Izak Košir
-
13. 3. 2020 | Mladina 11 | Politika
Alenka Paulin je bila pred leti ena od najpomembnejših članic stranke SDS, kasneje pa se je od nje (morda začasno) oddaljila. Bila je njena piarovka oziroma vodja službe za odnose z javnostmi, v času vlade Andreja Bajuka je vodila urad za informiranje, med mandatom prve vlade Janeza Janše je bila direktorica Slovenske tiskovne agencije (STA), v času druge vlade predsednika SDS pa je vodila zunanjepolitično uredništvo spletnega portala Siol.net.
-
6. 3. 2020 | Mladina 10 | Politika
Pahorjeva ali Janševa odlikovanca?
Predsednik republike Borut Pahor je minuli teden vročil več državnih odlikovanj, največ prahu sta dvignili podelitvi srebrnega reda za zasluge nekdanjemu Janševemu pravosodnemu ministru Lovru Šturmu in reda za zasluge nekdanjemu ljubljanskemu županu, članu Demosa, Jožetu Strgarju. Šturm je, kot so sporočili iz urada predsednika republike, odlikovanje prejel za »izjemen prispevek pri uveljavljanju pravne države, ustavnosti in ustavne znanosti«, pri tem pa so pozabili na vse druge njegove »dosežke«, med katere spada tudi ta, da je s svojimi odločitvami pripomogel, da je katoliška cerkev postala največja zasebna lastnica slovenskih gozdov. Da je Šturm, nekdanji ustavni sodnik, pomagal cerkvi, ne bi smelo presenečati, saj je tudi član cerkvenega malteškega viteškega reda.
-
Družina istospolnih partnerjev na grmadi
Hrvaška vlada in predsednik države Zoran Milanović sta na začetku tedna ostro obsodila zažiganje lutke istospolnega para z otrokom, ki je potekalo med pustovanjem v kraju Imotski. Hrvaška vlada meni, da ta dogodek ni bil v pustnem duhu, Milanović pa, da gre za nesprejemljivo dejanje. »Pustni duh lahko v okvirih satire obravnava tiste, ki so na oblasti, kot so predsednik države in vlade ali župan in drugi politiki, nikakor pa ne tiste, ki predstavljajo različne manjšine v hrvaški družbi,« so sporočili iz Banskih dvorov.
-
Peticija za odstranitev Kučana
Neutrudni Vili Kovačič je spet dejaven. Državljan, najbolj znan po zbiranju podpisov za referendum o drugem tiru, med njegove projekte pa spadajo tudi pobuda za odstranitev kipa narodnega heroja Borisa Kidriča iz Parka Sveta Evrope v Ljubljani, sodelovanje pri zbiranju podpisov za referendum proti družinskemu zakoniku in druge (namerno ali naključno) s stranko SDS usklajene akcije, se je najprej lotil ljubljanskega župana Zorana Jankovića, zdaj pa še prvega predsednika republike Milana Kučana, torej kolega upokojenca. Kovačič jih šteje 78, Kučan pa 79.
-
Prejšnji teden je za veliko burnih odzivov poskrbela islamska verska skupnost, ki je v povabilu na petkovo molitev v novi ljubljanski džamiji zapisala, da zaradi pričakovanega velikega števila ljudi ni predvideno, da bi bile pri molitvi navzoče ženske. Ker je objava spodbudila kritike, češ da je skupnost ženskam prepovedala vstop v verski objekt, je ta povabilo k molitvi, od katere naj bi bile ženske v skladu z versko tradicijo izvzete, spremenila.
-
10. 2. 2020 | Družba
»Razkrite seksistične skupine niso nastale zaradi redkih posameznikov«
Po spletnih družabnih omrežjih so prejšnji teden zaokrožili zapisi sporne skupine na Facebooku, imenovane "Kira dela na smeni?". Njen osrednji namen je bil ocenjevanje natakaric. Sicer zaprta skupina je štela več kot 4000 članov, zaradi očitnega seksizma in poniževanja žensk pa je naletela na številne negativne odzive. Administrator se je sicer kasneje opravičil in zatrdil, da namen ustanovitve skupine ni bil zlonameren. Po zaprtju skupine "Kira dela na smeni?" so se na Facebooku že pojavile nove s podobno seksistično vsebino.
-
Svetnik RTV Slovenija, pristojen za verske zadeve, dr. Janez Juhant je na vodstvo RTV Slovenija naslovil javno pismo, ki ga je v vednost poslal tudi varuhinji pravic gledalcev Ilinki Todorovski, drugim svetnikom, vodstvu katoliške cerkve v Sloveniji in tedniku Družina. V njem se je obregnil ob korekten prispevek v oddaji Tednik, ki je obravnaval zmanjševanje števila vernikov v Sloveniji. V prispevku »Zakaj vse manj vernikov?« je nastopil tudi profesor dr. Marjan Smrke, eden od vodilnih sociologov v državi, ki se že desetletja posveča preučevanju religije.
-
Izak Košir | foto: Uroš Abram
Samuel Blues, glasbenik, ki ima blues
Blues je nekoč, davno prej, preden je taisto veljalo za rokenrol, veljal za hudičevo glasbo. Iz nje so črpali domala vsi, ki so uporniške zvoke v šestdesetih letih prejšnjega stoletja nato ponesli v svet. Danes je od tega sicer ostal zgolj žanr, legende in miti ostajajo, a blues tudi med mlajšo generacijo glasbenikov doživlja nekakšen preporod, revival. Na lokalni sceni smo lahko pred časom spremljali prodor zasedbe Prismojeni profesorji bluesa, zdaj pa se širi glas o mladem solistu, kantavtorju, bluesmanu, multiinštrumentalistu, ki se je leta 1995 rodil kot Samo Pivač, ustvarja pa pod umetniškim imenom Samuel Blues.
-
3. 2. 2020 | Politika
Cerar pravi, da se je stranka SMC pripravljena pogovarjati z vsemi
"Čas je približno pokazal, kakšna je katera stranka. V SMC-ju smo ostali na sredinski socialno-liberalni poziciji, ko pa gledamo praktično delovanje drugih strank, ki se tudi proglašajo za tovrstne stranke, opažamo razlike. Kot resna in odgovorna stranka bomo enotno sprejeli, kot vedno doslej, neko odločitev, pred tem pa se bomo seveda pogovarjali z vsemi. To tudi Počivalšek počne, preučili bomo vse možnosti, kajti samo tako lahko sprejmeš dobro in pravo odločitev za državo," je v oddaji Politično s Tanjo Gobec na TV Slovenija o sestavljanju nove nove vlade dejal zunanji minister in nekdanji predsednik stranke SMC Miro Cerar.
-
Ameriška tiskovna agencija Associated Press (AP) je s fotografije dobesedno izrezala ugandsko temnopolto podnebno aktivistko Vanesso Nakate – tako so objavljeno fotografijo krasile zgolj belopolte aktivistke, med katerimi je bila tudi Švedinja Greta Thunberg. Pozneje se je AP za to »napako« opravičila.
-
V gledališki predstavi Pravica biti človek, ki je bila lani junija premierno uprizorjena na odru Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL), nastopa 19 mladih, starih od 12 do 17 let. Skupaj z režiserjem Maretom Bulcem in dramaturginjo Ano Duša so soustvarili gledališko delo, v katerem ponujajo svoje poglede na svet. Predstava je politična, saj najstniki občinstvo seznanjajo s svojimi mnenji o aktualnih temah, kot so gentrifikacija, pravica do splava, istospolne družine, vera, leva in desna politična prepričanja, totalitarni simboli ter razmišljanja o takšnih in drugačnih predsodkih, pa tudi o povsem osebnih izkušnjah iz posameznikovega vsakdanjega življenja, kot so šola, rutina, starši.
-
30. 1. 2020 | Politika
Nekdanji poslanec SMC: »V SMC so člani, ki bi radi v koalicijo z Janševo SDS«
Član SMC Dragan Matić je na Facebooku objavil svoje razmišljanje o trenutni politični krizi v Sloveniji, ko še zdaj ni jasno, ali bomo imeli predčasne volitve, ali pa bo predsedniku SDS Janezu Janši uspelo sestaviti novo vlado. O tem bomo več in podrobneje pisali tudi v jutrišnji Mladini. Matić je doktor zgodovinskih znanosti, v preteklosti je vodil Arhiv republike Slovenije ter bil poslanec SMC v Državnem zboru, član izvršnega odbora stranke in tudi predsednik parlamentarnega odbora za kulturo. Trenutno opravlja funkcijo vršilca dolžnosti glavnega inšpektorja na inšpektoratu za okolje in prostor. Njegov insajderski pogled, ki ga je včeraj na družabnem omrežju delil z javnostjo, pa razkriva to, o čemer se sprašujejo številni državljani in državljanke: Ali bo (tudi) SMC šla v koalicijo z Janševo SDS?
-
23. 1. 2020 | Politika
Je pravično, da prejemnik nizke pokojnine plačuje enako kot poslanec?
Včeraj so se glede ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja oglasili sindikati, ki opozarjajo, da bi odlašanje te odločitve na kasnejšo celovito zdravstveno reformo pomenilo prelaganje tega ukrepa v nedoločljivo prihodnost. Že lani so to problematizirali v Levici, decembra pa smo javno pismo poslankam in poslancem napisali tudi v uredništvu Mladine. Zdaj je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja podprla tudi poslanska skupina Šarčeve stranke LMŠ. "S tem bomo čez leto dni milijone, ki predstavljajo dobičke zavarovalnic, namenili ljudem, njihovemu zdravju in zdravstveni oskrbi," so zapisali v sporočilu za javnost.
-
Predsednik vlade Marjan Šarec je prepričan, da je bila objava, ki si jo je državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Jernej Štromajer na Twitterju privoščil ob božiču, za visokega državnega uslužbenca »skrajno neprimerna«. »Če bi bil to funkcionar stranke LMŠ ali kabineta predsednika vlade, bi bil nemudoma razrešen,« je v odzivu navedel za STA.
-
»S prvim letošnjim dnem pozdravljamo štiri nove sodelavke – čistilke, prej ’outsourcane’ preko zunanjega izvajalca, zdaj torej z redno zaposlitvijo v državni upravi. Do konca januarja bomo zaposlili še 5 prej ’outsourcanih’ delavcev.« Tako so 4. januarja letos zapisali na uradnem profilu ministrstva za javno upravo na Twitterju, minister Rudi Medved pa je dodal: »Dobrodošle, ker želimo, da ste del našega kolektiva.«
-
Ob koncu leta se najvišji državni predstavniki radi pohvalijo s svojim delom, zato je poročilo o delu v letu 2019 pripravil tudi Borut Pahor; medijem je poslal dokument »Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor drugo leto drugega mandata«. V poročilu naj bi bile naštete vse pomembnejše predsednikove aktivnosti v zadnjem letu, z njim pa želi urad »doseči večjo preglednost in odprtost svojega dela«.
-
20. 12. 2019 | Mladina 51 | Družba
Je prav, da bonus dobi delavec, ki v službi nikoli ne manjka?
Vodstvo podjetja BSH Hišni aparati Nazarje, specializiranega za razvoj in proizvodnjo malih gospodinjskih aparatov za pripravo hrane in napitkov, je s sindikatom aprila letos podpisalo dogovor in z njim določilo merila, po katerih so delavci upravičeni do izplačila nagrade za poslovno uspešnost družbe.
-
13. 12. 2019 | Mladina 50 | Politika
Pretekli petek, 6. decembra, se je v državnem zboru na 12. seji sestala komisija za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Na prvih enajstih sejah, ki so bile javne (kar pomeni, da so transkripti dostopni na spletu), je komisija obravnavala nekaj poročil in eno peticijo, na zadnji pa naj bi v nekaj urah obravnavali kar 110 (!) peticij. Sejo so povrh tega zaprli za javnost, kar pomeni, da tega, kaj so članice in člani komisije govorili, ne moremo izvedeti.
-
6. 12. 2019 | Mladina 49 | Kultura
Gledališka predstava Pravica biti človek, ki je bila letos junija premierno uprizorjena na odru Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL), je na marsikaterega gledalca naredila močan vtis, saj v njej nastopa 19 mladih, starih od 12 do 17 let, ki so skupaj z režiserjem Maretom Bulcem in dramaturginjo Ano Duša soustvarili predstavo, v kateri ponujajo svoje poglede na svet. Tudi ko so sebični ali drugačni, se brez zadržkov razgaljajo na odru.
-
29. 11. 2019 | Mladina 48 | Politika
Kje je univerzalni otroški dodatek?
Ministrica za delo Ksenija Klampfer je poleti na tiskovni konferenci presenetila z napovedjo javne razprave o univerzalnem otroškem dodatku, ki naj bi ga prejemali vsi otroci. »V mesecu septembru bomo začeli z intenzivno javno razpravo, da bi otroški dodatki postali univerzalni temeljni dohodek. Razpravo bomo opravili na način, da bomo vanjo vključili tako strokovno kot laično javnost in nevladne organizacije. Želeli bi si doseči širši družbeni konsenz s ciljem, da bi socialno politiko lahko ločili od družinske politike.«
-
19. 11. 2019 | Družba
"Z obžalovanjem ugotavljamo, da se država odloča, da je nesmiselno ohranjati in obnavljati spomenik za potrebe šole, še več, najbolje je, če se državni delež spomenika proda," je povedal Gregor Markelj, ravnatelj Srednje šole za oblikovanje in fotografijo, katere usoda prostorov v Plečnikovih Križankah v Ljubljani visi na nitki. Ker sta tudi izobrazba in dediščina postali poligon neoliberalnih apetitov, so se na Mladinin članek Bodo Križanke postale skladišče? odzvali učitelji in dijaki omenjene srednje šole.
-
17. 11. 2019 | Družba
Protest proti gostovanju Romana Vodeba na knjižnem sejmu v Cankarjevem domu
Objavljamo protestno pismo, ki so ga podpisale nekatere nevladne organizacije (ŠKUC, Študentska Iskra, Mesto žensk, Legebitra, Rdeče zore) ter vidne posameznice in posamezniki kulturne in družbene sfere. Zapis je naslovljen na vodjo programa in upravni odbor 35. Slovenskega knjižnega sejma, ki bo potekal od 26. novembra do 1. decembra v Cankarjevem domu in ima namen gostiti antifeminista Romana Vodeba, ki bo tam 28. novembra predstavil svojo knjigo Prvi spol. Podpisnice in podpisniki zahtevajo umik dogodka, saj bo "širil sovraštvo do žensk in LGBT+ skupnosti".
-
15. 11. 2019 | Mladina 46 | Družba
V Ljubljani rušijo stare stavbe in postavljajo nove, v zadnjem času praviloma bloke s stanovanji z nedosegljivimi cenami. Premalo pa se govori o tem, da je na stavbah, predvidenih za rušenje, včasih tudi kako spominsko znamenje. Veliko teh spominskih plošč je posvečenih partizanom in ubitim med drugo svetovno vojno. Zanje odgovorni Luka Bertok, koordinator za spominska znamenja pri ZZB NOB Spodnja Šiška, trdi, da je veliko teh plošč in kipov preprosto izginilo.
-
8. 11. 2019 | Mladina 45 | Družba
Financiranje sovražnega govora
Zavod Državljan D je septembra 2018 začel kampanjo, s katero preizprašuje vlogo podjetij v večinski državni lasti, ki z oglaševalskimi proračuni financirajo širjenje sovražnih vsebin v nekaterih medijih, povezanih s stranko SDS in Orbánovim režimom na Madžarskem. Tako lahko med oddajami na Nova24TV, kjer spodbujajo nestrpnost do verskih, spolnih in etničnih manjšin, spremljamo oglase za državni Telekom Slovenije in druga velika podjetja, med katerimi sta denimo Mercator in Telemach.
-
8. 11. 2019 | Mladina 45 | Družba
Dopolnjen pravilnik o prometni signalizaciji med drugim predvideva nekatere nove različice veljavnih znakov, med katerimi je v zadnjih dneh največ zanimanja zbudila možnost ženske silhuete na semaforjih. Poteza je seveda dobrodošla, saj smo imeli (razen v Kranju) do zdaj na semaforjih zgolj moške silhuete.
-
6. 11. 2019 | Družba
Kvot za slovensko glasbo na zasebnih radijskih postajah ni več
Ustavno sodišče je razveljavilo dva člena zakona o medijih, ki določata kvote obvezne slovenske glasbe na zasebnih radijskih in televizijskih postajah, poroča spletni portal Siol.net. Ustavno sodišče je namreč presodilo, da sta omenjena člena v nasprotju z drugim členom ustave, ki določa, da je Slovenija pravna in socialna država. Odločitev je utemeljilo z nejasnostjo in nedoločnostjo zakonske določbe, ki po oceni ustavnega sodišča "v konkretnih primerih dejansko neuresničljiva".
-
5. 11. 2019 | Politika
»Vlada je zamolčala, da je večina prejemnikov dodatka že zaposlenih«
Danes bodo v Državnem svetu (DS) odločali o vetu na novelo Zakona o socialno varstvenih prejemkih, ki ukinja dodatek na delovno aktivnost za prejemnike denarne socialne pomoči. Novela bo prizadela 24.209 najrevnejših med nami, brez socialne pomoči bo ostalo 2.674 odraslih in 1.916 otrok, ta pa se bo znižala tudi 11.110 odraslim in 8.509 otrokom. Nevladne organizacije so zato na državne svetnice in svetnike naslovile javno pismo ter opozorilo o tem, da ne odločajo o družinah, ki živijo razkošno, temveč o družinah, ki se že zdaj komaj prebijejo skozi mesec.
-
30. 10. 2019 | Mladina 44 | Politika
Slovenskemu tenisaču Aljažu Bedenetu se ni uspelo prebiti v polfinale teniškega turnirja na Dunaju. Če strastno spremljate uspehe slovenskih športnikov, boste ob tej novici najbrž razočarani. A te vrstice niso namenjene športnim izidom, temveč incidentu, ki je vsaj v slovenskem delu javnosti zasenčil ta teniški turnir.
-
21. 10. 2019 | Politika
Primorskim študentom je prekipelo
V torek, 22. oktobra, bodo potekale nove predčasne volitve za Študentski zbor Študentske organizacije Univerze na Primorskem. "Ker se študenti s temi volitvami ne strinjamo, saj bodo prirejene in nedemokratične, vabimo vse študente in podpornike, da se udeležite velikega študentskega protesta, ki se bo zgodil pred sedežem Študentske organizacije Univerze na Primorskem. Zborno mesto je Titov trg, Koper," pa je Študentska lupa zapisala v povabilo na protest, ki se bo pričel na dan volitev ob 12. uri. Cilj organizatorjev protesta je razveljavitev celotnega volilnega procesa in ponovitev volitev.
-
19. 10. 2019 | Kultura
Frljić opozarja slovensko javnost
"Zaradi poskusa Vita Tauferja in Daria Varge, da bi s pomočjo navajanja netočnih informacij in necelovitih podatkov kakor tudi zelo tendencioznih izjav o delu Slovenskega mladinskega gledališča zrušila trenutno vodstvo te ustanove, sem se odločil ustaviti delo pri projektu Tak silen vzlet se siloma konča / These violent delights have violent ends. Ta skrajno egoistična poteza omenjenih gospodov je namreč med številnimi zaposlenimi, predvsem pa med številnimi igralci povzročila takšen šok in razočaranje, da z delom v takšnih okoliščinah preprosto ni moč nadaljevati. Poleg tega bi s to potezo slovensko javnost rad opozoril na to, da Slovensko mladinsko gledališče ne more in ne sme biti talec zasebnih interesov nekega nekdaj pomembnega režiserja in enega od igralcev v tem gledališču," je v posebni izjavi za javnost zapisal mednarodno priznani režiser Oliver Frljić.