
Jure Trampuš
-
30. 3. 2012 | Mladina 13 | Politika
Karla Erjavca, predsednika Desusa, domnevno najbolj leve in socialne stranke v Sloveniji, naj bi rušili „strici iz ozadja“. Torej stari komunisti, klika Milana Kučana in njegovih, ki so poskušali ustoličiti Zorana Jankovića. Tako je prepričan minister za notranje zadeve in plodovit bloger Vinko Gorenak, pa tudi Karl Erjavec. Teorija zarote pač selektivno izbira dejstva, ki pritrjujejo njenim interpretacijam. Druga dejstva niso pomembna.
-
16. 3. 2012 | Mladina 11 | Politika
Jana Kerčmar Džuban: »Je gej in je človek«
Vsi vemo, da je tradicionalna družina družina z mamo, očetom in otrokom oziroma otroki. To moramo nedvomno spoštovati kot temelj naše družbe. Vendar pa osebno mislim, da si ne smemo zatiskati oči pred dejstvom, da v današnji družbi že imamo družine, ki niso tradicionalne. Če smo iskreni, ne le istospolna, popolnoma tradicionalna ni niti družina, kjer so starši ločeni ali kjer je eden od staršev samohranilec. Tradicionalna družina je pomembna in potrebna. Ne smemo pa pozabiti na drugačne družine, ki so že med nami. Ne moremo tem družinam in otrokom v teh družinah kar odreči nekaterih pravic, ki bi jim življenje olajšale, ga naredile bolj enakovrednega otrokom v tradicionalnih družinah.
-
16. 3. 2012 | Mladina 11 | Politika
Ne dovolite, da oni odločajo namesto vas
Ljubljanski stolni prošt Jožef Lap je lani maja v stolnici med mašo govoril o problemih, ki tarejo duha slovenske družbe in njenih ljudi. Bil je čas sprejemanja družinskega zakonika. Po mnenju duhovnika naj bi želeli nekateri politiki družino, torej »to osnovno celico, tako razcefrati in razvrednotiti in v to celico povabiti vse prašiče, koze in kozle in krave. Ne moremo. To ni družina!«.
-
9. 3. 2012 | Mladina 10 | Politika
V imenu varčevanja in racionalizacije ne bo več urada za enake možnosti, urada za verske skupnosti, urada za narodnosti in službe vlade za podnebne spremembe. To je šele začetek. Minister mnogih kvalitet Žiga Turk je napovedal ukinitev dveh samostojnih agencij: Javne agencije za knjigo in Slovenskega filmskega centra. Po njegovih besedah naj bi bilo v državi preveč fikusov, tajnic in direktorjev. Dokončna odločitev še ni sprejeta, a minister vseeno vztraja pri besedah o ukinjanju (domnevno) nepotrebnih posrednikov.
-
Nadomestne volitve: „Zmagal bom!“
Zoran Janković bo znova postal župan Ljubljane, tako vsaj kaže tri tedne pred volitvami. Nima močnih protikandidatov, Ljubljančani so ga množično podprli na jesenskih državnozborskih volitvah, in ker je vseskozi govoril, da ga poslanska funkcija ne zanima, mu vrnitve na magistrat volivci verjetno ne bodo zamerili.
-
Kakšna je bila prva seja vlade Boruta Pahorja? Nič posebnega, dan po potrditvi ministrov je Pahorjeva ekipa oblikovala vladna telesa, imenovala državne sekretarje, spregovorila je še o finančni krizi. In se nasmejala v kamere.
-
Jure Trampuš | foto: Borut Peterlin
To, da je Janez Janša za ministra za notranje zadeve predlagal Vinka Gorenaka, ni presenečenje. Gorenak je bil v rdečem socializmu policist, v demokraciji državni sekretar na notranjem ministrstvu, v času Pahorjeve vlade pa je v parlamentu vseskozi napadal takratno notranjo ministrico Katarino Kresal. Šel je celo tako daleč, to je priznal tudi na svojem blogu, da je v parlamentarno proceduro vložil zakon o testiranju javnih funkcionarjev za droge na podlagi govoric, da naj bi jih redno uživala Borut Pahor in Katarina Kresal. Kot nekdanji policist bi Gorenak moral vedeti, da govorice za obsodbo na sodišču niso dovolj, so pa dovolj za politični obračun. In tega je Vinko Gorenak odlično izpeljal.
-
Jure Trampuš | foto: Klemen Prepeluh
Mariborska nadškofija je v finančnem peklu, njena podjetja so pred stečajem, banke želijo zaseči zastavljene nepremičnine, verniki so v cerkvenih skladih izgubili privarčevano premoženje. Odziv hierarhičnega vrha katoliške cerkve je bil doslej predvidljiv. Kljub temu da se je zlom cerkvenih finančnih institucij v Mariboru napovedoval več let, so vzroke zanj iskali v gospodarski krizi, slabih poslovnih odločitvah, nekaj malega naj bi bili krivi tudi škodoželjni mediji. Na dilemo, ki jo je v intervjuju za Mladino izpostavil dr. Marko Kerševan, češ, kako to, da je bilo bogatenje cerkve moralno v času, ko so finančne transakcije prinašale dobiček, danes, ko ga ne, pa naj bi bila ista dejanja moralno sporna, niso ponudili odgovora.
-
Jure Trampuš | foto: Miha Fras
Dr. Marko Kerševan je eden od očetov preučevanja religije na Slovenskem. Je zaslužni profesor na Filozofski fakulteti, v svojem širokem znanstvenem opusu pa se je vseskozi ukvarjal s položajem cerkve v družbi in njenim razmerjem do družbenih pojavov in z družbo kot celoto. Njegovo delo spoštujejo celo na »drugi strani«, teolog Vinko Potočnik je na predstavitvi njegovega novega zbornika recimo dejal, da je »človek dialoga«. A to ne pomeni, da Kerševan do cerkve, predvsem do njene politične usmeritve, ni kritičen.
-
Jure Trampuš | foto: Borut Krajnc
Slovenska politična realnost ima več zanimivih lastnosti, ki ji ne morejo biti v čast. To se je dobro pokazalo minulo sredo, ko v parlamentu Zoranu Jankoviću ni uspelo zbrati dovolj glasov. Zgolj nekaj primerov omenjenih lastnosti:
-
13. 1. 2012 | Politika
Nekaj o dvigovanju glasovnic in o politični korupciji
Janez Janša je včeraj v zagovor nedvigovanja glasovnic v parlamentu na oddaji Pogledi Slovenije dejal, da se v sredo to ni zgodilo prvič in da so to počeli tudi drugi. Kar je res. Na enem od glasovanj o Andreju Bajuku aprila 2000 je bilo razdeljenih samo 58 glasovnic. Več kot tretjina parlamenta ni volila.
-
Jankovićev poraz in poraz demokratičnega odločanja
Leta 1999 so v Avstriji zmagali socialdemokrati. A vlade niso sestavili, ljudska stranka se je povezala s Haiderjevimi svobodnjaki. Zmagovalec volitev je končal v opoziciji.
-
Jure Trampuš | foto: Srdjan Živulović / BOBO
Družinski zakonik in človekove pravice: Legalizirani linč
Raziskovalni oddelek državnega zbora je dva dni pred volitvami objavil primerjalno analizo položaja otrok v istospolnih skupnostih. Parlamentarni raziskovalci so preverili, kaj določajo družinski zakoniki v različnih državah, kaj so o vzgoji otrok v istospolnih skupnostih ugotovile raziskave, kakšne pravice imajo otroci takšnih staršev. »Ob upoštevanju vsega prebranega in analiziranih rezultatov predstavljenih raziskav,« je zapisala Mojca Pristavec Đogić, »so lahko istospolne družine prav tako zdravo okolje za otroke kot heteroseksualne družine, glavno nevarnost oz. moteč faktor predstavljajo predsodki in določena dejanja iz okolice.« Ali Aleš Primc in njegova civilna iniciativa pomenita takšno nevarnost?
-
23. 12. 2011 | Mladina 51 | Politika
Ko so na začetku junija volivci z veliko večino zavrnili pokojninsko reformo, ukrep vlade, za katerega je Borut Pahor dejal, da se bo »zanj boril kot lev«, je bilo jasno, da vlada ne bo končala mandata. Možnosti sta bili dve, ali Pahorjev odhod in novo koalicijsko mešanje ali predčasne volitve. Stranka SD se je odločila, da bo stala za svojim predsednikom. Janez Janša v tistem času ni mogel biti boljše volje. Vlada je razpadala, ankete so mu napovedovale zmago z veliko razliko, govoril je o ustavni večini.
-
9. 12. 2011 | Mladina 49 | Politika
V nedeljo zvečer je Borut Pahor izjavil, da ga je volilni rezultat presenetil. Da je sam pričakoval še slabšega. Kaj bi bilo preveč slabo za Pahorja, ni najbolj jasno. V treh letih je SD izgubila več kot 200.000 glasov. V parlamentu ima 18 poslanskih sedežev manj kot v prejšnjem sklicu parlamenta. Izmed osmih članov nekdanje vlade, ki so kandidirali na listi SD, sta se v parlament uvrstila samo dva. Borut Pahor je v domači Novi Gorici zbral „velikih“ 28,8 odstotka glasov, kar je enkrat manj kot pred tremi leti. Na „rdeči“ obali SD prvič po letu 1992 ni dobila nobenega poslanca. A Pahor trdi, da je z volilnim rezultatom zadovoljen. Prehiteli sta ga dve stranki, ki pred dvema mesecema sploh še nista obstajali.
-
9. 12. 2011 | Mladina 49 | Politika
So volilne napovedi res zgrešile? Je prav, da jim politiki ne verjamejo niti tedaj, ko jim kažejo dobro, niti tedaj, ko jim kažejo slabo? Napovedi volilnega izida so bile res netočne, a bodimo natančni. Ne drži, da so vse javnomnenjske analize popolnoma zgrešile. Večina izmed njih je petim strankam napovedala točen izid. Napovedale so tudi polom LDS, Zaresa in SNS, napovedale so vrnitev NSi. Zgrešile so „samo“ pri napovedi zmagovalne stranke. Dva dni pred volitvami je Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici napovedala, da bo SDS dobila 33 odstotkov, Pozitivna Slovenija pa 22,7 odstotka glasov. Janši je Matej Makarovič izmeril sedem odstotnih točk previsok izid, Jankoviću pa skoraj šest odstotnih točk prenizkega. Popolnoma je zgrešil.
-
2. 12. 2011 | Mladina 48 | Politika
Spletna stran SDS je bila še pred dobrim mesecem vir zarotniških napadov, manipulacij, zgroženih zapisov strankarskih podpornikov, pozivov k političnemu prevratu. Pred nekaj tedni je takšen način pisanja izginil, iz napadalnega medija se je stran www.sds.si prelevila v dolgočasen portal. Neposredni napadi na politične nasprotnike so se prenesli drugam. V „prave medije“. Na spletni portal nacionalne televizije (MMC), na tabloidni Požareport, na mariborski Politikis.si. Druge medijske hiše pa so zgodbam, ki so jih našteti odkrivali, nekritično sledile.
-
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Politika
Te dni je ministrstvo za kulturo objavilo rezultate razpisa za sofinanciranje programskih vsebin medijev, torej rezultate razpisa medijskega sklada, ki je namenjen zagotavljanju uresničevanja pravice javnosti do obveščanja, zagotavljanju pluralnosti in raznovrstnosti medijskih vsebin.
-
25. 11. 2011 | Mladina 47 | Politika
14. septembra letos, ob 10. uri, 44 minut in 13 sekund, je publicist in sodelavec Mladine Igor Mekina prijatelju, sodniku Francu Dobrovniku, s svojega elektronskega naslova poslal zasebno elektronsko sporočilo, v katerem je bil „link“ do enega od člankov. V Siolovi tehnični službi so ugotovili, da to elektronsko sporočilo ni bilo poslano nikomur drugemu, razen Dobrovniku. Ravno tako elektronskega sporočila niti Dobrovnik niti Mekina nista prepošiljala nikomur.
-
Jure Trampuš | foto: Borut Krajnc
18. 11. 2011 | Mladina 46 | Politika
Razkritje, da je Gregor Virant leta 2009 kot bivši minister 12 mesecev prejemal nadomestilo, ni nič novega. Tudi dejstvo, da je Virant v tem času delal za vlade drugih držav, svetoval pri posodabljanju javne uprave, pisal članke, predaval, ne. Mladina je o tem prvič pisala avgusta 2009, saj je bil Virant avtor etičnega kodeksa in predlagatelj zakona, ki naj bi omejeval privilegije funkcionarjem. Leta 2009 je Mladina pisala o dvoličnem Virantu.
-
Jure Trampuš | foto: Borut Peterlin
18. 11. 2011 | Mladina 46 | Politika
»Vedno sem veliko delal in dobro zaslužil.«
Naj naštejem organizacije, za katere sem delal v letu 2009: Fakulteta za državne in evropske študije, Fakulteta za upravo, Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici, Center za evropsko prihodnost, Ljudska univerza Žalec ... Od tujih podjetij v letu 2009 pa: podjetje Tribal Helm Corporation za delo na Kosovu in nemško javno podjetje GTZ za delo v Makedoniji.
-
11. 11. 2011 | Mladina 45 | Politika
Ste že slišali za Samantho Sršen? Sršenova je dvaindvajsetletno dekle, nekajkrat se je poskusila na lepotnih tekmovanjih, končala je študij obramboslovja. Pred tedni je na Facebooku komentirala odločitev Zorana Jankovića. »Vsi pro-Jankovići so najbrž že pozabili, da so bila potrebna tudi človeška življenja, da smo se osvobodili srbske nadvlade,« je zapisala in spravno dodala, da so nekoč pogumni Slovenci stopili skupaj. »Kdor bi rad, da nas ponovno zasužnjijo Srbi, naj se peš odpravi dol, na jug, kamor sodi. Slovenijo Slovencem.« Sršenova se bo podala v tekmo za poslansko mesto, kandidirala bo v Krškem, na listi SDS, v ekipi, ki je po mnenju Janeza Janše »najbolj kompetentna« za rešitev Slovenije.
-
4. 11. 2011 | Mladina 44 | Politika
Petindvajsetega oktobra je slovaški predsednik Ivan Gašparovič razrešil premierko Iveto Radič. Slovaška vlada je padla zaradi prepirov glede reševanja evra. Volitve na Slovaškem so razpisane za marec, nekdanja premierka se volitev ne bo udeležila. Po porazu se bo vrnila na univerzo. Tudi v Sloveniji je padla vlada. In tudi v Sloveniji bodo čez mesec dni predčasne volitve. Podobnosti med državama se tu končajo. Slovaška premierka se volitev ne bo udeležila, Pahor se jih bo. Na Slovaškem je padla desnosredinska vlada, v Sloveniji levosredinska. Po volitvah bo slovaško vlado najverjetneje prevzel socialdemokrat Robert Fico, v Sloveniji po volitvah socialdemokrati vlade ne bodo vodili.
-
Jure Trampuš | foto: Borut Krajnc
21. 10. 2011 | Mladina 42 | Politika
»Naše obrambne sile bi lahko prepolovili.«
Dr. Iztok Podbregar je v vojaški publikaciji Sodobni vojaški izzivi napisal članek, v katerem predlaga radikalno spremembo sistema nacionalne varnosti. Predlaga zmanjšanje števila vojakov, policistov, diplomatov, združenja obveščevalnih služb. Predlaga tudi odpuščanje delavcev iz državne uprave in večjo povezanost varnostnega sistema z zasebnim sektorjem. »Vojsko in policijo je treba s klasičnim stečajem razpustiti, kar so nekateri že uspešno storili,« je Podbregar zapisal v članku. Zapisal je tudi, »da bo z večjo povezanostjo mogoče maso 21.500 javnih uslužbencev zmanjšati na 12.000 profesionalcev in sredstva z 1,35 milijarde zmanjšati na 750 milijonov evrov«. In tudi, da je »treba postaviti skupen, enoten oborožen subjekt nacionalne varnosti, ki ga teorija pozna pod imenom paravojaška sila in ki je sposoben opravljati pod enotnim poveljevanjem sedanje naloge vojske, policije ter zaščite in reševanja«. Podbregarjevo razmišljanje ima dva cilja. Najprej izboljšanje varnosti in potem varčevanje s proračunskim denarjem.
-
Jure Trampuš | foto: Borut Krajnc
14. 10. 2011 | Mladina 41 | Politika
Volivci s stanjem demokracije v Sloveniji niso zadovoljni. Prav tako niso zadovoljni s politiki, strankami, z delovanjem države, razmerami v gospodarstvu, z načinom vladanja, vodenja družbe, včasih celo z igro slovenske nogometne reprezentance in z vremenom ne. Averzija je povsod, največ je je v odnosu do politike, vidna je tudi v posplošenih sodbah o tem, da so vsi politiki isti, da vsi po malem kradejo, da je čisto vseeno, kdo nam vlada. To se kaže v volilni abstinenci ali pa, kakor je nedavno ugotovil Janez Stanovnik, v popolni indiferentnosti in pomanjkanju solidarnosti. Stanovnik je v intervjuju za Objektiv citiral ruskega pesnika Jevgenija Jevtušenka: »Ni me strah prijateljev. Ni me strah sovražnikov. Strah me je indiferentnih. Ker sovražniki me lahko samo ubijejo. Prijatelji me lahko samo izdajo. Indiferentneži pa bodo prodajali zijala, ko me bodo sovražniki ubijali in prijatelji izdajali. Vidite,« je dejal Stanovnik, »to je zame problem Slovenije. Zijala. Indiferentneži.« Ljudje so pač razočarani, navajeni na samoumevnost vsesplošne rasti zadnjih dveh desetletij so prepričani, da so se bili nekoč, kakor bi v zbornem predpretekliku dejal Borut Pahor, odločili napačno. Da so volili napačne stranke.
-
Jure Trampuš | foto: foto Borut Krajnc
7. 10. 2011 | Mladina 40 | Politika
Je Zoran Janković močnejši od Janeza Janše? Bi njegova lista prepričala več volivcev kot pa stranka SDS? Javnomnenjska anketa, ki jo je za Mladino naredila agencija Ninamedia, je pokazala, da ne. SDS je bistveno močnejša od še vedno fiktivne liste Zorana Jankovića. In ni realno, da bi Janković v neposrednem boju premagal Janeza Janšo. Bo torej Janša zmagovalec decembrskih volitev, bo sestavil novo vlado? Stvar ni tako preprosta. SDS bo skoraj gotovo zbrala največ glasov med vsemi strankami in listami. Vprašanje pa je, kaj bodo pomenili ti glasovi na koncu.
-
30. 9. 2011 | Mladina 39 | Politika
Dileme ni več. Predsednik republike Danilo Türk je napovedal, da bo 21. oktobra razpustil parlament, nato pa bo razpisal parlamentarne volitve, ki bodo 4. decembra. Po ustavnopravnih premislekih sicer še obstaja nekaj možnosti, da se do razpusta parlamenta pojavi kakšen mandatar, a gre zgolj za teorije. V Sloveniji bodo predčasne volitve.
-
Jure Trampuš | foto: Borut Krajnc
23. 9. 2011 | Mladina 38 | Politika
V torek, šest minut do šestih zvečer, je parlament glasoval o zaupnici Borutu Pahorju. Zaupnica ni bila izglasovana. Pahor je dobil 36 glasov, 51 poslancev ga ni podprlo. Vlada je padla in politika se je začela pripravljati na predčasne volitve. A ne vsa, poslanska večina v parlamentu lahko v mesecu dni izvoli novega predsednika vlade. Pahor je napovedal, da se v drugo ne bo potegoval za premiera.
-
Jure Trampuš | foto: Borut Krajnc
23. 9. 2011 | Mladina 38 | Politika
Skupaj s sošolcem Matjažem Hanžkom, s katerim sva študirala na FSPN, se že od nekdaj zavzemava za socialno državo. Vedno sem podpirala ideje, ki so jih zagovarjali različni ljudje. A eni ljudje na cesti javne blaginje in socialne države vztrajamo ves čas, drugi jo zapustijo. Žalostno, a to ni moj problem.
-
16. 9. 2011 | Mladina 37 | Politika
Osmega septembra je parlamentarni odbor za notranjo politiko drugič obravnaval novo različico zakona o verski svobodi. Gre za zakon, ki naj bi v skladu z odločbo ustavnega sodišča prenovil sporne rešitve nekdanjega ministra za pravosodje Lovra Šturma, ki so jim kritiki očitali, da se preveč spogledujejo z največjo versko skupnostjo. Ustavni sodniki so kritikom pritrdili, saj se, če poenostavimo, zakon ni držal ustavnega načela ločitve cerkve od države.