Izak Košir
-
Neorealizem: Nova podoba v Italiji, 1932–1960, Narodna galerija, Ljubljana
Italijanski neorealizem je obdobje, katerega pomembne spremembe in presežki se kot reference pogosto pojavljajo v sodobni vizualni umetnosti. Posvečena mu je obsežna fotografska razstava v Narodni galeriji, ki bo jeseni gostovala tudi v prestižnem Metropolitanskem muzeju v New Yorku, predgovor za ameriški katalog pa bo napisal nihče drug kot sloviti filmski režiser Martin Scorsese. Razstava se ponaša z več kot 200 fotografijami najpomembnejših italijanskih fotografov iz obdobja neorealizma (tudi z zgornjo fotografijo Maria De Biasija Italijani se ozirajo, ki je leta 1954 nastala v Milanu) in je razdeljena v več poglavij: fotografskega, revijalnega, knjižnega, kataloškega in filmskega. Spremlja jo razstava Nina Migliorija v Galeriji Fotografija.
-
Nekdanji minister za znanost, izobraževanje, kulturo in šport v Janševi vladi Žiga Turk bo sodeloval v skupini strokovnjakov evropske komisije za spopadanje z lažnimi novicami in spletnimi dezinformacijami. V 39-člansko skupino ga je komisija izbrala na podlagi samoprijave med 349 prijavljenimi, člani pa so bili izbrani glede na »strokovno znanje in izkušnje«. S tem, da se posamezniki prijavljajo sami, ni nič narobe, skrb zbujajoče pa je, da slovenske institucije, ki se znanstveno ali pač cehovsko ukvarjajo z mediji, niso kandidirale nikogar.
-
Festival MENT Ljubljana, devet prizorišč v Ljubljani
Ljubljanski glasbeni festival Ment, ki ob koncertih venomer pripravi tudi konferenco s kakovostnimi govorci, je prejšnji teden v okviru največjega evropskega showcase festivala Eurosonic Noorderslag prejel dve nagradi, ki ju najboljšim evropskim glasbenim festivalom podeljuje največje združenje evropskih festivalov Yourope. Zdaj pa je vsa pozornost Menta usmerjena v dogajanje doma, saj je pred nami četrti festival, ki bo v organizaciji ljubljanskega Kina Šiška potekal na različnih prizoriščih v prestolnici. Na odru bodo nastopili številni domači in tuji izvajalci, tudi Young Fathers, Algiers, Antropoloops, Dorit Chrysler, Lucidvox, The Guru Guru, YGT live!, Neomi, Mrfy, Kikimore, Darla Smoking in Katja Šulc.
-
Grad gori!, Klub Cankarjevega doma, Ljubljana
V glasbeno zasedbo Grad gori! so se povezali vokalistka Brina Vogelnik, violinistka Barja Drnovšek, harmonikar Matija Solce in tolkalec Blaž Celarec, da bi skupaj obudili slovenske in evropske ljudske zgodbe ter jih postavili v sodobnejšo glasbeno preobleko. Rezultat je nekakšna »grajska« glasba, ki opeva slovenske, švedske in češke ljudske zgodbe grajskih princes, ukletih, rešenih in predvsem samosvojih junakinj vseh časov. A brez skrbi, ne gre zgolj za romantiko, temveč tudi humor in kabaret. Kako zvenijo, lahko v živo preverite v torek, 30. januarja, na koncertu ob izidu njihove prve plošče.
-
Budnost, boj, ponos: Skozi njene oči, Umetnostna galerija Maribor
V Mariboru je na ogled fotografska razstava 13 umetnic z različnih koncev sveta, ki odpirajo vprašanja o težavah sodobne družbe, v kateri je treba pravice žensk, ki so bile težko priborjene, ponovno zagovarjati in se boriti zanje. Umetnice se tematike lotevajo zelo različno, ob tem pa problematizirajo vprašanja identitete, družine in doma, sprašujejo se o spolnosti in vlogah spolov, zastopanosti žensk, politike žensk, delavskih in socialnih pravicah žensk, pa tudi o viktimizaciji žensk in otrok.
-
Komaj se nekaj reši na enem koncu, že se na drugem pojavijo nove težave. Tako so rušenje Cmaka, Cerkljanskega mladinskega alternativnega kluba, ki deluje že 20 let, prestavili za leto dni. Napovedani program in aktivnosti bodo odslej uradno potekali nemoteno in po prvotnih načrtih. Za zdaj je torej še prostor za mlade v Cerknem.
-
appointMENT, prodajna razstava glasbenih plakatov, DobraVaga
Vse pomembnejši mednarodni glasbeni festival MENT Ljubljana, letošnji je četrti, bo potekal konec januarja, še prej pa se obeta razstava appointMENT, kjer bodo na ogled in naprodaj edinstveni glasbeni plakati, ki jih je ustvarilo 67 mladih domačih vizualnih ustvarjalcev. Letošnji plakati so nastali v riso printu oziroma tiskanju z risografom, do okolja prijaznem tiskalniku japonskega izvora, ustvarili pa so jih Žiga Aljaž, Ivana Armanini, Miha Artnak, Žiga Artnak, Mina Fina, Matjaž Komel, Aljaž Košir - Fejzo, Biba Košmerl, Emil Kozole, Matija Medved, Nejc Prah, Rok Roudi, Nika Rupnik, Michaela Selmani, Nina Urh, Nana Wolke ...
-
Nina Čelhar: Svetlo na svetlo, Ravnikar Gallery, Ljubljana
Umetnica mlajše generacije Nina Čelhar (roj. 1990) velja za eno od bolj perspektivnih slovenskih slikark. Med drugim je prejemnica pomembne nagrade za študente umetnosti, ki jim jo na začetku njihove kariere v osmih državah srednje in jugovzhodne Evrope podeljujeta muzej sodobne umetnosti ESSL Museum. V delih, ki so na ogled na razstavi Svetlo na svetlo, avtorica išče idealen prostor sodobnega človeka, medtem ko išče idealen prostor zase.
-
Pohujšanje v dolini Šentflorjanski, Cankarjev dom, Ljubljana
Knjiga Ivana Cankarja Pohujšanje v dolini Šentflorjanski je ponarodela, ime »doline« pa je postalo sinonim za našo državo, kadar o njej govorimo kritično oziroma negativno. Večno aktualna zgodba govori o zaplankanem kraju, v katerem se bojijo prišlekov oziroma vsega tujega. Ob spominjanju stote obletnice smrti pa bo dočakala novo gledališko uprizoritev. Ambiciozno koprodukcijo, ki je po Iliadi ter Vojni in miru že tretje veliko sodelovanje Cankarjevega doma, SNG Drame Ljubljana in Mestnega gledališča ljubljanskega, je na oder postavil režiser Eduard Miler, v njej pa med drugim igrajo Uroš Smolej, Maša Kagao Knez, Igor Samobor, Iva Krajnc Bagola in Nik Škrlec.
-
10. Bobri, več lokacij, Ljubljana
Festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri je eden najbolj kakovostnih festivalov za otroke vseh starosti, saj – brezplačno! – na ogled ponuja izbrane gledališke in plesne predstave, glasbene prireditve, filme in dogodke, povezane s knjigami. Letos, ko je jubilejni, deseti, bo rdeča nit festivala poezija. Brezplačne vstopnice lahko prevzamete v soboto, 13. januarja, od 11. do 16. ure v Festivalni dvorani (Vilharjeva 11), a pohitite, po izkušnjah sodeč bo gneča.
-
Cankar o Cankarju, Cankarjev dom, Ljubljana
Decembra bomo obeležili stoto obletnico smrti Ivana Cankarja, zato leto 2018 velja za Cankarjevo. Med tistimi, ki se bodo poklonili velikemu pisatelju, je tudi Cankarjev dom, ki pripravlja enoletni festival, v okviru katerega naj bi se do februarja 2019 zvrstili številni dogodki, od predstave Pohujšanje v dolini šentflorjanski v režiji Eduarda Milerja (velika koprodukcija s SNG Drama Ljubljana in MGL) do simpozija. Razstavo Ivan Cankar … in njegova pravica pa odprejo že ta ponedeljek, 15. januarja.
-
Očetova zgodba, Galerija Photon, Ljubljana
Nekdanji Mladinin fotograf Borut Peterlin sodi med vodilne poznavalce »starinske« tehnike mokrega kolodija na steklu. V tej tehniki so narejene tudi fotografije iz cikla Očetova zgodba, ki jih bo predstavil na tokratni razstavi. Potem ko sta se z ženo razšla, je ugotovil, da govorijo o izgubi in oddaljenosti, o navezanosti, o fotografiji kot mostu s preteklostjo, hkrati pa tudi o radostih in bolečinah biti oče. Razstavo, ki se po ljubljanski epizodi seli še v Photonovo galerijo na Dunaju, bo pospremil izid knjige fotografij.
-
Benjamin Abtan, predsednik evropskega protirasističnega gibanja EGAM, in nekdanji francoski zunanji minister Bernard Kouchner s sopodpisniki, med katerimi so številni znani evropski politiki, kulturniki in predstavniki institucij, v javnem pismu pozivata k bojkotu skrajno desničarskih ministrov in predsedovanja Avstrije svetu EU v drugi polovici letošnjega leta. Tik pred božičnimi prazniki je namreč prisegla nova avstrijska vlada pod vodstvom kanclerja Sebastiana Kurza, ki jo sestavljajo njegova konservativna ljudska stranka (ÖVP) in skrajno desni svobodnjaki (FPÖ) pod vodstvom Heinz-Christiana Stracheja.
-
Cerkljanski mladinski alternativni klub, bolj znan kot Cmak, deluje že 20 let. Na lokaciji, kjer je zdaj, mu grozi izselitev, saj občina nima posluha za trajno rešitev prostorskih težav mladih. V pogodbi ima Cmak zapisano, da se mora na vsakih deset let preseliti, zato zdaj uporabniki prostorov v dopisu občinske svetnike prosijo za trajne mladinske in kulturne prostore. Uradnih podatkov o »begu možganov« iz Cerknega nimamo, a kot pripoveduje tamkajšnja mladež, razmere niso spodbudne. »Malo je mladih iz cerkljanske občine, ki imajo namen tu ostati, zato je mladinski center za nas zelo pomembna stvar, saj se tu ponuja nešteto možnosti aktivnega preživljanja prostega časa,« pojasnjuje predsednik Cmaka Matic Rijavec.
-
Drama Akustika: Iztok Mlakar, SNG Drama, Ljubljana
Koncertna serialka ljubljanske Drame, Drama Akustika, v novo leto vstopa z dvema koncertoma Iztoka Mlakarja. Ta je kot prekaljen igralec vajen gledaliških odrov, a še bolje ga poznamo kot legendarnega primorskega kantavtorja in hkrati tudi enega najbolj edinstvenih slovenskih glasbenikov, zato se nam bo tokrat predstavil v tej vlogi. To seveda ne preseneča, saj je nedavno izdal novo ploščo Porkaeva!, na katero smo čakali skoraj desetletje in je tako prepričljiva kot njegova starejša in že ponarodela muzika.
-
Novi svetovni red, Aksioma, Ljubljana
Razstava v projektnem prostoru Aksioma v ospredje postavlja skrivnostno in kontroverzno tehnologijo veriženja blokov oziroma blockchain tehnologijo, ki omogoča delovanje digitalnih valut. Nekaterim pomeni poslovni izziv, drugi pred njo svarijo kot pred piramidnim sistemom. Kako pa se logika bitcoinov odreže kot umetniški artefakt? Neprofitna organizacija Furtherfield je to vprašanje zastavila skupini umetnikov in nastala so številna eksperimentalna umetniška dela, tudi denimo gozd, ki je sam svoj lastnik in samega sebe izkorišča za to, da bi se širil, ali androidna cvetlica (na sliki), ki se reproducira s pomočjo bitcoinov, hkrati pa ob določeni vsoti zbranih bitcoinov umetnikom naroča nove umetnine. Odprtje razstave ob 19. uri bo pospremilo predavanje kustosov Ruth Catlow in Marca Garretta.
-
Uroš Weinberger: Die Drohnen, Kino Šiška, Ljubljana
Slikar Uroš Weinberger, ki ga poznamo tudi kot člana glasbene zasedbe Moveknowledgement, je v svojih likovnih delih vedno angažiran, in nič drugače ne bo ob tokratni samostojni razstavi, na kateri se bo predstavil z novimi deli. Na prvi pogled bo spet postregel z idiličnimi prizori, prekritimi z žarečo mešanico zelene in rumene, ki spominja na osvetljen ekran, a pozoren gledalec bo hitro ugotovil, da imajo tudi ta Weinbergerjeva dela globlje sporočilo – da opozarjajo na pasti predajanja (pre)hitro razvijajoči se tehnologiji. Razstava naslikanih dronov je opomin odgovornosti, ki jo prinese vsak napredek.
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Predpraznični čas ob koncu leta je poln koncertnega dogajanja. V večjih mestih, še posebej v prestolnici, lahko na glavnih trgih ob večerih prisluhnete številnim brezplačnim koncertom. Če pa si želite slišati kaj bolj specifičnega, na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču na dan izida tokratne številke Mladine, v petek, 22. decembra, ponujajo denimo nastop mednarodno najvidnejšega slovenskega didžeja Umeka (v okviru Kurzschlussa), v Kinu Šiška pa bo isti večer nastopil raper Zlatko, in sicer ob desetletnici plošče Svet je lep. Na božič, 25. decembra, pa bo Dvorano Stožice napolnil »izvrstni šarlatan« Magnifico.
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Humanost in prostor, Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Ljubljana
Muzej za arhitekturo in oblikovanje v okviru svoje serije razstav o naših najpomembnejših arhitektih in oblikovalcih 20. stoletja tokrat izpostavlja arhitekta Stanka Kristla in vabi na prvo celovito predstavitev njegovih del. Kristl, ki bo konec januarja praznoval 96. rojstni dan, je bil profesor, raziskovalec, inovator, humanist, akademik ter nenehni kritik in sooblikovalec našega vsakdana, saj med njegovimi deli najdemo številne vrtce, šole, bolnišnice in spomenike. Njegovo najprepoznavnejše delo je ljubljanski Klinični center, znan pa je tudi po tem, da se povsem predaja ideji humanega v arhitekturi, s tem pa funkcionalnosti in uporabnikom objektov.
-
22. 12. 2017 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Vse je OK!, Galerija Kresija, Ljubljana
Od daleč se zdi, da je v upodobitvah slikarja Staša Kleindiensta, ki je leta 2014 prejel nagrado OHO, našo osrednjo nagrado za mlade likovne umetnike, vse običajno. Podrobnejši pogled pa razkriva, da na videz umirjeno dogajanje sestavlja množica prizorov, v katerih marsikaj ni »okej« ali je celo daleč od tega. V tem (post)svetu srečamo zapuščene objekte, ki jih protagonisti uporabljajo brez zavedanja o njihovih nekdanjih vlogah – denimo v Modri pošasti kopalci povsem zadovoljni stojijo v bazenu, kamor se odtekajo toksični odpadki.
-
15. 12. 2017 | Mladina 50 | Kultura
Projekt Žive naj vsi narodi, ki ga izvaja KUD Subart, je uglasbil Dobrodelno Zdravljico ter za posodobljeno različico slovenske himne posnel tudi videospot, v katerem nastopajo ljudje različnih narodnosti. Med njimi je kar nekaj slovenskih in priseljenskih glasbenikov – denimo Murat in Jose, Ali R Taha in Irena Yebuah Tiran.
-
15. 12. 2017 | Mladina 50 | Kultura | Dogodki
Boštjan Čadež: PD4, Aksioma, Ljubljana
Vizualnega umetnika Boštjana Čadeža - Fška, ki je leta 2006 kot študent oblikovanja svetovno zaslovel z računalniško igro Line Rider (ta mu je prinesla nagrado za inovativnost na področju interaktivnih digitalnih vsebin, in to sočasno s korporacijo Nintendo oziroma njenim izdelkom Wii Sports), mnogi vidijo kot pravega pionirskega raziskovalca, saj ga naprej ženejo le trdi orehi, ki se jih pred njim ni lotil še nihče drug. Tokrat nas bo postavil v prazen prostor, v katerem bodo zgolj VR-očala in nekaj oddajnikov. Delo PD4 raziskuje idejo o prisotnosti in zavedanju samega sebe, ki se meri z učinki, kot so občutek za prostor, čas, telo in razpoloženje.
-
15. 12. 2017 | Mladina 50 | Kultura | Dogodki
Estetika potrošnje v socializmu, Balassijev inštitut, Ljubljana
Muzej za arhitekturo in oblikovanje je pripravil izbor slovenskih in madžarskih tržnih, pa tudi filmskih plakatov iz 60. in 70. let. Danes je oglasov na zunanjih površinah absolutno preveč in marsikdo bi bil takoj za to, da bi jih povsem umaknili z ulic, v času socializma pa so bili redkost. V Jugoslaviji so si večjo prisotnost na ulici zagotovili z ekonomsko-političnimi spremembami v 60. letih, pridobitniško-potrošniški zagon pa so dobili v 70. letih. Na Madžarskem je bilo polje plakata svojevrsten medij svobode, saj se politika s tem področjem ni posebej ukvarjala. Plakat na ulici je bil tako redka zvrst likovne umetnosti z zahodnim pridihom.
-
15. 12. 2017 | Mladina 50 | Kultura | Dogodki
Marij Pregelj: Retrospektiva, Moderna galerija, Ljubljana
Moderna galerija predstavlja še enega velikana slovenskega modernizma, slikarja Marija Preglja (1913– 1967). Tema njegovega slikarstva je bila praviloma človeška figura, ki jo je upodabljal skozi uprizorjeno bolečino, trpljenje in nasilje, pa tudi skozi uporništvo, borbo in revolt. Na razstavi, ki se bo osredotočila na zadnja desetletja Pregljevega opusa, bo predstavljen izbor okoli 300 del v vseh »njegovih« medijih, od klasičnega slikarstva do monumentalnih stenskih mozaikov.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Družba
Zamisel o istospolnem plesnem paru ...
Strictly Come Dancing je televizijski plesni tekmovalni šov, v katerem slavni preizkušajo znanje plesnih korakov s poklicnimi plesalci. Na prvem programu britanske televizije BBC jo predvajajo že 15. sezono, med plesalci pa nastopa tudi slovenski državljan Aljaž Škorjanec (27), ki na televizijskem parketu suče igralko Gemmo Atkinson (33). Licenčni TV-šov smo pod imenom Zvezde plešejo v slovenski različici gledali tudi pri nas, in sicer na Pop TV.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Kultura | Dogodki
Laibach, Kino Šiška, Ljubljana
Po osvojitvi Severne Koreje, ovekovečeni v filmu Dan osvoboditve, se je kultna domača industrial zasedba Laibach vrnila s prvim studijskim albumom po letu 2014, ko so izdali ploščo Spectre. Njihovo že dvajseto studijsko ploščo Also Sprach Zarathustra, ki ji je Mladina namenila najvišjo oceno, bodo na naših tleh premierno predstavili na dveh zaporednih koncertih v Kinu Šiška. Večne nostalgike naj pomirimo, da bodo nastop dopolnili tudi z znanimi skladbami iz svojega zajetnega repertoarja.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Kultura | Dogodki
Mes(t)o glasu, Stara mestna elektrarna, Ljubljana
Mes(t)o glasu, nova predstava plesalke, igralke in glasbenice Irene Tomažin Zagoričnik, je nadaljevanje njenega raziskovanja odnosa med telesom, glasom in prostorom. Tokrat se je avtorica s tremi soustvarjalkami (Adriano Josipović, Niko Rozman, Natašo Živković) posvetila raziskovanju prostora med kulturo in naravo, med individualnim in družbenim. Nastopajoče skozi gibanje poslušajo svoja telesa in vstopajo vanje – v našo najbolj meseno notranjost, ki nam je, čeprav fizično najbližje, pogosto čudno tuja.
-
8. 12. 2017 | Mladina 49 | Kultura | Dogodki
Novi svet, Photon – Center za sodobno fotografijo, Ljubljana
Fotograf Matjaž Rušt je bil doslej najbolj znan po prizorih nočnega in dnevnega življenja v ljubljanskih kavarnah, klubih, beznicah in na ulicah, ki jih skupaj s fotografom Robertom Marinom v objektiv lovita v okviru projekta Najlepše mesto na svetu. V svoji najnovejši seriji Novi svet pa je ujel podobe iz življenja slovenskih izseljencev. Odpotoval je v ZDA, Argentino in Avstralijo, da bi pobliže spoznal tamkajšnje slovenske skupnosti, ki so med vsemi izseljenci najstarejše, in se osredotočil na ohranjanje njihove identitete v okoljih, ki so v družbenem, političnem, ekonomskem in kulturnem smislu povsem drugačna od matičnega.
-
1. 12. 2017 | Mladina 48 | Družba
Programski svet RTV Slovenija je v ponedeljek sprejel programsko-produkcijski načrt za leto 2018. Svetniki so načrt za prihodnje leto sprejeli s 15 glasovi za in 8 proti. Ena od stvari, ki so zapisane v tem načrtu in so zmotile številne kulturnike (znotraj nacionalke in zunaj nje), je odločitev, da bo leta 2018 takoj po oddaji Odmevi najprej na sporedu Šport in šele kasneje Kultura.
-
1. 12. 2017 | Mladina 48 | Kultura | Dogodki
Od akustičnih do električnih godb
Koncertni teden bodo že v petek, 1. decembra, na dan izida tokratne številke Mladine, v ljubljanskem Kinu Šiška začeli britanski indierockerji The Horrors, v klubu Trainstation SubArt v Kranju pa boste lahko isti večer prisluhnili Prismojenim profesorjem bluesa. V torek, 5. decembra, bodo v Dvorani Stožice v prestolnici gostovali legendarni Scorpions, znani predvsem po svojih evergreen baladah Wind Of Change in Send Me An Angel, dan kasneje pa bo v Kinu Šiška v sklopu Izštekanih s številnimi gosti (Jardier, Koala Voice, Matter, Patetico itd) nastopila Siddharta.