Izak Košir
-
Nemški tednik Der Spiegel brani odločitev, da je na naslovnici objavil podobo ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki ima v eni roki krvav nož, v drugi pa glavo Kipa svobode. Komentatorska ilustracija je opremljena z napisom America First oziroma Najprej Amerika, torej s sloganom, ki ga Trump in njegova administracija vseskozi ponavljata. Ob uresničevanju predvolilnih obljub, kot sta zapiranje mej za muslimane iz nekaterih držav in gradnja zidu na meji z Mehiko, ni težko dobiti vtisa, da mislita resno in da bosta projekt Naredimo Ameriko spet veliko speljala za vsako ceno.
-
14. 2. 2017 | Družba
13 ur nasilja in 250 tisoč gledalcev
Zadnji primer nasilja na Facebooku je zdramil marsikoga, ki je menil, da Facebook z nasiljem in sovražnim govorom nima nič. Da so krivi zgolj tisti, ki to pišejo in počnejo. Brutalen pretep 26-letnika, ki sta ga dva nasilneža prenašala v živo prek Facebooka, je imel kar 250.000 ogledov, skoraj dva tisoč všečkov, na družabnem omrežju pa je bil na voljo za ogled kar 13 ur. Mladenič se v bolnišnici še vedno bori za svoje življenje. Sicer pa se je potrebno zavedati sledečega - kar je enkrat na spletu, za vedno tam tudi ostane. Čeprav je Facebook nato (sicer mnogo prepozno) odstranil posnetek, se je ta znašel na marsikaterih drugih obskurnih straneh in se bo širil pod rubrikami z oznakami, kot je "brutalno". Fotografije gole kože na drugi strani Facebook ponavadi izbriše v pičle pol ure. Ne, golote se ne tolerira, nasilje pač bolj.
-
10. 2. 2017 | Politika
Radio Mladina: Grega Repovž o Janezovem PODOBNIKU
Pogovor je nastal na podlagi članka JANEZOV PODOBNIK, ki si ga lahko preberete na tej povezavi.
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/306874586&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
Kanadski terorist, ki na razočaranje nekaterih ni bil islamski skrajnež
Strelski napad na mošejo pri Quebecu je zahteval šest življenj, devetnajst ljudi pa je bilo ranjenih. Kanadski premier Justin Trudeau je dogodek ostro obsodil in ga označil za teroristični napad na muslimane, ob tem pa poudaril, da sta raznolikost in strpnost do drugih ver pomembna za Kanado: »Kanadski muslimani so pomemben del naše narodne identitete.« K ukrepanju proti vsakršnemu nasilju ter k solidarnosti z muslimani je pozval tudi premier province Quebec Philippe Couillard. Jasno je bilo, da se kanadske oblasti zavedajo resnosti napada, zato so se odzvale na način, ki je marsikateremu politiku ali mediju danes v Evropi ali ZDA povsem tuj. To velja tudi za Slovenijo.
-
6. 2. 2017 | Družba
Umrla je Milena Močivnik, Slovenka leta 1999
Milena Močivnik je bila svojevrstna že kot otrok. Že takrat je kazala naklonjenost do zapuščenih, pohabljenih in bolnih živali, saj je imela v kleti hiše, kjer je stanovala, pravo malo ambulanto. Že pri šestih letih je denimo vedela, kako je treba naravnati in poviti zlomljeno kost ali namestiti izpahnjen sklep. Ne glede na tančico kontroverznosti, ki je kasneje obdajala njen sloves, saj so ji med drugim očitali, da ima živali preveč in da ne bivajo v primernih razmerah, je za mnoge utelešala družbeno slabo vest. Leta 2000 je bila prek revije Jana izglasovana celo za Slovenko leta.
-
3. 2. 2017 | Politika
Kršenje človekovih pravic je pomembnejše od tega, da predsednik obdrži službo
"Zahvaljujemo se vam, da ste se vendarle odzvali. Razumemo, da bi lahko zavrnitev podpisa predstavljala vzrok za ustavno obtožbo, vendar naš argument ni pravniški. Verjamemo namreč, da je odložitev ali morda celo preprečitev sistematičnega kršenja človekovih pravic pomembnejša od tega, da obdržite službo," je na Pahorjev odziv na spletno peticijo odgovoril inštitut Danes je nov dan.
-
3. 2. 2017 | Politika
Pahor: Ustavni red mi preprečuje, da bi odklonil podpis ukaza o razglasitvi zakona
"Spoštovani podpisnice in podpisniki spletne peticije. Glede primernosti in pravne ustreznosti zakona o tujcih je mogoče imeti različna mnenja. Tudi vaše, odklonilno, spoštujem. Ustavni red pa mi preprečuje, da bi odklonil podpis ukaza o razglasitvi zakona. Glede tega vprašanja v strokovni javnosti ni nikakršne dileme. Sprejmite, prosim, to z razumevanjem," je na Twitterju zapisal predsednik republike Borut Pahor. Več o dotični problematiki si lahko preberete v člankih Gospod predsednik, boste ustavili konje? in Predsednik Pahor lahko odstopi.
-
3. 2. 2017 | Politika
Radio Mladina: Jure Trampuš o tistih, ki bi radi zamenjali papeža
Prisluhnite Mladininemu podkastu, kjer Jure Trampuš pripoveduje o tokratni naslovni temi, ki jo najdete na tej povezavi.
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/305756321&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
2. 2. 2017 | Politika
Gospod predsednik, boste ustavili konje?
Inštitut Danes je nov dan je na svoji spletni strani pripravil obrazec za elektronsko pošto, ki jo lahko pošljete predsedniku republike Borutu Pahorju in mu namignete, kaj bi v primeru novega zakona o tujcih, storil človek. Pahor medtem na svojem profilu na Instagramu objavlja fotografije z manekenkami, nogometnimi žogami in smetarji. O družbeno pomembnih vprašanjih in človekovih pravicah pa nič. Čas se izteka. Osnutek pisma objavljamo spodaj v celoti. Če ga želite poslati tudi vi, kliknite tu.
-
30. 1. 2017 | Svet
V 107. letu starosti umrla Goebbelsova sekretarka
V petek, na mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, je v 107. letu starosti umrla sekretarka nekdanjega nacističnega ministra za propagando Josepha Goebbelsa, Brunhilde Pomsel. Umrla je v domu za ostarele, je potrdil Christian Krönes, ki je z njo opravil številne intervjuje za dokumentarni film Nemško življenje.
-
25. 1. 2017 | Politika
Jutri končno nova Tarča, vodenje prevzema Erika Žnidaršič
Kljub temu, da RTV Slovenija zaenkrat ostaja brez novega generalnega direktorja, so na vidiku že novosti. Oddajo Tarča, ki je lani v javnosti dvignila nemalo prahu, predvsem zato, ker je vodstvo odstavilo urednico Ilinko Todorovski (ta je bila zdaj imenovana na mesto varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev) in ker smo v debati o pravici žensk do splava poslušali mnenja nestrokovnih gostov, bo od zdaj vodila zgolj ena voditeljica - Erika Žnidaršič. Krmilo urednikovanja oddaje pa prevzema Nataša Rijavec Bartha, zdaj na nacionalki urednica uredništva notranjepolitičnih oddaj.
-
Koga moti Uroš Grilc kot kandidat za generalnega direktorja RTV Slovenija?
Razpis za generalnega direktorja RTV Slovenija je zaključen. Nanj se je prijavilo pet kandidatov: zdajšnji v. d. generalnega direktorja Marko Filli, nekdanji kulturni minister Uroš Grilc, televizijski producent Igor Rozman ter nekdanja direktorja Filmskega sklada RS Igor Kadunc in Irena Ostrouška. Zadnja dva naj bi (neuradno) poslala nepopolni vlogi.
-
Neonski napisi so lahko moteči, zlasti če so veliki. In še toliko bolj, če oglašujejo politično stranko.
-
13. 1. 2017 | Politika
Radio Mladina: Borut Mekina o Cerarjevi bodybuilding politiki
Pogovor v podkastu je nastal na podlagi članka Mišice namesto razuma>>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/302490442&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
Razredničarka 9. razreda osnovne šole v Dravogradu je za tradicionalno decembrsko obdarovanje učencem predlagala, naj si medsebojno podarijo zavojček kondomov kot »varno popotnico v srednješolske dni«. Najstniki naj bi bili navdušeni, varna spolnost je namreč pomembna, obveščanje o njej pa še posebej. A vseh učiteljičina poteza ni razveselila. Prvi je njeno namero obsodil konservativni spletni portal Domovina.je. Med drugim je pisal o »globoki vrednostni krizi, v katero je zabredla sodobna družba,« ter o »nedopustnih pritiskih« na spolno nedotakljive osebe. Obdarovanja s kondomi nato ni bilo. Tako se je skupaj z ravnateljico odločila tudi razredničarka. Na ministrstvu za izobraževanje pa so dejali, da naj bi bila razredničarka delovala »neprimerno in nestrokovno«.
-
16. 12. 2016 | Mladina 50 | Družba
Skupina študentov 2. letnika Multimedije na Fakulteti za elektrotehniko je sprejela izziv, kako vrstnikom predstaviti vpliv medijev v odnosu do migrantske krize. Razvili so algoritem, imenovan Fear Index, ki za medijsko besedilo oceni faktor negativne subjektivnosti. S projektom so zmagali na tekmovanju OVSE v Hamburgu, kjer se je pomerilo več kot 40 univerz z vsega sveta.
-
8. 12. 2016 | Družba
Kdo se boji Miklavževega Črnega Petra?
Črni Peter oziroma »Zwarte Piet« je predbožični običaj na Nizozemskem, v Belgiji in Luksemburgu, ki pa se (prepočasi) opušča, saj številni menijo, da je neprimeren, celo rasističen. Zwarte Piet izvira iz belgijske zgodovine, o tem, kaj naj bi pravzaprav predstavljal, pa kroži več razlag. Gre za običaj, ki ga obudijo vsako leto 5. ali 6. decembra, odvisno od države. Če je verjeti zgodovinskim virom, je bil Zwarte Piet suženj sv. Nikolaja, če pa je verjeti zagovornikom, ki svojih trditev niso utemeljili na nikakršnih dejstvih, gre za Nikolajevega »pomočnika«.
-
11. 11. 2016 | Svet
Kako Ameriko spet narediti veliko
To je moj stodnevni načrt, kako Ameriko narediti spet veliko, je napisal novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump in dodal, da gre za pogodbo med njim in ameriškimi volivci, ki naj bi se začela s spremembami ne pri repu, temveč pri glavi – v Washingtonu. Že prvi dan svojega mandata naj bi njegova administracija zato takoj začela uresničevati naslednjih šest ukrepov, ki naj bi odpravili korupcijo in tajne dogovore. V sklopu teh bo med drugim predlagala bo ustavno dopolnilo za uvedbo omejenega mandata za vse člane kongresa, zamrznila zaposlovanje zveznih uslužbencev, zvezno javno upravo zmanjšala z mehkimi ukrepi (z izjemo vojske, javne varnosti in zdravja), uvedla petletne prepovedi za uslužbence Bele hiše in kongresa, da postanejo lobisti, potem ko nehajo delati za državo, doživljenjsko prepovedala uslužbencem Bele hiše, da lobirajo v imenu katerekoli tuje vlade, prav tako pa bozačela veljati tudi popolna prepoved za tuje lobiste, da bi zbirali denar za ameriške volitve.
-
7. 10. 2016 | Mladina 40 | Družba
»Sem mama osnovnošolke in pogosto prelistam njene učbenike in berila ter se z njo o vsebinah, ki se jih učijo, pogovarjam. Tako se je zgodilo tudi tokrat, ko mi je pokazala, kaj so brali v berilu za 4. razred. Vsebina me je dobesedno pretresla,« nam je zaupala mama osnovnošolke, sicer socialna delavka, ki se pri delu pogosto srečuje s posledicami privzgojenih norm in sporočil, ki jih v otroke vsadimo, ne da bi pomislili, kakšne posledice lahko imajo kasneje v življenju.
-
12. 8. 2016 | Mladina 32 | Družba
Štipendije so danes za številne študente in dijake ključne, da se lahko nemoteno šolajo naprej. Razumljivo je, da so pogoji za njih strogi, saj lahko prihaja do številnih zlorab. Malo manj razumljivo pa je, da se leta 2016 pojavljajo tudi pogoji, ki bi jih lahko označili za predpotopne in celo krivične. Za primer vzemimo situacijo mladega avtorja in (zaenkrat še) Zoisovega štipendista, ki želi ostati anonimen. Po izidu prve literarne zbirke je na razpisu za Zoisove štipendije ugotovil, da mu zbirko upoštevajo kot samostojen umetniški dosežek le v primeru, če zanjo prejme dve pozitivni oceni, torej kritiki oziroma recenziji. Dosežek torej ni njegovo delo, temveč delo drugih o njegovem delu. A tu se stvar še bolj zaplete. Štejejo zgolj recenzije, ki so zapisane v Cobissu, digitaliziranem arhivu knjižničnega gradiva. To poleg strokovnih literarnih revij pomeni še kritike iz osrednjih časopisov, denimo Dela in Dnevnika, čeprav so te pogosteje bolj skope in publicistične kot tiste, zapisane na specializiranih spletnih straneh. Prav tako za referenčne kritike ne veljajo za to specializirane radijske oddaje, na primer oddaja S knjižnega trga na 1. programu Radia Slovenija. Spregledane so vse recenzije na radijskih in televizijskih postajah, kar je malodane smešno.
-
29. 7. 2016 | Mladina 30 | Družba
Po seksizmu v društvu PEN imamo v literarnih krogih zdaj opraviti še s homofobijo. Del Škucove literarne založbe, ki se ukvarja z LGBT-tematiko, se je pred kratkim znašel v primežu Javne agencije za knjigo (JAK). Ta ni podprla sklopa festivala Živa književnost, v katerem naj bi prebirali literaturo z LGBT-vsebino. Škuc je zato na JAK poslal odziv na odločbo o sofinanciranju (prvopodpisani je pisatelj Brane Mozetič). V njem so podpisniki poudarili nenavadne trditve, ki jih je agencija zapisala v obrazložitvi. Te po Mozetičevem mnenju ne izražajo zgolj homofobije, temveč celo diskriminacijo na podlagi spolne usmerjenosti.
-
10. 6. 2016 | Mladina 23 | Družba
Eden od vizualno zanimivejših je Cirkus. Iz njega vedno odmeva živa glasba, po vrveh in rjuhah, ki visijo s stropa, pa plezajo in vadijo akrobati. Prizor sožitja, ki ga ne boste videli nikjer drugje v prestolnici. V Rogu cirkuška dejavnost poteka že dobrih deset let. Ena od rednih cirkusantk je Dana Auguštin, gibčna petintridesetletnica z Reke, ki je v Rog s kolegico prišla konec leta 2012. Iskali sta prostor, ki ima dovolj visoke strope za trening akrobacij na zračnih tkaninah. Pred dvema letoma so se jima pridružili še cirkusanti mlajše generacije, ki v Ljubljani prav tako nimajo kje vaditi.
-
3. 6. 2016 | Mladina 22 | Kultura
Garbage je eden od tistih bendov, ki so poosebljali devetdeseta leta. Trije fantje in dekle, trije Američani in Škotinja. Oni bolj v ozadju, ona zelo v ospredju – ravno prav nevarna, ravno prav nedolžna, ravno prav melanholična. Shirley Manson je bila dovolj alter, da so jo vzljubili tudi podzemniki, in dovolj zvezdniška, da jo je ljubil MTV. Ta je bil takrat, v času pred YouTubom, za uspeh skupine, ki se je želela prebiti v mainstream, ključen. Zagotovo bomo več govorili o Shirley, saj Shirley je Garbage, čeprav so v avtorstvo skladb vpleteni vsi in čeprav že od leta 1993 mojstrsko tkejo prodorno zvočno podlago – podlago za Shirley.
-
20. 12. 2024 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Do 19/01
-
13. 12. 2024 | Mladina 50 | Kultura | Dogodki
Do 05/05
-
6. 12. 2024 | Mladina 49 | Kultura | Dogodki
Do 16/02
-
29. 11. 2024 | Mladina 48 | Kultura | Dogodki
Do 23/03 2025
-
22. 11. 2024 | Mladina 47 | Kultura | Dogodki
22/11—29/11
-
15. 11. 2024 | Mladina 46 | Kultura | Dogodki
Do 10/01
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Kultura | Dogodki
13/11—16/11