Izak Košir
-
»Prijavila sem Janševo sponzorirano FB-objavo, za danes sem naredila dovolj,« je na profilu na Twitterju zapisala uporabnica, ki si je nadela ime Russhie.
-
Posvetilo Stonesom & elektronika
V petek, 16. februarja, na dan izida tokratne številke Mladine, se bodo na Ljubljanskem gradu poklonili britanski glasbeni skupini The Rolling Stones. Skladbe iz zgodnejšega obdobja bodo preigravali člani domačega benda Spoonful, ki dodaten navdih črpajo iz bluesa, kamor so se z zadnjo ploščo vrnili tudi Stonesi. Če imate raje elektronske ritme, se lahko isti večer odpravite v ljubljanski klub K4 na poslovilni dogodek ekipe Drumwise, ki je dve desetletji skrbela za promocijo drum and bassa. V soboto, 17. februarja, pa bo isti klub zasedel kultni Sezam, kjer se bodo za mešalno mizo zvrstili »prijatelji« Levanael, Dacho, Softskinson, Krilc in Felis Catus.
-
Fukaj lokalne kurbice, DobraVaga, Ljubljana
Projekt je večletna zbirka spam oglasov, na katere je avtorica Teja Miholič, fotografinja in vizualistka, naključno naletela na spletu. Obširna tematika teh reklam zajema spolnost, hrano, denar, starostnike in še marsikaj. Gre za dokumentiranje podobe vsakdanjega življenja na medmrežju, ki kar kričijo po pozornosti, predvsem zaradi svoje absurdnosti, eksplicitnosti, klavrnega pravopisa in naivnega oblikovanja.
-
Telesnost in erotika v kiparstvu, Galerija Cankarjevega doma, Ljubljana
Ivan Meštrović velja za najznamenitejšega hrvaškega kiparja, za »največji kiparski fenomen« ga je že za časa študija označil starosta modernega kiparstva Auguste Rodin. Meštrović je s svojimi deli močno zaznamoval tri nekdanje države na našem ozemlju: Avstro-Ogrsko, Kraljevino SHS in SFR Jugoslavijo, njegova dela pa so znana tudi zunaj balkanskih meja. Na razstavi je na ogled okrog petdeset del, skulptur in risb iz zasebnih in javnih hrvaških zbirk.
-
Če ste prejšnji teden na spletu zasledili članek Nič več svinjine na Gimnaziji Vič, v katerem je pisalo, da želi vodstvo šole dijakom in dijakinjam muslimanske vere olajšati razmere, ste zapisu, če niste bili pozorni, po vsej verjetnosti verjeli, saj naj bi bil objavljen na Mladinini spletni strani. A spletna stran, na kateri je bil objavljen, ni bila www.mladina.si, temveč www.mladina.eu.
-
Sončnica na Luni, Lutkovno gledališče Ljubljana
Gledališka predstava za otroke Sončnica na Luni, ki je pod okriljem Festivala Bobri v režiji Mareta Bulca premiero doživela na dan kulture in jo bodo februarja uprizorili še šestkrat, vsebuje 16 pesmi za otroke iz antologije Sončnica na rami in eno, ki je bila napisana na novo. Predstava poezije, ki so jo prispevali Milan Dekleva, Miklavž Komelj, Svetlana Makarovič, Vinko Möderndorfer, Boris A. Novak, Lila Prap, Andrej Rozman - Roza in drugi domači pesniki, ne analizira ali o njej razmišlja, temveč jo posluša, opazuje in tipa. Otroke vodi v svet, kjer vsaka nova črka odpre novo vesolje pomenov.
-
Interferenca 3/1, TAM TAMova Ulična galerija Ljubljana
Ivian Kan Mujezinović je večkrat nagrajeni oblikovalec, ki najraje oblikuje za naročnike s področja kulture. V tandemu z Damjanom Iličem, kolegom iz Grupe Ee, je tudi avtor celostne podobe revije Mladina in s tem oblikovalec številnih Mladininih naslovnic. Velja za drznega avtorja, ki je odprt in inovativen, pa tudi vsestranski, saj je med drugim tudi fotograf in glasbenik. V Mednarodnem likovnem grafičnem centru pa si lahko ogledamo njegove umetniške stvaritve na področju grafike. Na ogled so v okviru serije razstav Pazi, sveža grafika!
-
Samotni brin sredi morja rase, Galerija Prešernovih nagrajencev, Kranj
Na razstavi Samotni brin sredi morja rase so zbrana dela devetih primorskih umetnikov, ki so bili nagrajeni s Prešernovo nagrado, najvišjim priznanjem Republike Slovenije za dosežke na področju umetnosti. Jedro razstave je 25 del Avgusta Černigoja (tudi zgornja slika Svetilnik, Trst), enajst Toneta Kralja, devet Lojzeta Spacala ter dela Franka Vecchieta in Klavdija Palčiča, razstavljena so tudi dela Vena Pilona, Zorana Mušiča, Rika Debenjaka in Silvestra Komela. Vseh 64 razstavljenih umetnin je del obsežne umetniške zbirke zamejske družbe KB 1909, med drugim lastnice podjetja Mladina. Gre za zbirko, ki ni pomembna le za zamejce, temveč za vso Slovenijo.
-
Na 27. seji Nacionalnega sveta za kulturo (NSK), ki mu predseduje Uršula Cetinski, sicer direktorica Cankarjevega doma, kjer so razpravljali o trenutnem stanju na področju nevladne kulture in o kulturnih vsebinah na nacionalni televiziji, je za performans poskrbel umetnik Dragan Živadinov. Napovedal je »posvetovalni referendum«, kjer se bodo morali udeleženci opredeliti, ali so za to, da vlada (oziroma v njenem imenu premier Miro Cerar) prvo slovensko zastavo, ki je bila v vesolju (od 4. do 18. marca 1994 v okviru odprave Columbia), odkupi za 960.000 evrov, znesek pa nameni neodvisnim umetnikom in umetnicam. V nasprotnem primeru naj bi jo Živadinov 8. februarja, na dan kulture, protestno zažgal, in sicer »zaradi državnega nasilja nad umetnostjo v času Cerarjeve vlade ter pod kulturnim ministrovanjem Toneta Peršaka«.
-
V okviru Vojnega muzeja Logatec, prepoznavnega po raziskovalni in publicistični dejavnosti tako o 1. in 2. svetovni vojni kot osamosvojitveni vojni za Slovenijo, je izšla prva obsežna knjiga o partizanski spomenici 1941. Vsebuje do zdaj najobsežnejši seznam nosilcev tega priznanja, ki formalno sicer ni sodilo med odlikovanja, po pomenu in ugledu pa je bila to visoko cenjena nagrada za prvoborce narodnoosvobodilnega boja (NOB) na Slovenskem. Stopničko višje je bil le red narodnega heroja.
-
Peter Bence, Gallusova dvorana Cankarjevega doma, Ljubljana
Peter Bence je mednarodno priznani madžarski pianist – virtuoz, skladatelj in producent, ki nadaljuje tam, kjer je končal njegov hrvaški »kolega« Maksim Mrvica. Čeprav je uspel s hitroprstimi priredbami skladb Michaela Jacksona in Queenov, mu ne moremo odvzeti njegove mojstrskosti in neverjetnega talenta, ki ga z odprtimi usti občuduje na desetine milijonov spletnih uporabnikov. Glasbeno se je začel izobraževati pri petih letih, že kot osnovnošolec pristal na Akademiji za glasbo Franza Liszta v Debrecenu, svojo prvo skladbo, ki sta jo navdihnila Mozart in Chopin, pa je napisal pri sedmih.
-
Leja Jurišić & Marko Mandić: Skupaj, Kino Šiška, Ljubljana
To soboto, 4. februarja, lahko ujamete prvo ponovitev performansa dveh vrhunskih domačih ustvarjalcev, Leje Jurišić in Marka Mandića, ki se v kar v šesturni odrski stvaritvi ukvarja z vprašanjem, kaj pomeni biti skupaj in kako biti skupaj. »Za dotik morata obstajati dva,« je nekoč zapisal filozof Mladen Dolar, kar pomeni, da morata biti dva fizično na dosegu, prisotna v istem prostoru in času, da lahko ustvarita trenutek »skupaj«. Če ste dovolj vzdržljivi, lahko »trenutek« doživite skupaj s performerjema.
-
Neorealizem: Nova podoba v Italiji, 1932–1960, Narodna galerija, Ljubljana
Italijanski neorealizem je obdobje, katerega pomembne spremembe in presežki se kot reference pogosto pojavljajo v sodobni vizualni umetnosti. Posvečena mu je obsežna fotografska razstava v Narodni galeriji, ki bo jeseni gostovala tudi v prestižnem Metropolitanskem muzeju v New Yorku, predgovor za ameriški katalog pa bo napisal nihče drug kot sloviti filmski režiser Martin Scorsese. Razstava se ponaša z več kot 200 fotografijami najpomembnejših italijanskih fotografov iz obdobja neorealizma (tudi z zgornjo fotografijo Maria De Biasija Italijani se ozirajo, ki je leta 1954 nastala v Milanu) in je razdeljena v več poglavij: fotografskega, revijalnega, knjižnega, kataloškega in filmskega. Spremlja jo razstava Nina Migliorija v Galeriji Fotografija.
-
Nekdanji minister za znanost, izobraževanje, kulturo in šport v Janševi vladi Žiga Turk bo sodeloval v skupini strokovnjakov evropske komisije za spopadanje z lažnimi novicami in spletnimi dezinformacijami. V 39-člansko skupino ga je komisija izbrala na podlagi samoprijave med 349 prijavljenimi, člani pa so bili izbrani glede na »strokovno znanje in izkušnje«. S tem, da se posamezniki prijavljajo sami, ni nič narobe, skrb zbujajoče pa je, da slovenske institucije, ki se znanstveno ali pač cehovsko ukvarjajo z mediji, niso kandidirale nikogar.
-
Festival MENT Ljubljana, devet prizorišč v Ljubljani
Ljubljanski glasbeni festival Ment, ki ob koncertih venomer pripravi tudi konferenco s kakovostnimi govorci, je prejšnji teden v okviru največjega evropskega showcase festivala Eurosonic Noorderslag prejel dve nagradi, ki ju najboljšim evropskim glasbenim festivalom podeljuje največje združenje evropskih festivalov Yourope. Zdaj pa je vsa pozornost Menta usmerjena v dogajanje doma, saj je pred nami četrti festival, ki bo v organizaciji ljubljanskega Kina Šiška potekal na različnih prizoriščih v prestolnici. Na odru bodo nastopili številni domači in tuji izvajalci, tudi Young Fathers, Algiers, Antropoloops, Dorit Chrysler, Lucidvox, The Guru Guru, YGT live!, Neomi, Mrfy, Kikimore, Darla Smoking in Katja Šulc.
-
Grad gori!, Klub Cankarjevega doma, Ljubljana
V glasbeno zasedbo Grad gori! so se povezali vokalistka Brina Vogelnik, violinistka Barja Drnovšek, harmonikar Matija Solce in tolkalec Blaž Celarec, da bi skupaj obudili slovenske in evropske ljudske zgodbe ter jih postavili v sodobnejšo glasbeno preobleko. Rezultat je nekakšna »grajska« glasba, ki opeva slovenske, švedske in češke ljudske zgodbe grajskih princes, ukletih, rešenih in predvsem samosvojih junakinj vseh časov. A brez skrbi, ne gre zgolj za romantiko, temveč tudi humor in kabaret. Kako zvenijo, lahko v živo preverite v torek, 30. januarja, na koncertu ob izidu njihove prve plošče.
-
Budnost, boj, ponos: Skozi njene oči, Umetnostna galerija Maribor
V Mariboru je na ogled fotografska razstava 13 umetnic z različnih koncev sveta, ki odpirajo vprašanja o težavah sodobne družbe, v kateri je treba pravice žensk, ki so bile težko priborjene, ponovno zagovarjati in se boriti zanje. Umetnice se tematike lotevajo zelo različno, ob tem pa problematizirajo vprašanja identitete, družine in doma, sprašujejo se o spolnosti in vlogah spolov, zastopanosti žensk, politike žensk, delavskih in socialnih pravicah žensk, pa tudi o viktimizaciji žensk in otrok.
-
Komaj se nekaj reši na enem koncu, že se na drugem pojavijo nove težave. Tako so rušenje Cmaka, Cerkljanskega mladinskega alternativnega kluba, ki deluje že 20 let, prestavili za leto dni. Napovedani program in aktivnosti bodo odslej uradno potekali nemoteno in po prvotnih načrtih. Za zdaj je torej še prostor za mlade v Cerknem.
-
appointMENT, prodajna razstava glasbenih plakatov, DobraVaga
Vse pomembnejši mednarodni glasbeni festival MENT Ljubljana, letošnji je četrti, bo potekal konec januarja, še prej pa se obeta razstava appointMENT, kjer bodo na ogled in naprodaj edinstveni glasbeni plakati, ki jih je ustvarilo 67 mladih domačih vizualnih ustvarjalcev. Letošnji plakati so nastali v riso printu oziroma tiskanju z risografom, do okolja prijaznem tiskalniku japonskega izvora, ustvarili pa so jih Žiga Aljaž, Ivana Armanini, Miha Artnak, Žiga Artnak, Mina Fina, Matjaž Komel, Aljaž Košir - Fejzo, Biba Košmerl, Emil Kozole, Matija Medved, Nejc Prah, Rok Roudi, Nika Rupnik, Michaela Selmani, Nina Urh, Nana Wolke ...
-
Nina Čelhar: Svetlo na svetlo, Ravnikar Gallery, Ljubljana
Umetnica mlajše generacije Nina Čelhar (roj. 1990) velja za eno od bolj perspektivnih slovenskih slikark. Med drugim je prejemnica pomembne nagrade za študente umetnosti, ki jim jo na začetku njihove kariere v osmih državah srednje in jugovzhodne Evrope podeljujeta muzej sodobne umetnosti ESSL Museum. V delih, ki so na ogled na razstavi Svetlo na svetlo, avtorica išče idealen prostor sodobnega človeka, medtem ko išče idealen prostor zase.
-
Pohujšanje v dolini Šentflorjanski, Cankarjev dom, Ljubljana
Knjiga Ivana Cankarja Pohujšanje v dolini Šentflorjanski je ponarodela, ime »doline« pa je postalo sinonim za našo državo, kadar o njej govorimo kritično oziroma negativno. Večno aktualna zgodba govori o zaplankanem kraju, v katerem se bojijo prišlekov oziroma vsega tujega. Ob spominjanju stote obletnice smrti pa bo dočakala novo gledališko uprizoritev. Ambiciozno koprodukcijo, ki je po Iliadi ter Vojni in miru že tretje veliko sodelovanje Cankarjevega doma, SNG Drame Ljubljana in Mestnega gledališča ljubljanskega, je na oder postavil režiser Eduard Miler, v njej pa med drugim igrajo Uroš Smolej, Maša Kagao Knez, Igor Samobor, Iva Krajnc Bagola in Nik Škrlec.
-
10. Bobri, več lokacij, Ljubljana
Festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri je eden najbolj kakovostnih festivalov za otroke vseh starosti, saj – brezplačno! – na ogled ponuja izbrane gledališke in plesne predstave, glasbene prireditve, filme in dogodke, povezane s knjigami. Letos, ko je jubilejni, deseti, bo rdeča nit festivala poezija. Brezplačne vstopnice lahko prevzamete v soboto, 13. januarja, od 11. do 16. ure v Festivalni dvorani (Vilharjeva 11), a pohitite, po izkušnjah sodeč bo gneča.
-
Cankar o Cankarju, Cankarjev dom, Ljubljana
Decembra bomo obeležili stoto obletnico smrti Ivana Cankarja, zato leto 2018 velja za Cankarjevo. Med tistimi, ki se bodo poklonili velikemu pisatelju, je tudi Cankarjev dom, ki pripravlja enoletni festival, v okviru katerega naj bi se do februarja 2019 zvrstili številni dogodki, od predstave Pohujšanje v dolini šentflorjanski v režiji Eduarda Milerja (velika koprodukcija s SNG Drama Ljubljana in MGL) do simpozija. Razstavo Ivan Cankar … in njegova pravica pa odprejo že ta ponedeljek, 15. januarja.
-
Očetova zgodba, Galerija Photon, Ljubljana
Nekdanji Mladinin fotograf Borut Peterlin sodi med vodilne poznavalce »starinske« tehnike mokrega kolodija na steklu. V tej tehniki so narejene tudi fotografije iz cikla Očetova zgodba, ki jih bo predstavil na tokratni razstavi. Potem ko sta se z ženo razšla, je ugotovil, da govorijo o izgubi in oddaljenosti, o navezanosti, o fotografiji kot mostu s preteklostjo, hkrati pa tudi o radostih in bolečinah biti oče. Razstavo, ki se po ljubljanski epizodi seli še v Photonovo galerijo na Dunaju, bo pospremil izid knjige fotografij.
-
Benjamin Abtan, predsednik evropskega protirasističnega gibanja EGAM, in nekdanji francoski zunanji minister Bernard Kouchner s sopodpisniki, med katerimi so številni znani evropski politiki, kulturniki in predstavniki institucij, v javnem pismu pozivata k bojkotu skrajno desničarskih ministrov in predsedovanja Avstrije svetu EU v drugi polovici letošnjega leta. Tik pred božičnimi prazniki je namreč prisegla nova avstrijska vlada pod vodstvom kanclerja Sebastiana Kurza, ki jo sestavljajo njegova konservativna ljudska stranka (ÖVP) in skrajno desni svobodnjaki (FPÖ) pod vodstvom Heinz-Christiana Stracheja.
-
Cerkljanski mladinski alternativni klub, bolj znan kot Cmak, deluje že 20 let. Na lokaciji, kjer je zdaj, mu grozi izselitev, saj občina nima posluha za trajno rešitev prostorskih težav mladih. V pogodbi ima Cmak zapisano, da se mora na vsakih deset let preseliti, zato zdaj uporabniki prostorov v dopisu občinske svetnike prosijo za trajne mladinske in kulturne prostore. Uradnih podatkov o »begu možganov« iz Cerknega nimamo, a kot pripoveduje tamkajšnja mladež, razmere niso spodbudne. »Malo je mladih iz cerkljanske občine, ki imajo namen tu ostati, zato je mladinski center za nas zelo pomembna stvar, saj se tu ponuja nešteto možnosti aktivnega preživljanja prostega časa,« pojasnjuje predsednik Cmaka Matic Rijavec.
-
Drama Akustika: Iztok Mlakar, SNG Drama, Ljubljana
Koncertna serialka ljubljanske Drame, Drama Akustika, v novo leto vstopa z dvema koncertoma Iztoka Mlakarja. Ta je kot prekaljen igralec vajen gledaliških odrov, a še bolje ga poznamo kot legendarnega primorskega kantavtorja in hkrati tudi enega najbolj edinstvenih slovenskih glasbenikov, zato se nam bo tokrat predstavil v tej vlogi. To seveda ne preseneča, saj je nedavno izdal novo ploščo Porkaeva!, na katero smo čakali skoraj desetletje in je tako prepričljiva kot njegova starejša in že ponarodela muzika.
-
Novi svetovni red, Aksioma, Ljubljana
Razstava v projektnem prostoru Aksioma v ospredje postavlja skrivnostno in kontroverzno tehnologijo veriženja blokov oziroma blockchain tehnologijo, ki omogoča delovanje digitalnih valut. Nekaterim pomeni poslovni izziv, drugi pred njo svarijo kot pred piramidnim sistemom. Kako pa se logika bitcoinov odreže kot umetniški artefakt? Neprofitna organizacija Furtherfield je to vprašanje zastavila skupini umetnikov in nastala so številna eksperimentalna umetniška dela, tudi denimo gozd, ki je sam svoj lastnik in samega sebe izkorišča za to, da bi se širil, ali androidna cvetlica (na sliki), ki se reproducira s pomočjo bitcoinov, hkrati pa ob določeni vsoti zbranih bitcoinov umetnikom naroča nove umetnine. Odprtje razstave ob 19. uri bo pospremilo predavanje kustosov Ruth Catlow in Marca Garretta.
-
Uroš Weinberger: Die Drohnen, Kino Šiška, Ljubljana
Slikar Uroš Weinberger, ki ga poznamo tudi kot člana glasbene zasedbe Moveknowledgement, je v svojih likovnih delih vedno angažiran, in nič drugače ne bo ob tokratni samostojni razstavi, na kateri se bo predstavil z novimi deli. Na prvi pogled bo spet postregel z idiličnimi prizori, prekritimi z žarečo mešanico zelene in rumene, ki spominja na osvetljen ekran, a pozoren gledalec bo hitro ugotovil, da imajo tudi ta Weinbergerjeva dela globlje sporočilo – da opozarjajo na pasti predajanja (pre)hitro razvijajoči se tehnologiji. Razstava naslikanih dronov je opomin odgovornosti, ki jo prinese vsak napredek.
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Predpraznični čas ob koncu leta je poln koncertnega dogajanja. V večjih mestih, še posebej v prestolnici, lahko na glavnih trgih ob večerih prisluhnete številnim brezplačnim koncertom. Če pa si želite slišati kaj bolj specifičnega, na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču na dan izida tokratne številke Mladine, v petek, 22. decembra, ponujajo denimo nastop mednarodno najvidnejšega slovenskega didžeja Umeka (v okviru Kurzschlussa), v Kinu Šiška pa bo isti večer nastopil raper Zlatko, in sicer ob desetletnici plošče Svet je lep. Na božič, 25. decembra, pa bo Dvorano Stožice napolnil »izvrstni šarlatan« Magnifico.