih velikostih; če vas poliester kot material sicer težko prepriča, boste slikovitemu motivu res težko rekli ne. V visoki ločljivosti je potiskan tudi poraščeni hrbet, s tatuji na rokah in z lučkami okoli vratu. Ako se za navaden »svetrček«, ki bo sicer odnesel lovoriko na vsakem tekmovanju za najgrši pulover na decembrski sindikalni zabavi, ne ogrejete, vas morda navduši enak motiv na puloverju s kapuco, majici s kratkimi rokavi ali spodnji majici brez rokavov. Za privržence solarija je na voljo temnejša različica z bolj zagorelo kožo.

  • Saša Eržen

    5. 10. 2018  |  Mladina 40  |  Kultura  |  Hudo

    Dežni alarm

    Kadar perilo sušite zunaj, na terasi, balkonu ali vrtu tudi v spremenljivem vremenu, se vam verjetno pogosto dogaja, da pogledujete v nebo, stegujete roko skozi okno in tako oprezate za prvimi dežnimi kapljami, da bi lahko pravočasno ukrepali. Dežuje ali ne dežuje, pobrati ali ne pobrati? Kot nalašč za takšne aprilske dneve, ki so razpotegnjeni skozi vse leto, so Japonci ustvarili dežni alarm, nekakšen miniaturni senzor padavin. Ta vas v primeru slednjih s piskanjem obvesti, da morate pobrati perilo, če ne želite, da bo (ponovno) premočeno. Senzor lahko pritrdite na balkonsko ograjo, okensko polico ali celo stojalo s perilom. S petmetrskim kablom je povezan z javljalnikom, ki ga namestite na steno v notranjosti stanovanja ali hiše, vsekakor pa nekam na suho. V trenutku, ko na zunanji senzor začne deževati, se na notranjem sprejemniku – ta deluje na baterije – oglasi alarm in začne utripati lučka. Tako zvočni kot vidni signal se upehata šele po treh minutah, če ju seveda prej ne ugasnete in šele nato stečete na balkon pobirat žehto.