Denis Vičič
-
30. 11. 2012 | Mladina 48 | Politika
Sova zavlačuje s pripravo poročila o ekstremističnih skupinah
Med temeljnimi nalogami Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) sta varovanje nacionalnih interesov in zagotavljanje nacionalne varnosti. Ker agencija s svojimi dejavnostmi posega tudi v ustavno zagotovljene pravice, je nadzor nad njenim delovanjem nujen. Da se lahko država pravočasno odzove na morebitne grožnje, je nujna seznanitev z ugotovitvami agencije. Nadzor nad Sovo med drugimi opravlja državnozborska komisija za nadzor obveščevalno-varnostnih služb, ki ji agencija poroča vsaj štirikrat na leto.
-
30. 11. 2012 | Mladina 48 | Politika
Vse od začetka krize se po svetu in pri nas vlade osredotočajo na pomoč oslabljenim bankam. Finančnim institucijam, ki so krizo povzročile. Tudi slovenska vlada varčuje pri sociali in zdravstvu, uvedla pa bi t. i. slabo banko, s čimer bi bankam slabe kredite tako rekoč odpisala. Poleg tega bi jih še dokapitalizirala, da bi ponovno začele posojati prezadolženemu gospodarstvu.
-
23. 11. 2012 | Mladina 47 | Politika
Reči, da politikom zadnje čase peša spomin, je preblago. Profesor Janez Šušteršič je nasprotoval slabi banki, minister Šušteršič jo zagovarja. Opozicijski voditelj Janez Janša je vlado pozival k odstopu zaradi nizke podpore, premier Janša kljub nizki podpori, ki jo ima njegova vlada, ne odstopi. Makiavelistično upoštevanje le lastnih interesov se je zdaj preselilo tudi v opozicijo. Kandidat za predsednika stranke SD Igor Lukšič je tekmeca Boruta Pahorja na vse načine slabil, predsednik stranke SD Lukšič pa ga slavi.
-
23. 11. 2012 | Mladina 47 | Politika
Zmanjševanje javne porabe in povečevanje revščine je rodilo veliko žalostnih zgodb o učencih, ki so v šoli brez malice. Ali učencih, ki na kosilu le lačno opazujejo druge pri jedi.
-
18. 11. 2012 | Politika
Demonstracije: Varčevanje ni vizija
Začnimo na Kitajskem. Novembra 2002 je bil v tamkajšnji provinci Guandong ugotovljen prvi primer virusa SARS. Virus se je razširil po vsem svetu, Kitajsko gospodarstvo pa je po nekaterih ocenah zaradi epidemije utrpelo skoraj odstoten padec BDP-ja. To je bilo takrat okrog 14 milijard dolarjev.
-
16. 11. 2012 | Mladina 46 | Politika
Bi znali napisati, da je Zoran Janković omahljivec, željan pozornosti? Da se je Borut Pahor leta 2007 žrtvoval za strice iz ozadja? Da je Danilo Türk drugorazredni predsednik? Bi si drznili napisati, da borci NOB podpirajo Karla Erjavca zato, ker je v času, ko je bil še obrambni minister, za borčevsko organizacijo »zrihtal veliko golažev«, čeprav so ga borci podprli zato, ker je »preprečil, da bi vlada Janeza Janše oklestila borčevski proračun«? Prej boste začeli, prej boste imeli službo …
-
16. 11. 2012 | Mladina 46 | Politika
Krog ne bi smel biti začaran, vsaj ne za javno RTV Slovenija. Vsak mesec ji gospodinjstva in pravne osebe nakažejo po nekaj manj kot 13 evrov. Delavci televizijskih in radijskih programov nato pripravijo vsebine in jih skupaj z oglasi ponudijo plačnikom. Ti potem spet plačajo naročnino, da bi dobili vsebine in plačane oglase ter plačali medijske ustvarjalce …
-
16. 11. 2012 | Mladina 46 | Politika
V Sloveniji se na leto rodi okrog 22 tisoč otrok. Mladim družinam država ponuja ugodnosti, ki zaposlenim staršem pomagajo usklajevati skrb za otroka in poklicne obveznosti. Mesec pred porodom mora mati na trimesečni porodniški dopust. Očetu prav tako pripadajo trije meseci očetovskega dopusta, od katerih mora 15 dni izkoristiti do otrokovega šestega meseca, preostale pa do tretjega leta starosti. Čas dopusta za nego in varstvo otroka se začne po koncu porodniškega dopusta in traja skoraj devet mesecev. Ta dopust si lahko partnerja razdelita po želji, le obvestiti morata center za socialno delo in delodajalca. A izkoristijo ga večinoma matere.
-
9. 11. 2012 | Mladina 45 | Politika
Kulturne organizacije in ustanove slovenske manjšine v Italiji so pred propadom. V Dijaškem domu Simona Gregorčiča je nastanjenih 80 učencev slovenskih šol v Gorici. V njegove dejavnosti, s katerimi utrjuje znanje slovenščine pri otrocih, se vključujejo tudi otroci, ki niso gojenci doma. Ustanova je tako postala eno od srečevališč italijanskih Slovencev in zato pomemben dejavnik povezovanja slovenske manjšine v Italiji. A nadaljnji obstoj doma je vprašljiv.
-
9. 11. 2012 | Mladina 45 | Politika
Ljubljansko okrajno sodišče je odločilo, da stranki SDS in Janezu Janši ne bo treba plačati globe zaradi objave arhivskih dokumentov o aferi Velikovec. SDS je gradivo na svoji spletni strani objavila februarja 2011. Zapisi naj bi dokazovali, da je bil predsednik Danilo Türk o atentatu v Velikovcu obveščen že leta 1979 in ne šele kasneje iz medijev, kot je trdil na zagovoru ob ustavni obtožbi marca 2010. V SDS so sicer pristne arhivske dokumente pomešali tako, da bi javnost verjela zgodbi o lažnivcu Türku. Inšpektorat za kulturo in medije jih je oglobil zaradi objave dokumentov brez soglasja arhiva, SDS se je pritožila, po mnenju sodišča upravičeno, zato je postopek ustavljen.
-
2. 11. 2012 | Mladina 44 | Politika
Minister za finance Janez Šušteršič se v ogledalu ne prepozna več. Pred tremi leti je v Dnevnikovem Objektivu s kolegom Primožem Dolencem oporekal ustanovitvi slabe banke. Danes jo podpira in zagovarja. Ekonomista sta takrat v članku zapisala, da bi bil »državni odkup terjatev od poslovnih bank neupravičeno darilo lastnikom in menedžerjem, ki so banke pripeljali v današnjo situacijo«. Z družbo za odkup terjatev bank, našo slabo banko, zdaj minister počne prav to. Država, ki bo stoodstotna lastnica te družbe, s prevzemom terjatev v zameno ne bo pridobila primernega lastniškega deleža v bankah. Država neupravičeno podarja, breme neuspeha pa prenaša nase. In to čeprav vloženih sredstev morda nikoli ne bo dobila nazaj.
-
2. 11. 2012 | Mladina 44 | Politika
V državnozborski komisiji za peticije gre vse narobe. Čeprav bi morali njeni člani že v začetku oktobra potrditi priporočila varuhinje človekovih pravic iz leta 2011 in pristojne državne organe pozvati, naj ukrepajo, se to še ni zgodilo. Ukrepi za izboljšanje razmer, ki jih je Zdenka Čebašek-Travnik predlagala maja, se zato še kar ne izvajajo.
-
31. 10. 2012 | Politika
Referendum o državnem holdingu bo, o slabi banki še v zraku
Potem ko je sindikat energetike po pogajanjih z ministrstvom za finance svojo pobudo za razpis referenduma o državnem holdingu umaknil in je bil pri svoji referendumski pobudi o slabi banki neuspešen sindikat kemijske, nekovinske in gumarske industrije, se je za referendum odločila opozicija. Pozitivna Slovenija je s pomočjo nepovezanih poslancev Boruta Ambrožiča in Ivana Vogrina ter poslanca Socialnih demokratov Srečka Meha tik pred iztekom roka oddala zahtevo 30 poslancev za razpis referenduma o obeh zakonih.
-
27. 10. 2012 | Politika
Holding in slaba banka: zakaj naj sindikati vztrajajo pri referendumu
Po odložilnem vetu v državnem svetu je državni zbor ponovno izglasoval zakona o slovenskem državnem holdingu in o t.i. slabi banki. Zakona še ne bosta začela veljati, saj sta Sindikat energetskih dejavnosti in Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije že vložila 2.500 podpisov za začetek referendumske pobude za oba zakona. Da bi vlada lahko začela izvajati predvidene ukrepe, si ministrstvo na pogajanjih prizadeva, da bi se sindikati referendumu odrekli. A pasti zakonov je veliko, vprašljiv je tudi sam razlog uvajanja holdinga in t.i. slabe banke, zato bi morali sindikati še vztrajati. Čeprav se je referendume v preteklosti res izkoriščalo za rušenje vlad in kazanje mišic, to še ne pomeni, da niso več legitimno sredstvo demokratičnega odločanja.
-
24. 10. 2012 | Politika
Prilagajanje priporočil varuhinje človekovih pravic
Varuh človekovih pravic vsako leto pripravi poročilo o svojem delovanju. Poleg težav, na katere je naletel, so v njem tudi predlogi, kako te težave odpraviti in izboljšati spoštovanje človekovih pravic. Priporočila nato uresničujejo vlada, občine in drugi državni organi in institucije. A le, če so veljavna.
-
19. 10. 2012 | Mladina 42 | Politika
Minilo je leto, odkar se je iz newyorškega parka Zuccotti k nam in še v 80 držav razširilo gibanje Zavzemimo. Gibanje, ki je navdih črpalo iz arabskih revolucij konec leta 2010 in španskega gibanja Indignados, je z opozarjanjem na nepravično porazdeljeno družbeno bogastvo, z bojem za malega človeka in za pravičnejšo družbo zbudilo pozornost in postalo prepoznavno. V vsakdanje besedišče so vnesli pojem »99 %«, a po enem letu s svojimi zahtevami niso bili uspešni. Hladen odziv širše javnosti je doživelo tudi slovensko gibanje 15o. Čeprav so aprila šotore izpred borze umaknili, še niso obupali.
-
19. 10. 2012 | Mladina 42 | Politika
Javnomnenjskih raziskav in anket je vse več, vrstijo se skoraj kot dirke formule ena. Po zadnji Delovi vodi Janković, SD prehiteva po levi, SDS mora nujno v bokse.
-
19. 10. 2012 | Mladina 42 | Politika
Rok Deželak: "Smo politični novinci."
Res je. Smo politični novinci. Prepričani pa smo, da je prostor tudi za nas. Veliko je takih, ki se s politiko ne ukvarjajo, a si želijo sprememb, tudi novih obrazov v politiki. To so mladi, izobraženi in na splošno tisti, ki res razumejo piratsko idejo in se želijo vključiti v ta proces. Ti nas zanimajo.
-
12. 10. 2012 | Mladina 41 | Politika
Stranki SDS in NSi sta prejšnji teden pripravili zborovanje v podporo kandidaturi Milana Zvera na novembrskih predsedniških volitvah. Najem mariborske dvorane Tabor, varnostnikov, ozvočenja in razsvetljave sta stranko po neuradnih ocenah stala okoli 10 tisoč evrov. Na prireditvi je igral tudi pihalni orkester mariborske pošte, ki je bil plačan po ustaljenem ceniku. Nastop orkestra stane malo več kot 600 evrov.