Denis Vičič
-
25. 7. 2013 | Mladina 29 | Politika
Avtokamp Jezero in lokal pred njim ob Velenjskem jezeru imata novega najemnika. Na podlagi izbora na razpisu ju bo upravljal Mitja Kontič, predsednik Mladega foruma SD Šaleške doline in sin dolgoletnega poslanca ter sedanjega župana Velenja Bojana Kontiča. Kamp je v lasti Premogovnika Velenje, ki z občino na papirju nima nič. Ta v njem nima lastniškega deleža, a sta vseeno v soodvisnosti. Rudnik je namreč največje podjetje v dolini, in ker sodeluje z občino, mu ta namenja podporo.
-
19. 7. 2013 | Mladina 29 | Ekonomija
Tri leta so pri Mladinski knjigi razmišljali o uvedbi prodajalne elektronskih knjig, sedaj pa so namero končno uresničili. Čeprav založniki nimajo stroška s tiskom in distribucijo, ima 210 naslovov v E-emki enako ali celo višjo ceno kot navadne žepne knjige. Razlog za to je višji davek na elektronske knjige, ki na ravni EU znaša 22 odstotkov, medtem ko so tiskane knjige pri nas obdavčene po 9,5-odstotni stopnji. Tako pri Mladinski knjigi kot pri Študentski založbi, ki je skoraj istočasno odprla svojo platformo e-knjig Biblos, pravijo, da bomo lahko e-knjige po nižjih cenah kupovali leta 2015, ko bo Evropska komisija znižala obstoječi davek. Pomagala pa naj bi tudi enotna cena knjige, ki jo bo pri nas predvidoma v začetku prihodnjega leta uvedel novi zakon o knjigi.
-
19. 7. 2013 | Mladina 29 | Politika
Sedanji predlog NPK je videti, kot bi ga pisali v zaprtem krogu institucionalne klasično-orkestralno-akademske sfere. Ukvarja se skoraj izključno z ohranjanjem ali celo širjenjem privilegijev, ki jih ima ta v primerjavi s preostalimi glasbenimi praksami. Jasno je, da je ta lobi močan, saj gre za velik denar in številna delovna mesta. A popolna usmeritev javnih sredstev, namenjenih glasbi, v to sfero, pomeni umanjkanje sredstev za ves preostali spekter glasb. Še v Italiji, kjer je opera eden od temeljev tamkajšnje kulture, ji sredstva odvzemajo. Pri nas pa si tega ne drznemo.
-
11. 7. 2013, 15:00 | Politika
Še preden je minuli teden na zahtevo poslancev SDS v državnem zboru potekala izredna seja o stanju demokracije v državi, je o tem razpravljal odbor za pravosodje. Za SDS so nedemokratični mediji, ki se neupravičeno spravljajo nanje, in sodišča, ki ne presojajo v njihovo korist. Vinka Gorenaka pa motijo tudi demonstracije.
-
7. 7. 2013, 12:00 | Družba
Lumu: Prek Kickstarterja uspešno v svet
Po LLstolu arhitekta Luke Ločičnika, Musguard blatniku industrijskega oblikovalca Jurija Lozića za t.i. muslauf kolesa in lesenem, camera obscura fotoaparatu Ondu oblikovalca Elvisa Halilovića, ki jim je prek Kickstarterja, ameriške spletne platforme za zbiranje zagonskih sredstev za izvedbo raznih projektov, uspelo zbrati želena sredstva in se svoje domislice že trudijo dostaviti podpornikom z vsega sveta, ogromno zanimanja žanje še en slovenski proizvod – Lumu.
-
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Družba
01. Veronica Mars Movie Project (91.585 podpornikov, 5,7 milijona dolarjev): ko so nehali snemati ameriško televizijsko serijo Veronica Mars, je želel njen producent in glavni avtor posneti istoimenski film, a ga je produkcijska hiša Warner zavrnila.
-
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Družba
Čeprav lahko kampanje množičnega financiranja ustvarjalcem odprejo vrata v globalno trgovino in gre za pomembno alternativo konvencionalnemu zbiranju zagonskih sredstev, med njimi najdemo tudi projekte, ki s podjetništvom nimajo nič.
-
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Družba
Aprila lani je takratni direktor Viba filma Gregor Pajić pisno odpovedal sodelovanje »njegovega« javnega zavoda pri dokončanju dokumentarnega filma Jaz sem Janez Janša, ker naj bi bili v njem pornografski prizori in naj bi bil žaljiv do takratnega predsednika vlade. To seveda ni bilo res, a Viba film ustvarjalcem vseeno ni dal na voljo studia za končanje dokumentarca. »Prostori so bili stalno zasedeni,« se nepričakovanega zapleta spomni izvršna producentka filma Marcela Okretič iz zavoda za sodobno umetnost Aksioma.
-
28. 6. 2013 | Mladina 26 | Politika
Ob dnevu državnosti je v državnem zboru slavnostna seja. Izvedbi himne sledi politični govor, temu pa krajši kulturni program. Zdravljico je letos odpel pevski zbor ljubljanskega Konservatorija za glasbo in balet, ki bi moral pod taktirko Ambroža Čopija zapeti še Očenaš hlapca Jerneja. To pa se ni zgodilo, ker je predsednik državnega zbora Janko Veber dirigenta prosil, naj za rojstni dan republike izvedejo kaj bolj spodbudnega, ne tako »zateženega«. Čopi zahtevi ni ustregel, zato je malce daljši program na proslavi imel trobilni ansambel Akademije za glasbo.
-
21. 6. 2013 | Mladina 25 | Politika
Karel Lavrič, po katerem nosi ime splošna knjižnica v Ajdovščini, je leta 1864 vipavskim dijakom dejal: »Vsa skrb naj vam bode za naš jezik, za klasike kakršnega koli naroda, in za prav temeljno in obširno znanje.« Tako piše na spletni strani knjižnice. »Splošna knjižnica je namenjena informiranju in potrebam prebivalcev po izobraževanju in raziskovanju,« še preberemo. V poslovniku, prav tako dostopnem na njihovih spletnih straneh, poudarjajo, da morajo knjižničarji spoštovati pravico do obveščanja.
-
21. 6. 2013 | Mladina 25 | Politika
Bolan interventni zakon za zdravstvo
Čeprav so v vladi pri snovanju novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju iskali najpravičnejšo porazdelitev bremena vplačil v obubožano zdravstveno blagajno, bodo zaradi predvidenih novosti najbolj prikrajšani že tako socialno ogroženi prekarno zaposleni.
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Politika
»Vau!« je prva reakcija. Prekineš vse aktivnosti in se lotiš dopolnjevanja življenjepisa. Napišeš perfekten dopis. Hočeš to službo. Nazadnje pokličeš navedeno kontaktno osebo, kam prijavo poslati … In presenečenje. »Delovno mesto je že zasedeno.« Kako, prosim? Iztek roka za prijave je blizu, a datum še ni mimo. »To je bila samo formalna objava,« v tonu hej-pa-kako-tega-ne-veš pojasni glas iz slušalke.
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Politika
Nina Hudej: "Geji, lezbijke, biseksualci in transseksualci zahtevamo popolno enakost pred zakonom."
Odkar pomnim, živimo v stanju takšne ali drugačne krize, v kateri oblast izključenim skupinam ves čas dopoveduje, da ni pravi čas za zahtevo po brezpogojni enakosti. Identitetna vprašanja, kot so pravice žensk, gejev in lezbijk, mladih, samskih, tujcev, so danes ponovno potisnjena na obrobje. Ustvarjalna in vključujoča družba je mogoča le ob predpostavki popolne pravne enakosti med ljudmi. Le v takih razmerah se ljudje lahko ukvarjajo z realizacijo svojih potencialov. In medtem ko razvite države ena za drugo izenačujejo pravice istospolnih parov in njihovih otrok, bomo pri nas očitno ponovno med zadnjimi.
-
7. 6. 2013 | Mladina 23 | Ekonomija
Nedavno odpuščanje v medijski hiši ProPlus za slovensko novinarstvo ni usodno. Je pa povedno. Odpovedi so dobili ustvarjalci medija, ki mu gre trenutno najbolje. Njegova večerna informativna oddaja ima največ gledalcev. Portal največ bralcev. Osemdeset odstotkov oglasov, objavljenih na slovenskih televizijah, se predvaja na programu tega medija. Vrednost teh oglasov je približno 300 milijonov evrov na leto. Kaj si obetati od drugih medijev, je retorično vprašanje.
-
7. 6. 2013 | Mladina 23 | Politika
Podpiram, da se je treba o tem pogovoriti. Nestrokovni predlogi, ki so se uveljavili, ko imamo resnično preveč občin, so bili posilstvo politike nad stroko. V občinah so videli plen. Ne podpiram pa pristopa na horuk. Stvari so preveč zapletene. Na Danskem, kjer so se odločili zmanjšati število občin, so pred tem pripravili več kot petsto posvetov in s tiskovinami osveščali državljane. Pri nas pa nimamo niti strategije razvoja lokalne samouprave niti ni bila opravljena kritična analiza, kaj bi z ukrepom dosegli. Uveljavitev zakonskih vsaj 5000 prebivalcev na občino ne bi smelo biti edino merilo za njen obstoj. Treba je gledati tudi druge vidike, kot so geografski, funkcionalni, gospodarski, zgodovinski ...
-
31. 5. 2013 | Mladina 22 | Družba
Lokal BiKoFe na Židovski ulici v Ljubljani že več let velja za zbirališče najprogresivnejših in najizvirnejših ustvarjalcev, za umetnika Vuka Ćosića je bar »prikrit kulturni center«. Toda tako kot mnogim lokalom propad zdaj grozi tudi BiKoFeju. Težava pa ni zmanjšanje obiska ali pomanjkanje sredstev, težava so nekateri sosedi …
-
31. 5. 2013 | Mladina 22 | Družba
Dominikanec Almonte je bil 26. marca ob napačnem času na napačnem kraju. Nekaj pred polnočjo so ga v domžalskem lokalu Pri Jurčku napadli trije obritoglavci. Šlo naj bi za rasistični napad. Po pričanju bralke naj bi bili mladeniči čakali, da je tujec ostal sam, in ga nato napadli od zadaj. Da bi se obranil pred brcami in udarci, se je napadeni sključil in nato proti nasilnežem zamahnil z nožem. Dva je porezal in zbežal, a se je nato vdal policiji.
-
31. 5. 2013 | Mladina 22 | Družba
Tržaška knjigarna je edina slovenska knjigarna na Tržaškem. »Gre za nadvse pomembno vitrino slovenske manjšine in slovenstva,« pravi pokrajinski predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) Marino Marsič. Poslovalnici v Trstu in na Opčinah ponujata bralcem slovensko in zamejsko literaturo, umetniška dela in turistične vodnike po Sloveniji. Tako kot večina zamejskih organizacij in institucij je tudi ta v hudih finančnih težavah. Prodaja je v prvih mesecih letošnjega leta skoraj popolnoma zamrla, pravi Boris Siega, predsednik uprave Jadranske finančne družbe, ki je knjigarno prevzela leta 2008. Že takrat je bila naprodaj zaradi nerentabilnosti.
-
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Družba
Kulturno-umetniško društvo France Prešeren, ki na leto izpelje 450 prireditev, je v velikih finančnih težavah. Grozeče izvršbe onemogočajo njegovo delovanje, zato so se člani na občnem zboru odločili prodati nepremičnino na Karunovi ulici v ljubljanskem Trnovem, kjer delujejo že od leta 1919. Prav lastništvo nepremičnine in to, da jim je bila pred skoraj pol stoletja podarjena, sta veliki težavi. Pestita jih še drastično znižanje programskih sredstev, ki jim jih nameni ljubljanska občina, in zmanjšan obisk prireditev.
-
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Politika
Dve izmed najpomembnejših slovenskih veleposlaništev bosta najverjetneje vodila »nekarierna« diplomata. Če bosta predlog vlade potrdila državni zbor in država sprejemnica, nato pa ga bo podpisal še Borut Pahor, bo konec poletja štiriletni mandat na čelu slovenskega veleposlaništva na Dunaju začel zgodovinar Andrej Rahten. V Berlin pa naj bi odšla komunikacijska svetovalka Marta Kos Marko.
-
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Politika
Predsednik republike Borut Pahor je ugotovil, da smo Slovenci premalo domoljubni, da premalo spoštujemo državo, ki jo imamo že 22 let, njene institucije in simbole. Iz njegovega urada pojasnjujejo, da je že na začetku mandata napovedal, da bo posebno pozornost posvetil zastavi. Z njo spodbuja na športnih prireditvah, pred predsedniško palačo pa so na njegovo željo zdaj stalno izobešene protokolarne zastave, ki so sicer do sedaj vihrale ob sprejemih državnikov in ob praznikih. Gre za spremembo dosedanje prakse. Gromozanske plahte bele, modre in rdeče naj bi vsakega spomnile, da je institucija, pred katero so izobešene, pomembna. Da smo lahko ponosni na to, da imamo suverenega predsednika, suvereno vlado, državo … in velike zastave.
-
17. 5. 2013 | Mladina 20 | Politika
»Za ta bankovec ste v času demokratičnega socializma dopoldne dobili hamburger ali hotdog, popoldne pa samo še hrenovko,« je v govoru na kongresu stranke SDS v Celju dejal njen stari novi predsednik Janez Janša, držeč bankovec Narodne banke Jugoslavije za deset milijard dinarjev.
-
17. 5. 2013 | Mladina 20 | Svet
»Mi vse dobivamo iz Nemčije,« je na vprašanje, od kod pridejo oblačila, ki jih prodajajo, odgovorila zaposlena v eni od modnih trgovin v središču Ljubljane. To je sicer res. A obleke do Nemčije in drugih evropskih držav, od koder jih potem uvozimo, prepotujejo dolgo pot iz Azije ali kake druge neazijske države v razvoju.
-
10. 5. 2013 | Mladina 19 | Družba
Dvajset tisoč podpisov bodo poskušali v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) in 27 drugih organizacijah, ki bodo pri tem pomagale, zbrati v podporo predlogu, naj ministrstvo za kmetijstvo ne sprejme sprememb uredbe o divjadi in lovnih dobah. Čeprav novela še ni vsebinsko dorečena, se pobudniki peticije bojijo, da bi se na seznamu lovnih vrst znašle tudi nekatere ptice, ki so zdaj zaščitene.
-
10. 5. 2013 | Mladina 19 | Politika
Študentska organizacija, d. o. o.
Predvideno tretjinsko znižanje koncesijskih dajatev iz študentskega dela in odpovedi najemnih pogodb so vodstvo Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU) spodbudili, da je začelo s svojimi zavodi in nepremičninami ravnati gospodarneje. Da bi v prihodnje organizacija delovala nemoteno, so se odločili poslovne prostore s Kersnikove preseliti za Bežigrad, v izpraznjenih pa urediti hotel. Ta naj bi imel tri zvezdice, za kar potrebuje tudi restavracijo. Do septembra bo to postala sedanja kavarna Metropol. Na voljo bo vsem, študenti pa bodo lahko v njej obedovali za bon z doplačilom 1,50 evra. Hotel bo upravljal zavod ŠOUhostel, ki naj bi za najem prostorov plačeval okrog sto tisoč evrov na leto.
-
30. 4. 2013, 09:00 | Ekonomija
Pet evrov gorja ali odrešenja?
V predmestju bangladeške prestolnice Dake se je v sredo zrušila osemnadstropna zgradba, v kateri so bile poleg nekaj trgovin in banke vsaj štiri tekstilne tovarne. Šivilje in drugi tekstilni delavci so sicer v torek na stavbi opazili razpoke in nanje opozorili lastnike, a jim je bilo kljub preteči nevarnosti naročeno, naj z delom nadaljujejo. Pod betonom in jeklom je umrla petina od 3.200 zaposlenih, 1.200 je ranjenih. Južnoazijski dopisnik BBC-ja je poročal, da gre za do zdaj največjo nesrečo v bangladeški industriji. Le pol leta po najbolj smrtonosnem požaru v kakšni bangladeški tovarni tekstila, v katerem je ogenj vzel 120 življenj, več kot dvesto šivilj pa je zaradi opeklin in vdihovanja dima moralo v bolnišnico, svetovni mediji ponovno poročajo o nevzdržnih delovnih razmerah v tamkajšnjih 5.150 šivalnicah.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Politika
V dolgoletnem domovanju Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU) na Kersnikovi ulici se obetajo velike spremembe. Vodstvo ŠOU bo izpeljalo »racionalizacijo« poslovanja, s čimer naj bi organizaciji zagotovilo dolgoročni obstoj. Okrog petmilijonski proračun vsako leto napolni s koncesijskimi dajatvami iz študentskega dela in z oddajanjem nepremičnin. Zaradi upada teh del in odpovedi najemnih pogodb pa se mora ŠOU lotiti reorganizacije, pravijo vodilni.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Politika
Ker je sedem fakultet Univerze v Mariboru lani poslovalo s primanjkljajem, zaradi varčevanja prejšnje vlade pa za letos predvidena sredstva ne bi bila dovolj za izvedbo drugostopenjskih bolonjskih programov, je svet univerze predavateljem v podpis poslal izjavo, s katero naj bi se zavezali, da bodo del predavanj opravili brezplačno. Varovati študente, ki so se na posamezne programe vpisali (tudi) zato, ker so ti dvostopenjski, je plemenito. A mučen položaj, v katerega bi bili potisnjeni zaradi morebitne neizvedbe načrtovanih programov, je bil v tem primeru uporabljen za izsiljevanje predavateljev. Temu so se v začetku aprila s kratkim protestom uprli oboji.
-
23. 4. 2013 | Ekonomija
Dokončna deložacija delavcev Gratima
Zgodba Gratima je še ena slovenska zgodba izkoriščanja delavcev. Čeprav podjetje dela ni imelo že od septembra 2010, je šlo v stečaj šele julija 2012. V tem času so bili delavci brez prihodkov, ker niso dobili odpovedi, pa se niso mogli zaposliti drugje.
-
19. 4. 2013 | Mladina 16 | Politika
Osnovna šola Vič že četrto leto zapored pripravlja natečaj Moja rodna domovina, s katerim želi med šolarji zbuditi ljubezen do domovine in slovenskega jezika. Pobudnici natečaja, ravnateljici Ani Vehar, pri organizaciji od začetka pomaga Koordinacija domoljubnih in veteranskih organizacij, med njimi Zveza policijskih veteranskih društev Sever in Zveza veteranov vojne za Slovenijo. Vse delajo prostovoljno.