Izak Košir
-
29. 9. 2017 | Mladina 39 | Politika
Če ste spremljali zadnje predreferendumsko soočenje na TV Slovenija, ste opazili, da so enega od gostov iz televizijskega studia odpeljali varnostniki. Šlo je za Egidija Kozjeka (predstavnika Stranke enakopravnih dežel), ki je med oddajo začel metati papirje in se nasilno vesti. Kdo je kriv za takšne incidente? Nacionalna televizija, ki goste, znane po problematičnosti, vabi, ali gostje, ki se v oddajah neprimerno vedejo?
-
29. 9. 2017 | Mladina 39 | Politika
Ministrovo navdušenje nad kriptovalutami
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar velja za prijatelja kriptovalut, udeleževal se je tudi konferenc, ki jih je o tej temi pripravljala vlada. V t. i. blockchainu, verigi zaporednih podatkovnih blokov, ki naj bi podatke shranjevali varno in decentralizirano, vidi tehnologijo prihodnosti.
-
29. 9. 2017 | Mladina 39 | Kultura | Dogodki
Zlata paličica 2017, Cankarjev dom in LGL, Ljubljana
Festival uprizoritvenih umetnosti za otroke in mlade Zlata paličica se v zadnjem desetletju uveljavlja kot nacionalni festival z izborom najboljših domačih lutkovnih, plesnih, glasbenih in dramskih predstav za otroke in mladino. Letošnja edicija prinaša 20 predstav, med drugim tudi tri predstave Ivane Djilas (Peter Kušter, Medvedek in mali, Gledališče od A do Ž), Ostržka Silvana Omerzuja in Neli ni več Jaše Kocelija. Skupna želja sodelujočih je, da bi bile gledališke vsebine, ki so izbrane v program festivala in v ponudbo platforme, čim redneje v programih šol in vrtcev.
-
29. 9. 2017 | Mladina 39 | Kultura | Dogodki
Darilo slovenske arhitekture: Edvard Ravnikar, Mestna hiša, Ljubljana
Darilo slovenske arhitekture je zbirka uporabnih izdelkov z motivi iz ključnih del slovenske arhitekturne dediščine. Zdaj so nared izdelki iz že tretje zbirke; po zbirkah, ki so jih navdihnila dela Ivana Vurnika in Helene Kottler Vurnik ter Maxa Fabianija, je na vrsti arhitekt Edvard Ravnikar, med drugim avtor Trga republike, Cankarjevega doma, Maximarketa in Moderne galerije. Uporabne izdelke z motivi njegovih del so oblikovali študenti 1. in 2. letnika podiplomskega študija industrijskega oblikovanja Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. V Zgodovinskem atriju ljubljanske mestne hiše si bomo lahko ogledali približno 25 projektov, ki izvirno in duhovito obravnavajo Ravnikarjevo bogato zapuščino.
-
29. 9. 2017 | Mladina 39 | Kultura | Dogodki
K-9_topologija, Galerija Kapelica, Ljubljana
Po uspešnem gostovanju projekta K-9_topologija na mednarodnem festivalu za umetnost, tehnologijo in družbo Ars Electronica v Linzu, kjer je Maja Smrekar prejela zlato niko, najvišje priznanje v sodobni raziskovalni umetnosti, bo zmagoviti projekt zdaj predstavila tudi v Ljubljani. Projekt tematizira vzporedno evolucijo človeka in psa ter ustvarja možnosti za razmišljanje o družbi, ki bi temeljila na bolj uravnoteženem sobivanju človeka z obdajajočim ga ekosistemom.
-
22. 9. 2017 | Mladina 38 | Družba
Finale EuroBasketa 2017, ki ga je pri nas v živo prenašal Kanal A (Pro Plus), je postal najbolj gledan televizijski program letos in eden najbolj gledanih v zgodovini samostojne Slovenije. Svetovna in evropska športna prvenstva so bila navadno domena nacionalne televizije, zlasti če je v igri močna domača ekipa, ki ima možnosti za dober rezultat. Zakaj torej TV Slovenija ni zakupila pravic za prenos letošnjega evropskega prvenstva v košarki? Kako to, da jim ga je izpred nosu speljal Pro Plus?
-
22. 9. 2017 | Mladina 38 | Kultura
Leteči cirkus Rolling Stonesov
Preteklo soboto je po ocenah organizatorjev koncertnih aranžmajev najmanj 10.000 Slovencev in Slovenk romalo na nastop britanske skupine The Rolling Stones v avstrijski Spielberg. Da je bilo Slovencev na koncertu, kjer je migalo kar 95.000 obiskovalcev, res veliko, je po glasnem odzivu opazil sam frontman zasedbe Mick Jagger, ki se je med pozdravljanjem bližnjih držav ustavil prav pri Sloveniji in pripomnil, da smo z njimi (torej z Britanci) v isti skupini za svetovno prvenstvo v nogometu. Mick, večni šarmer tudi pri svojih 74 letih, pač zna pihati na dušo. A za dogodek, kjer najcenejša vstopnica stane 100 evrov, je treba narediti še marsikaj več, da občinstvo dobi svojo potešitev oziroma satisfaction.
-
15. 9. 2017 | Mladina 37 | Družba
V drušvu Škuc trdijo, da na razpisih Javne agencije za knjigo (JAK) izvajajo diskriminacijo na podlagi spolne usmerjenosti. Na to so opozorili varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer, ki je podala svoje mnenje. Pri tem pa se zatakne, saj mnenje Škuc in JAK interpretirata vsak po svoje. Vprašanje, ki ostaja, pa je še vedno enako: ali je JAK Škucu namenil manj finančnih sredstev zaradi homofobije ali gre zgolj za odločitev komisije?
-
8. 9. 2017 | Mladina 36 | Družba
»Prinašamo vse, česar si drugi ne upajo. Ne trdim, da smo najboljši, smo pa drugačni. Ker bomo objavljali informacije in fotografije, ki jih drugi ne (bi). Naš cilj je samo en. Da vam bomo zanimivi, vznemirljivi, predvsem pa blizu,« je v uvodniku novega tednika Škandal24 zapisala urednica Marjanca Scheicher. Tednik, ki ga izdaja družba Nova obzorja d.o.o., katere lastnika sta SDS in madžarsko ter njenemu premieru naklonjeno podjetje Ripost, je plačljiv in ga lahko kupite za skromen znesek evro in pol. Če je verjeti podatkom v reviji, naj bi natisnili 15.000 izvodov. Urednica Marjanca Scheicher je hkrati novinarka in voditeljica tudi na »strankarski« televiziji Nova24TV, v preteklosti pa je napisala nekaj knjig, na primer o pornesi La Toyi ter štajerskem »slavčku« Damjanu Murku.
-
11. 8. 2017 | Mladina 32 | Politika
Zdaj že nekdanji Googlov programer James Damore je pred kratkim napisal manifest, v katerem je svoje kolegice označil za po naravi manjvredne in zato manj sposobne za tehnološke poklice oziroma poklice, povezane s t. i. informacijskimi tehnologijami. Damora so kasneje, ko je bil njegov manifest v medijih in drugod deležen številnih kritik, odpustili. Kot marsikateri seksist, rasist, ksenofob in homofob trdi, da je izražanje mnenja o delovnem okolju njegova pravica. A seksizem (tudi) znotraj ajtijevske skupnosti ni nič novega.
-
11. 8. 2017 | Mladina 32 | Politika
»Prav nič damsko: Poslanka ZL Violeta Tomić si jo je ‘luftala’ v hotkah na trajektu za otok Vis,« se je glasil naslov članka na portalu Nova24TV,ki je bil opremljen tudi s fotografijami poslanke v povsem normalni počitniški opravi in razpoloženju. Portal je otok Vis označil za »meko za slovenske kaviar levičarje«, ker tam menda dopustujejo številni predstavniki »levice«.
-
4. 8. 2017 | Mladina 31 | Kultura
Pevec skupine The Rolling Stones Mick Jagger je prejšnji teden praznoval 74. rojstni dan, član zloglasne rock skupine, ki se septembra ponovno odpravlja na evropsko turnejo (nam najbližje bodo v avstrijskem Zeltwegu 16, septembra), pa je že več kot 55 let. Jagger je na stara leta znan (tudi) po tem, da zna biti hkrati političen in pazljiv. Ni več kuštravi mladenič iz šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko je bil (zaradi vpliva na mladino in predvsem na študentska gibanja) strah in trepet ameriških in tudi britanskih oblasti. Navsezadnje so ga britanske za kratek čas celo spravile za zapahe, v ZDA pa so ga večkrat reševale vplivne zveze v Beli hiši. V šestdesetih letih se je nekoč celo označil za anarhista (»Anarhija je edino svetlo upanje.«), zaradi česar se je moral zagovarjati pred britanskim nadškofom (češ da slabo vpliva na otoško mladino), BBC pa je to prenašal v živo.
-
21. 7. 2017 | Mladina 29 | Politika
»Gospod akademik bo kmalu prišel. Lahko začnemo?« je odvetnik David Sluga v svoji pisarni tik pred tiskovno konferenco napovedal zgodovinarja dr. Jožeta Pirjevca. Ta si je že nekaj dni prej prek medijev izmenjal nekaj pisem z zamejskim pisateljem Borisom Pahorjem, saj naj bi bil prav njega ovajal italijanski tajni službi. Tako je trdil in objavil ljubiteljski zgodovinar in publicist Igor Omerza. Zaradi manipulacij z dokumenti, ki jih je pridobil in jih tolmačil po svoje, se je Jože Pirjevec nato odločil, da naredi nekaj, česar v dolgoletni karieri ni storil še nikoli – da se prepusti »detektorju laži«. Presodil je, da je poligrafski test edini dovolj trden dokaz, ki bi lahko prepričal nejeverni del javnosti – tisti del, ki rad verjame teorijam zarote in medijem, ki strani spretno polnijo s t. i. lažnimi novicami. Pirjevec je do 3. julija, ko je test opravil, »detektor laži« poznal zgolj iz filmov. Kot je povedal, se ni zavedal, da bo postopek trajal tri ure in da bo zanj to pravzaprav travmatična izkušnja.
-
7. 7. 2017 | Mladina 27 | Družba
Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc je s predlogom za soglasje programskega sveta začel postopek razrešitve direktorice TV Slovenija Ljerke Bizilj. Kadunc namreč opozarja, da mora biti nacionalna televizija vzor odgovornemu novinarstvu in najvišjim poklicnim ter strokovnim normam. V obrazložitvi izpostavlja primer Thompson, ki je odnesel urednika Tednika Igorja Pirkoviča, hkrati tudi avtorja spornega prispevka.
-
7. 7. 2017 | Mladina 27 | Politika
Svet Slovenske filharmonije (SF) je ministru za kulturo Tonetu Peršaku ta teden tudi uradno predal predlog za razrešitev Damjana Damjanoviča z mesta direktorja zavoda. Ker se Peršak ni držal obljubljenega roka za Damjanovičevo zamenjavo, ki je bil 1. julij, bodo imeli zaposleni v SF 7. julija ob 13.30 pred ministrstvom za kulturo protestni shod.
-
30. 6. 2017 | Mladina 26 | Politika
Ob prireditvi z naslovom Nosil bom rdečo zvezdo, na kateri je pesnica Svetlana Makarovič z več kot sto glasbeniki uprizorila koncert s poudarjeno simboliko rdeče zvezde, se je vnovič razvnela razprava o neprimernosti tega simbola.
-
23. 6. 2017 | Mladina 25 | Družba
Boštjan M. Turk mora literatu Venu Tauferju zaradi žalitev plačati odškodnino 7000 evrov z obrestmi. Tako je presodilo sodišče. Turk je namreč pet let v različnih medijih, večinoma pa v Reporterju, »na ponižujoč in žaljiv način pisal, da je Veno Taufer sodeloval z Udbo«.
-
23. 6. 2017 | Mladina 25 | Družba
Igor Pirkovič je zaradi objave spornega intervjuja s hrvaškim pevcem Thompsonom že odstopil z mesta urednika oddaje Tednik, kjer je bil njegov prispevek objavljen. A številni se strinjajo, da je zaradi nekritičnega pristopa k tako občutljivi temi, povezani z ustaško simboliko, padlo premalo glav. Že več tednov medijski strokovnjaki pozivajo k odgovornosti Jadranko Rebernik, ki opravlja delo odgovorne urednice informativnega programa. Prav tako nekateri še vedno pozivajo k odgovornosti, ali vsaj ukrepom, tudi direktorico nacionalne televizije Ljerko Bizilj, ki je sprva obljubljala, da bo nekdo odgovarjal, a na koncu se, če ne štejemo Pirkovičevega odhoda (za katerega se je odločil sam), ni zgodilo nič.
-
16. 6. 2017 | Mladina 24 | Kultura
Skrivni uspeh slovenskih metalcev
Uroš Grilc je bil v vladi Alenke Bratušek minister za kulturo, pred tem je bil načelnik ljubljanskega resorja za kulturo, zadnja leta je na Mestni občini Ljubljana služboval kot načelnik urada za mladino. S 1. junijem pa je našo največjo občino zapustil. Vendar ne zato, ker bi dobil službo na RTV Slovenija, kjer se je pred kratkim potegoval za položaj generalnega direktorja, saj je to mesto pripadlo Igorju Kaduncu. Zakaj je torej odšel? Kot pravi, zato da bi se lotil pisanja pravljic in založništva. »Ne gre za nikakršne spore med mano ali mestno občino ali med mano in županom Zoranom Jankovićem. Preprosto sem se odločil, da je čas, da stopim na novo pot in v umetniškem ustvarjanju sem našel nov zagon,« nam je povedal Grilc in dodal, da je literarna založba Škrateljc, ki jo je ustanovil, majhna in bo na leto izdala le približno šest knjig, te pa bodo skrbno izbrane in bodo ponujale drugačno branje, kot smo ga vajeni drugje. Za začetek so izdali otroško slikanico z naslovom Mali plac, ki jo je napisal kar sam Grilc, ilustriral pa Gorazd Vahen.
-
16. 6. 2017 | Mladina 24 | Družba
Če dobro pregledamo Bolho, bomo našli kup ponudnikov, ki imajo na zalogi stare izdaje Mladine; predvsem so hit tiste s konca osemdesetih in z začetka devetdesetih let, torej iz časa osamosvajanja in začetkov samostojne Slovenije.
-
2. 6. 2017 | Mladina 22 | Politika
Zbiralec podpisov za razpis referenduma o drugem tiru Vili Kovačič je za (za zdaj) premajhno število zbranih podpisov, potrebuje jih 40 tisoč, kot je povedal, pa jih je doslej zbral nekaj več kot sedem tisoč, okrivil medijsko tišino in tudi cerkev. »Časopisi že objavljajo pogreb. Zmanjkalo bo časa! Verbalna podpora strank tukaj ne šteje nič. Cerkev ponekod celo ovira aktivnosti (primer v Selcah), kot da je javno dobro stvar posameznikov in je vse zgolj „grda“ politika. Katastrofa duha je popolna! V časopisu Družina ne morem objaviti poziva. Medijska tišina pa nam seveda ne gre na roke. Mnogi sploh ne vedo, da se zbirajo podpisi – kaj šele, da bi sami kaj naredili proti temu!« je Kovačič zapisal v javnem pozivu in dodal, da ne nasprotuje »drugemu tiru«, temveč zgolj »zlatemu tiru«.
-
26. 5. 2017 | Mladina 21 | Družba
O nekritičnem pogledu na Thompsona
Prispevek, bolje intervju z zloglasnim hrvaškim pevcem Thompsonom, ki je bil objavljen v Tedniku in ga je opravil urednik oddaje Igor Pirkovič, je sprožil številne negativne odzive stroke in javnosti, gledalcev in gledalk. Očitali so mu predvsem nekritično obravnavo tematike pred koncertom v Mariboru, ki je bil nato na predlog policije odpovedan.
-
19. 5. 2017 | Mladina 20 | Družba
Uporabniki nekdanje tovarne Inde v Kopru so zaskrbljeni, ker naj bi prostori, v katerih ustvarjajo, dobili nove lastnike. Na območju sta se pojavila človeka, ki trdita, da sta nova lastnika, čeprav uradnih dokumentov še nista pokazala. Po navedbah uporabnikov Indeja naj bi bil prvi kaskader Rok Cvetkov, ki naj bi želel tam postaviti filmski studio, drugi pa direktor podjetja KMK Box Valter Krmac, ki načrtuje, da bi tam imel proizvodnjo embalaže. Skvoterji o njunih namerah in svoji prihodnosti dobivajo različne namige. Eden od najverjetnejših naj bi bil, da jim bosta nova lastnika dovolila ostati v prostorih do konca poletja, Cvetkov pa naj bi jim bil celo obljubil nadomestne prostore nekje drugje.
-
12. 5. 2017 | Mladina 19 | Družba
Emmanuel Macron je pri svojih 39 letih postal najmlajši francoski predsednik sodobnega časa. A to, da je mlad, se konservativcem niti ne zdi tako sporno kot dejstvo, da ima četrt stoletja starejšo soprogo. 64-letno Brigitte Trogneux je Macron spoznal, ko je bil še dijak jezuitske gimnazije v Amiensu. Tam je bila njegova učiteljica. Več kot dovolj gradiva za moraliziranje. Rek, da za vsakim uspešnim moškim stoji uspešna ženska, za kritike brez razloga ni bil zadovoljiv – očitajo ji namreč njeno starost. V tem primeru gre za mešanico seksizma in ageizma, diskriminacije na podlagi starosti. Hkrati pa gre tudi za dvojna merila, saj taistih komentatorjev ne (z)motijo drugi predsedniki, ki tudi nimajo generacijsko »uravnovešenega« partnerskega stanu.
-
12. 5. 2017 | Mladina 19 | Družba
Aktiv novinarjev RTV Slovenija je na zasedanju v ponedeljek z mesta predsednice sprejel odstop Tadeje Anžlovar, ki sicer ostaja v izvršilnem odboru. Predlog za njeno razrešitev tik pred tem ni bil izglasovan.
-
26. 4. 2017 | Mladina 17 | Družba
Letnica v imenu Odbora 2014 sporoča, da podporniki prvaka SDS Janeza Janše že kar nekaj časa vztrajajo pred ljubljansko sodno palačo. Do miroljubnih protestnih shodov imajo sicer res pravico, nimajo pa pravice fizično napadati drugače mislečih. Na zadnjem shodu Odbora 2014 se je zgodilo ravno to.
-
21. 4. 2017 | Mladina 16
Si predstavljate, da bi imel v središču Ljubljane kip Franceta Prešerna na plašču odtisnjen viden logotip kakega podjetja, morda celo takšnega, ki nima zveze s kulturo, denimo verige prodajaln živilskih izdelkov? Bi se nam to moralo zdeti nenavadno ali bi morali biti hvaležni, da je (katerokoli) podjetje plačalo izdelavo in postavitev kipa na vidnem mestu in tako obogatilo kulturno podobo prestolnice? V našem primeru sicer ne gre za verigo živilskih trgovin, temveč za založbo oziroma še bolj nedolžno, za domačo založbo upodobljenega – pisatelja Borisa Pahorja. Pa vendar – ali je primerno, da se javna umetniška dela, ki bodo na izbranem kraju stala še veliko let, obravnavajo kot reklamni panoji? Dejstvo je, da za donatorstvo ni nobenih standardov ali pravil. Tako naročnik tudi nobenih ne krši.
-
7. 4. 2017 | Mladina 14 | Kultura
Da ima država do kulture mačehovski odnos, ni nič novega, razmere pa se iz leta v leto dodatno zaostrujejo, saj je denarja, namenjenega kulturi, vedno manj. Trenutno je na udaru status, ki nekaterim kulturnikom omogoča, da jim država plačuje prispevke. Ta status je z novo uredbo o samozaposlenih, ki je začela veljati z novim letom, izgubilo kar zajetno število kulturnikov, ker so presegli cenzus dovoljenega letnega zaslužka ali pa ne izpolnjujejo več na novo določenih meril.
-
7. 4. 2017 | Mladina 14 | Politika
Si predstavljate, da lahko obračun akontacije dohodnine oddaste le prek spleta, a imate napačen računalnik, ki je nezdružljiv s sistemom e-Davki? Tudi to se dogaja, o tem priča zgodba samozaposlenega v kulturi. Ta je pripravil vse za oddajo obračuna akontacije dohodnine in se nato želel prek svojega Applovega maca povezati s sistemom e-Davki. Ker ni šlo, je telefoniral na Finančno upravo Republike Slovenije (Furs), tam pa so ga povezali s službo za tehnično pomoč uporabnikom. »Tehnik na Fursu mi je povedal, da se na Applove računalnike ne spozna in da morda prek njih ni mogoče oddati obračuna oziroma se povezati z njihovim sistemom. Kasneje sva prišla do tega, da moj računalnik očitno res ni kompatibilen z e-Davki. Povedali so mi, da druge možnosti ni. Sicer prijazni tehnik mi je nazadnje svetoval, naj si kupim nov računalnik. Ker odvečnega denarja nimam ravno po predalih, sem se odločil, da bom obračun raje oddal na staromoden način – fizično. A to sploh ni mogoče! Vse potrebno sem potem naredil na prijateljevem računalniku, vse skupaj mi je vzelo slaba dva dni,« je opisal neprijetno izkušnjo.
-
7. 4. 2017 | Mladina 14 | Politika
Ministrstvo za kulturo se je odločilo spremeniti statut Slovenske filharmonije. Največ prahu je dvignila sprememba, s katero bodo imeli tudi zaposleni v tej ustanovi pravico, da pred izbiro direktorja podajo mnenje, ki ni zavezujoče, a je nemalokrat dokaz o (ne)zaupnici. Oglasili so se tudi direktorji sorodnih kulturnih zavodov in institucij, nekateri celo z izjavami, da se s tem (soodločanjem delavcev) vračamo v socializem in v čas samoupravljanja.