
Stanka Prodnik
-
24. 3. 2017 | Mladina 12 | Kultura | TV
Vsake toliko se zgodi, da se slovensko občinstvo navduši nad kakšnim likom iz neameriške serije, zaradi katerega se začnejo učiti njegovega jezika ali se odločijo za določen študij, občasno, čeprav res redko, pa se zgodi tudi, da se povsem zabrišejo meje med likom in igralcem. Takrat nemudoma pride do posploševanja, posmeha in pokroviteljstva nad naivnim občinstvom, češ da je to tako neumno, da ne loči med fikcijo in realnostjo, in enkrat zbira denar za Esmeraldino operacijo, drugič kliče na POP TV za telefonsko številko gorskega zdravnika, ki bi lahko popravil slovenski zdravstveni sistem.
-
17. 3. 2017 | Mladina 11 | Kultura | TV
Potem ko je svoje goste serijsko spravljal v jok v oddaji Dan najlepših sanj, se je Peter Poles s Taro Zupančič vrnil z licenčno oddajo Zvezde plešejo. Predstavljali smo si prefinjeno in zategnjeno oddajo o plesu, dobili pa smo nabuhlo triurno oddajo, v kateri je toliko vsega, da smo utrujeni že ob sami misli nanjo. V oddaji Zvezde plešejo se namreč zdi, da so scenografi na POP TV porabili ves svoj arzenal svetlobnih učinkov, kostumografski oddelek pa se je lahko do skrajnosti izživljal s kostumi in, to je treba še posebej poudariti, z globokimi moškimi dekolteji. Teh kar ni in ni bilo konec. Tri ure evforije, bleščic in golih moških prsi.
-
10. 3. 2017 | Mladina 10 | Kultura | TV
Televizijski kvizi so lahko vrhunec zabavnega programa ali pa nekaj, kar še za spremljavo ob likanju ni uporabno. Domači programi so zadnje čase sledili predvsem slednjemu, na nacionalki so pred osrednjo informativno oddajo na primer uvrstili kviz Vem!, kjer katatonični voditelji in na gumbih naslonjeni gostje bolj ugibajo, kako se kakšna beseda črkuje, kot pa da bi se dejansko ukvarjali s poznavanjem trivialnosti, ki jih kvizi praviloma zahtevajo. Čeprav je Vem! v neuglednem terminu, bi se lahko na primer zgledoval po hrvaški Potjeri (Zasledovanje), kjer je poleg znanja potrebno tudi nekaj hazardiranja in skupinskega taktiziranja. In v kateri so najtežja vprašanja tista o Sloveniji.
-
Prejšnji konec tedna na nacionalki ni manjkalo spektaklov. Potem ko smo v petek dočakali zadnji večer Eme, smo v soboto izbirali med novim kvizom Kdo bi vedel in derbijem, v nedeljo pa so verjetno na isti sceni kot Emo odigrali še podelitev novih medijskih nagrad žarometi.
-
Priznamo, leta smo si želeli, da bi nas kakšen večer na nacionalki spet pozdravil Mario Galunić, nas malo potolažil, ker je nedelja in moramo naslednji dan v šolo oziroma službo, nato pa bi se z njim igrali licenčne igrice in kramljali s Heleno Blagne. A kot se ponavadi izkaže, se ne moreš nikoli zares vrniti domov oziroma nobena Marieva vrnitev ne bi mogla potešiti našega hrepenenja po starih dobrih časih, ko smo mislili, da je plesalka, ki se pretvarja, da igra saksofon, sprejemljiv uvod v nedeljski večer.
-
V ponedeljek sta se, kot je v Dnevniku opisal Dejan Ladika, »po dveh tednih napetosti le sestala odrasla moška« in se odločila, da enemu ne bo treba odstopiti, ker se ne strinja s skrajno spornim zakonom o tujcih. S tem sta se odrasla moška, ki sta slučajno predsednik vlade in predsednik državnega zbora, tudi odločila, da sprejeti zakon, ki je v nasprotju z mednarodnim pravom, ni zadosten razlog, da bi prišlo do razdora med moškimi znotraj največje parlamentarne stranke. Tudi laži, da se odpira nova begunska pot po Jadranskem morju proti Istri, niso zadosten razlog, da bi predsednik državnega zbora prekinil sodelovanje v tej stranki. Zakon, ki prihaja iz istega ministrstva kot nasprotovanje prepovedi uporabe električnih paralizatorjev v policiji, res ne more biti razlog za konec političnega prijateljstva.
-
»Prvo jutranje veselje in šok«
Prejšnji teden je petnajst let praznovala oddaja Dobro jutro, za katero direktorica TV Slovenija Ljerka Bizilj pravi, da z njo doživlja prva dnevna veselja in kdaj tudi prve dnevne šoke. Nekoč so bili, vsaj za občinstvo, to šoki na ravni Zvezdane Mlakar, ki je pred kamero spila svoj urin, danes pa je to Angelca Likovič, ki poziva k prepovedi splava tudi za posiljene ženske. Včasih jih zanese v teorije zarote, a večinoma se ukvarjajo s kuhanjem in nasveti za boljše počutje in nakupovanje na tržnici.
-
Nad razvedrilnim programom slovenskih televizij smo bolj ali manj že obupali. Ko ravno nismo sredi še ene sezone katerega od resničnostnih šovov, večinoma lahko izbiramo med osladnimi licenčnimi oddajami na POP TV ali narodno-zabavno veselico na nacionalki. Ali še bolje, narodno-zabavno veselico z domoljubno noto, kot se je minuli konec tedna zgodilo na nacionalki, ko so tako v petek kot v soboto zvečer predvajali koncert Prifarskih muzikantov. V dveh delih. Da ne bi slučajno kdo začutil praznine, ko na sporedu ni Blaža Švaba ali kakšnega drugega podjetniškega odvoda Modrijanov.
-
Še prejšnji teden nas je nacionalka v dokumentarcu Pod mostovi seznanjala z razsežnostmi revščine pri nas in tudi z dejstvom, da v revščini živi vedno več takšnih, ki po uradnih statistikah imajo delo, torej so zaposleni ali samozaposleni, a kljub temu ne zaslužijo dovolj za preživetje, kaj šele za normalno življenje. Ne dvomimo, da so se vsi na nacionalki strinjali, da je revščina res grozna, in morda po koncu filma celo poslali kakšen SMS in tako revnim darovali nekaj evrov. A eno je, ko problem eksplicitno obravnavamo, nekaj povsem drugega pa sta dnevna praksa in poročanje s terena.
-
O revščini se na nacionalki večinoma govori zgolj ob spremljavi statistik brez konteksta, kot se to dogaja v informativnih oddajah, nekoliko bolj redno pa se z revščino ukvarjajo v Tedniku, kjer vsaj v zadnjem času prihaja do bolj sistemske obravnave tega problema, čeprav se pogosto ne premaknejo dlje od moraliziranja, pavšalnega pljuvanja čez državo in na koncu pozivanja k donacijam.
-
Leto 2016 je bilo res precej slabo, polno televizijskih katastrof, a le malo stvari je bilo tako trapastih kot oddaja Slovenija v letu 2016, ki jo je na prvem programu TV Slovenija vodil Slavko Bobovnik. Priznamo, letni pregledi so praviloma boleči, dolgočasni in odveč, zato pred Bobovnikom, ki je pregled tudi pripravil, ni bila najlažja naloga. Da so se mučili tudi sodelujoči novinarji in novinarke, so dokazovali uvodi v prispevke, na primer v tistega o olimpijskih igrah, ko je Bobovnik Igorju E. Bergantu očitno dal navodilo, naj najde statistični podatek z iger, po katerem so bili slovenski športniki in športnice najboljši. Ni mu uspelo.
-
23. 12. 2016 | Mladina 51 | Kultura | TV
Slovenska zabavna glasba je tisti izmuzljivi pojav, za katerega vsi vemo, da se dogaja, a odkar na nacionalki ni več oddaj, ki bi jih vodil Mario, moramo za vse nove senzacije s tega področja izvedeti drugje. Se je pa nacionalka zato letos vsaj dvakrat resno ukvarjala z zabavno glasbo; februarja v dokumentarcu Mihe Šaleharja, Ne grem na koleno, in v petek v dokumentarcu Lahko noč, ljubezen moja, ki je bil posvečen lani preminuli Simoni Weiss. Podobnosti med obema je ogromno, na primer pristop in nastopajoči, a glavna razlika je v tem, da so se v slednjem (isti) ustvarjalci in ustvarjalke te glasbe jemali resno, v Šaleharjevem pa ne.
-
16. 12. 2016 | Mladina 50 | Kultura | TV
Oddaja Dan najlepših sanj je domača različica oddaj z Rudijem Carrellom, le da v njej želje uresničuje Peter Poles, ki se je v svoji karieri iz naključnega voditelja Videospotnic prelevil v voditelja, ki bi po logiki stvari moral kmalu začeti nositi suknjiče pastelnih barv. Ta teden se je zaključila tretja sezona oddaje, v kateri ljudje v zameno za uresničitev svoje ali želje drugih na televiziji razkrivajo svoje življenjske zgodbe in čustva. In medtem ko je lahko čisto simpatično gledati, kako se navijačici uresniči želja in za nagrado dobi dan druženja z nogometaši NK Maribor, ali pa ko skupina gledalk izve, da bo spoznala gorskega zdravnika, se oddaja pogosto sprehaja po meji okusnega, ko svoje goste, pogosto tudi otroke, z razkrivanjem travmatičnih dogodkov iz preteklosti spravlja v jok.
-
9. 12. 2016 | Mladina 49 | Kultura | TV
Prejšnji konec tedna se je saga o najbolje plačanih v zdravstvu končala z dogovorom, v ponedeljek pa še s podpisom sporazuma med vlado in Fidesom. A na očitno veliko žalost domačih voditeljev in voditeljic večernih novic ob tem še ni razpadla koalicija, se zlomila hrbtenica Matjaža Hana ali se zgodilo kaj podobno usodnega. Tako se nam je v četrtek zvečer, ko je po nekaj grožnjah o razpadu koalicije vendarle vse ostalo tako, kot je bilo, skoraj malo zasmilil Uroš Slak v svojih večernih 24urah, ko je moral goste spraševati o doseženem dogovoru, ne pa o skorajšnjem koncu sveta, pardon, sporu znotraj koalicije.
-
2. 12. 2016 | Mladina 48 | Kultura | TV
Domača televizijska serija je vsakič znova razlog za vznemirjenje, saj človek nikoli ne ve, ali bo morda tokrat, vendarle, končno, nastalo nekaj, kar bo gledljivo in primerljivo s svetovno produkcijo. Mogoče smo na to pomislili ob Življenjih Tomaža Kajzerja ali pa ob seriji Na terapiji, ampak vsakdan nam kaže, da je kakovostna slovenska televizijska serija skoraj tako redek pojav kot dobro besedilo Igorja Pirkoviča.
-
30. 10. 2015 | Mladina 44 | Kultura | TV
Beguncem je težko, a nam je še teže. To je mantra, ki so jo minuli teden prebivalcem obmejnih krajev pomagali razširjati novinarji v nekaterih prispevkih nacionalkine osrednje informativne oddaje Dnevnik. Namesto da bi spodbujali in širili strpnost med gledalci, so s svojim načinom poročanja počeli ravno nasprotno, kar je – še posebej za javno televizijo – nedopustno.
-
28. 6. 2013 | Mladina 26 | Kultura | TV
Očitno smo potrebovali lansko domačijsko in hujskaško proslavo ob dnevu državnosti, da smo letos lahko bolj cenili Srce in kompas Mateja Filipčiča. Presenetljivo spodobna in nezatežena proslava ob dnevu državnosti je skupaj z dokumentarcem Nekoč je bil dežela pridnih, ki je bil na nacionalki na sporedu na praznik, ponudila zdrav pogled na 22 let samostojnosti, brez folklornega in katoliško obarvanega kiča, ki ga je SDS medtem zganjala v Celju. A tega nam k sreči ni bilo treba gledati v TV-prenosu.
-
21. 6. 2013 | Mladina 25 | Kultura | TV
V nedeljo se je na POP TV končala še ena sezona jokajočega iskanja talentov, ki nam ob misli na vse pretekle zmagovalce raznih resničnostnih šovov ni vzbudila niti toliko zanimanja, da bi se tisti večer odpovedali Umorom na podeželju. Navadili smo se že, da se poleti zabava išče v informativnem programu.
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Kultura | TV
Strinjamo se, da je le malo stvari bolj nadležnih od televizijskih kvizov, v katerih samozavestni novinarji misicam ali politikom zastavljajo osnovnošolska vprašanja o geografiji, zgodovini in jezikoslovju. Dobro, bolj nadležna je recimo navada Slavka Bobovnika, ki se pred vsako napovedjo Odmevov ukvarja s svojim manšetnim gumbom in rokavom ter včasih kar pošteno razgiba svoj ramenski obroč, preden izvemo, koga bo gostil. Pa vendar.
-
7. 6. 2013 | Mladina 23 | Kultura | TV
Prepričani smo bili, da bo zadnja oddaja Na zdravje! s prenosom v živo s Studenca pri Domžalah TV-dogodek tedna, in to z naskokom, saj je bila gostota sumljivih likov in šovinizma v tej oddaji praviloma neprekosljiva. A kot da bi naša pričakovanja slišal kdo iz krogov svežih obsojencev, se je v ponedeljek in sredo pred ljubljanskim sodiščem v prve vrste prerinila bistveno bizarnejša gruča ljudi – Janševi podporniki.
-
31. 5. 2013 | Mladina 22 | Kultura | TV
V dneh, ko se je za številne bližal konec sveta, za ostale pa le težko pričakovani konec oddaje Na zdravje!, se je nacionalka ukvarjala s tuzemskimi vidiki velikih tem. V Polnočnem klubu so se na primer ukvarjali z vsakdanom posvečenih ljudi in njihovim spolnim življenjem (še zdaleč ni bilo tako sočno, kot se sliši), v Tedniku je Bojan Dobovšek ugotavljal, da je Hilda Tovšak kot starejša ženska lahka tarča za medijski pregon, v oddaji Odkrito pa se je v torek zvrstila all-stars zasedba z Roške, za katero bi si še nekaj ur prej mislili, da ni mogoča.
-
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Kultura | TV
Po prvem evrovizijskem predizboru, kjer je bil z izpadom srbskih tortic in domačega dubstepa izkupiček precej klavrn, je finalni večer prinesel vse, kar mora prinesti Evrovizija: cvileče drakule, v škatlah ujete plesalce, naoljene Irce in seveda Britance, ki so nam ponovno skušali podtakniti nekaj iz svojega naftalina. Še sicer razmeroma dobrodušen komentator Andrej Hofer je po nastopu Bonnie Tyler namreč dejal, da botoks, operacija glasilk in leta pač naredijo svoje.
-
17. 5. 2013 | Mladina 20 | Kultura | TV
Pred začetkom evrovizijskega tedna, ki se je za večino držav bivše Jugoslavije klavrno končal že v torek, so nas na POP TV v nedeljo seznanjali z Ameriko. Ameriški kuhar nam je pripravil postrv na krompirjevi posteljici, njihova hišna kuharica Ana, ki ima že skoraj identično artikulacijo kot Mojca Mavec, pa je prijatelju iz Arizone kuhala mehiško hrano.
-
10. 5. 2013 | Mladina 19 | Kultura | TV
Prvomajsko obdobje, ki smo se ga zaradi državnih proslav nekoč malce veselili, in v času Janše tudi bali, je tokrat minilo brez večjega obujanja spominov na osvobodilno fronto in delavske pravice. A nacionalka je našo željo po nostalgiji potešila z odličnim dokumentarcem o jugoslovanski kinematografiji v času Tita.
-
26. 4. 2013 | Mladina 17 | Kultura | TV
Po burleski, uradno poimenovani dokumentarec Med spoloma, ki so jo na nacionalki predvajali prejšnji teden in v kateri so »strokovnjaki« razglabljali o tem, kako ženske in feminizem uničujejo biološke danosti, smo bili nekoliko bolj pozorni na oddaje, ki so tudi sicer nagnjene k pavšalnemu pametovanju o tem, kaj kdo mora in česa kdo ne sme. Ker se je Tednik spremenil v katalog bede in trpljenja na Slovenskem, smo se osredotočili na popoldanske oddaje.
-
19. 4. 2013 | Mladina 16 | Kultura | TV
»Nisem na lepotnem tekmovanju«
Po nekajtedenskem razvedrilnem zasičenju nas je pretekli teden nacionalka spet seznanjala s stanjem v državi: v ponedeljek v intervjuju s premierko, v torek pa z opozicijo; a le redko se zgodi, da oba intervjuja skupaj po količini izrečenih neumnosti ne bi presegla oddaje, ki so jo predvajali takoj zatem. Ta čast je pripadla filmu Med spoloma, ki se je s kvaziznanstvenega vidika lotil težav nekega para in vmes postregel z vso sveto preproščino in zalogo urbanih legend in mitov o tem, kaj danes pomeni biti nekega spola.
-
12. 4. 2013 | Mladina 15 | Kultura | TV
Zdaj, ko smo končno nehali godrnjati nad slabo ponudbo zabavnih oddaj na Planet TV, saj se nam zdi, da bosta Nina Osenar in Miha Brajnik v hazarderski oddaji kljub šovinističnim primesem čisto gledljiva, nas je zanimalo, nad čem godrnjajo ostali televizijski gledalci, in predvsem, na katere norosti bo tokrat v oddaji Je res? morala odgovarjati svetovna prvakinja v potrpežljivosti, Miša Molk.
-
5. 4. 2013 | Mladina 14 | Kultura | TV
Očitno so velikonočni prazniki ena od tistih priložnosti, ko se ne spodobi pretirano zabavati, ali v primeru nacionalke, ko gredo vsi množično na dopust in odpadejo redne tedenske oddaje, ki jih nato nadomestijo z izjemno dolgočasnimi, v primeru filma o Pedru Opeki pa še z izjemno slabimi dokumentarci. Ne vemo katero že ponovitev stvaritve Jožka Možine smo tako lahko videli zgolj kot kazen, medtem ko sta bila Godler in Artač v nedeljo zvečer le za odtenek bolj zabavna od dokumentarca Status Animarum.
-
29. 3. 2013 | Mladina 13 | Kultura | TV
Rudi Carrell v slovenski izvedbi
Nabor razvedrilnih oddaj se počasi približuje razkošnemu stanju, saj imamo že čisto vsak večer ob koncu tedna na izbiro po vsaj dve razvedrilni oddaji: ob petkih na nacionalki govejo muziko v Na zdravje! in na TV 3 Medias Slakonjo z vsaj enim odličnim skečem in nazadnje s Sestrami v posebni izdaji, v soboto na nacionalki Maria in na Popu novo oddajo Vida Valiča in Petra Polesa, v nedeljo pa na nacionalki komorno kuharijo z Godlerjem in Artačem in na POP TV še en krog iskanja talentov zavoljo iskanja talentov.
-
22. 3. 2013 | Mladina 12 | Kultura | TV
Lani smo si viktorje zapomnili po tem, da je nacionalka zaradi domnevnega agitiranja v podporo družinskemu zakoniku ukinila ponovitev in podelitev začasno umaknila s spleta, letos pa si bomo podelitev medijskih nagrad zapomnili po tem, da jih je malce perverzno sprivatizirala novinka Planet TV.