Tjaša Zajc
-
26. 7. 2013 | Mladina 30 | Družba
Slovenija ima 46 kilometrov morske obale, kjer se poleti kot sardine gnetejo osvežitve željni kopalci. Skok v hladno vodo je pač učinkovitejša poživitev od vsake kave in prijetnejša ohladitev od katerekoli klime. Zaradi omejenosti prostora na Obali sicer ni tako preprosto najti svojega kotička, če ga že najdemo, pa se zaradi gneče v vodi komaj prebijemo do širjav slane modrine, ki omogočajo plavalne užitke. A kopanja še zdaleč ne omogoča le Obala. Slovenske kopalne reke, katerih kakovost nadzira Agencija za okolje, denimo, skupaj merijo okoli 400 kilometrov. Pozabite torej za hip na morje, slano vodo in zlepljene lase. Čas je za rečna kopališča.
-
26. 7. 2013 | Mladina 30 | Politika
Andrej Žavbi: "Sem pesimističen glede izboljšanja razmer."
Visoke cene imajo tisti, ki delajo povsem na svojo pest. Vedo, kje v Ljubljani so tiste točke, na katerih tujci iščejo taksije, in tam čakajo. Ti taksisti so povsem izključeni iz razprave o ureditvi razmer, saj nimajo niti interesa, da se kaj spremeni. To jim namreč omogoča zaračunavanje tudi štirih evrov za prevožen kilometer, kar je petkrat višja cena, kot je običajna, ki se giblje okoli 80 centov.
-
19. 7. 2013 | Mladina 29 | Kultura
Njen življenjepis je osupljiv. Rojena je bila v Maleziji, a se je pri štirinajstih preselila v ZDA, kjer je študirala na uglednem College Art Center of Design v Pasadeni. Pozneje se je preselila v Belgijo, postala Belgijka, a spet odšla. Zadnjih petnajst let skupaj z možem, mednarodno priznanim slovensko-francoskim fotografom Klavdijem Slubanom, živi v Parizu, dela in poučuje pa po vsem svetu ter tam pušča svoj pečat. Fotografije umetnice Diane Lui so del stalnih zbirk galerij v Parizu, Belgiji, Mehiki, ZDA, Venezueli, na Kitajskem in še kje.
-
19. 7. 2013 | Mladina 29 | Družba
Povprečni kadilec v Sloveniji pokadi 16 cigaret na dan. Če bi za njihovo prižiganje uporabljal vedno isti, navaden vžigalnik z možnostjo polnjenja, bi moral enkrat na približno šest let kupiti eno 65-mililitrsko dozo s plinom. Te so na voljo v vsaki trafiki. Kljub razmeroma nizki potrebi po plinu v teh dozah in dejstvu, da se te prodajajo tudi na internetu in v drugih trgovinah, pa samo v Ljubljani trafike prodajo od tri do šest, v nekaterih obdobjih tudi dvanajst doz na teden. Zakaj? Kupci plina so tudi uporabniki drog, ki po plinu posežejo, ko jim zmanjka vsega drugega. Takrat se zgodi, da ena trafika isti stranki proda sedem doz naenkrat. Ko so dražje droge nedosegljive, pride prav vse: tablete, ki so v uporabi tudi sicer, pa čistila, plin. Dostopno na internetu, pri zdravnikih, preprodajalcih, tudi upokojencih.
-
19. 7. 2013 | Mladina 29 | Družba
Zadnje statistike s področja drog
Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) v zadnjem poročilu o stanju drog leta 2013 ugotavlja, da uporaba »klasičnih« drog, kot sta heroin in kokain, upada. Zasežena količina heroina je bila leta 2011 najmanjša v zadnjem desetletju, in sicer enakovredna približno polovici zasežene količine v letu 2001. Uporaba kokaina sicer upada, vendar je še vedno visoka.
-
19. 7. 2013 | Mladina 29 | Politika
V Sloveniji tri pomembne državne funkcije – vodenje vlade, varovanje človekovih pravic in odločanje o tem, kje je meja zasebnosti – zasedajo ženske. Vseeno pa je v imenih njihovih uradov uporabljen moški spol. Tako imamo spletno stran Kabineta predsednika vlade, Informacijskega pooblaščenca in Varuha človekovih pravic. Kje se je tu izgubila enakopravnost med spoloma?
-
12. 7. 2013 | Mladina 28 | Politika
Na Zavodu za zaposlovanje je trenutno prijavljenih okoli 150 brezposelnih zdravnikov. Večina med njimi so diplomanti medicine, ki čakajo na specializacijo. Po napovedih Iniciative zdravnikov bi se lahko število – če zaradi varčevalnih ukrepov ne bi bilo septembrskega razpisa za specializacije – do konca leta povečalo celo na 300 brezposelnih zdravnikov, ki ne bi imeli možnosti specializacije. Glede na te podatke se torej zdi, da služb za mlade zdravnike trenutno ni.
-
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Politika
V prihodnjih nekaj letih se utegne pokazati, kako zelo se imajo Slovenci radi. Morda bo vsaka skrb glede rodnosti odveč. Ker bodo že čez nekaj mesecev nekatere sodobne oblike kontracepcije plačljive, se utegne za zaščito odločiti manj žensk.
-
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Politika
Milan Brglez: "Avtorsko pravo vladnih dokumentov ne varuje enako kot dela konkretne osebe."
Osnovna definicija plagiata je prisvajanje intelektualne lastnine oziroma prikazovanje tujega avtorskega dela kot svojega.
-
5. 7. 2013 | Mladina 27 | Politika
Ena izmed ovir za zaposlitev žensk je bilo do sedaj načrtovanje družine. Čeprav je to uradno prepovedano, morajo ženske na nekaterih razgovorih za službo odgovarjati tudi na vprašanja o načrtovanem materinstvu ali pa morajo celo obljubiti, da v določenem časovnem obdobju ne bodo imele otrok. Porodniški dopust ter nega in varstvo otroka delodajalca staneta. Poleg tega je treba na nekaterih delovnih mestih v času odsotnosti novopečene mamice zaposliti dodatnega, začasnega delavca. Moški so zato privlačnejša delovna sila, ženske pa diskriminirane pri zaposlitvenih možnostih.
-
28. 6. 2013 | Mladina 26 | Politika
V prihodnjih letih se obeta, da bo na Beneškem bienalu slovenski kulturni produkciji namenjena večja pozornost. Novi osnutek Nacionalnega programa za kulturo 2014–2017 predvideva najem prostora na enem glavnih prizorišč – v Arsenalu. Čeprav je za umetniško prepoznavnost v bistvu pomembna kakovost umetniškega dela, ki pritegne, ta bolj težko naredi vtis, če je na manj vidni lokaciji.
-
28. 6. 2013 | Mladina 26 | Politika
Od januarja do aprila smo se za isto mizo aktivno pogovarjali z vsemi zdravstvenimi organizacijami. Ker smo sami spremembe hoteli takoj, nekateri drugi pa so želeli z njimi počakati do jeseni, smo se razšli. Petnajstega maja smo objavili naše konkretne predloge, ki so jih pripravili strokovnjaki: zdravniki, pravniki in ekonomisti.
-
21. 6. 2013 | Mladina 25 | Kultura
Sredi italijanskega pristaniškega mesta Ancona, ki je tako zaspano, da bi bil za tamkajšnje nočno življenje še pridevnik dolgočasno kompliment, stoji mogočna utrdba, katere površina meri 20 tisoč kvadratnih metrov. Na umetnem otoku zgrajena utrdba Mole Vanvitelliana je bila v 18. stoletju predvsem območje karantene za kužne nesrečnike. Ta mesec pa ponuja intenziven vpogled v družbene razmere v Sredozemlju. Gosti Bienale mladih umetnikov Sredozemlja – Mediterranea 16, na katerem več kot 200 umetnikov iz Severne Afrike, z Bližnjega vzhoda in iz Evrope predstavlja kritični pogled na razmere v okolju, iz katerega izhajajo.
-
21. 6. 2013 | Mladina 25 | Politika
Potem ko so v Grčiji ukinili javno televizijo, se je podobna zamisel konec prejšnjega tedna porodila tudi podmladku SDS – Slovenski demokratski mladini. Sprejeli so resolucijo o delovanju RTV Slovenija, v kateri novinarjem očitajo nestrokovnost. Razlog: že več let naj bi neobjektivno poročali o stranki SDS in njenem predsedniku Janezu Janši, hkrati pa »s političnimi subjekti, ki so nasproti Janezu Janši in SDS, ravnajo prizanesljivo«. Podmladek je pripravil predlog za spremembo delovanja javne televizije. Odpravili naj bi prispevek za RTV, televizija pa naj bi se po njihovem »financirala izključno s strani politične opcije, ki naj bi ji bila javna televizija bolj naklonjena«. Oziroma bi javno televizijo spremenili kar v komercialno in naj se »tako kot se morajo ostali – sami znajdejo na trgu. To bi bil najboljši pokazatelj, kakšno gledanost in poslušanost ima RTV SLO in kako ljudstvo podpira njen program,« so zapisali.
-
21. 6. 2013 | Mladina 25 | Politika
Dr. Ivan Svetlik: "Univerza ni podjetje."
Pričakujem predvsem, da ne bo prišlo do dodatnih omejevanj sredstev za univerzo in da bo ta vlada vodila drugačno politiko kot prejšnja. Če bo tako, omenjeni ukrepi ne bodo potrebni.
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Politika
Osemnajstega junija bodo potekale volitve za novega rektorja Univerze v Ljubljani (UL). Tokrat se za položaj potegujeta dr. Jože Duhovnik in dr. Ivan Svetlik, ki sta v preteklih tednih v intervjujih, izjavah za medije in na soočenjih predstavila svoje poglede na razvoj visokega šolstva. Skupno jima je, da mora to ostati brezplačno, medsebojne razlike in ustreznost za vodilni položaj na UL pa sta med drugim utemeljila z različnimi osebnimi dosežki. Duhovnik kar z zavajajočimi.
-
14. 6. 2013 | Mladina 24 | Politika
Lani je ministrstvo za izobraževanje v pravilnik o šolskem koledarju za osnovne in srednje šole dodalo obvezne proslave z domoljubno vsebino ob koncu šolskega leta. Nekateri so bili nad novostjo navdušeni. Na portalu predlagam.vladi.si se je med drugim znašel predlog, naj bi bile proslave in praznične vsebine obvezne pred vsemi prazniki, pa tudi, naj bi bil v vsaki učilnici in predavalnici slovenski grb. Zadnji dan pred dela prostim prazničnim dnem pa bi se moral pričeti s predvajanjem himne in nagovorom ravnatelja, je še pisal predlagatelj ... Prejšnja vlada ni dočakala konca šolskega leta. Pa pravilnik?
-
7. 6. 2013 | Mladina 23 | Kultura
Lahko fotografija reši svet? Lahko svet reši novinarstvo? Če je »rešiti« morda preveč utopična beseda, ali lahko novinarstvo, fotografija in fotožurnalizem spremenijo svet, branijo človekove pravice in preprečujejo kršenje teh pravic?
-
7. 6. 2013 | Mladina 23 | Politika
Pred dvema letoma se je na Facebooku oblikovala skupina Knjigobežnice, ki še danes skrbi za igrivo kroženje knjig med bralci. Knjigo, ki je ne potrebuješ, pustiš kje na prostem, lokacijo sporočiš na Facebookovi strani Knjigobežnic ali pa kar v knjigo napišeš sporočilo. Kdorkoli knjigo najde, jo lahko vzame in uživa v branju. Letos so želeli projekt razširiti in na več mest v Ljubljani, na ograje ali drevesa, namestiti ptičjim hiškam podobna odlagališča, kamor bi lahko mimoidoči odlagali knjige ali jih vzeli iz njih. Na ljubljanski mestni občini nad zamislijo za zdaj niso najbolj navdušeni.
-
7. 6. 2013 | Mladina 23 | Družba
Spletni ponudniki kuponov za cenejše storitve ali izdelke nas dan za dnem bombardirajo s ponudbo raznovrstnih posegov, naprav in storitev za lepši videz. V njihovi ponudbi se občasno znajdejo tudi različne zobozdravstvene storitve. Izvajalci, kot je Matell Dental Centar v Vodicah, poleg »skrbi za zdrav nasmeh« ponujajo še »dvodnevni oddih na hrvaški obali«. Kako priljubljena in zanesljiva pa je ponudba zobozdravstvenega turizma?
-
31. 5. 2013 | Mladina 22 | Politika
Bliža se že sedmi festival družin, dogodek, namenjen aktivnemu preživljanju prostega časa staršev z otroki. Pripravlja ga Zavod iskreni.net, ki je bil močno vpet v kampanjo proti družinskemu zakoniku in ki je svoja stališča v preteklosti nemalokrat zagovarjal s homofobnimi argumenti.
-
31. 5. 2013 | Mladina 22 | Ekonomija
V Sloveniji je brezposelnih okoli 121 tisoč ljudi. Po besedah ustanoviteljice društva Zveza brezposelnih Slovenije Radmile Mihelič si ne morejo privoščiti veliko, številni niti zelenjave s tržnice ne. Za tiste, ki so člani društva in pripravljeni opravljati fizično delo, se bodo stvari morda kmalu spremenile.
-
Tjaša Zajc | foto: Uroš Abram
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Kultura
Mobiteli že dolgo niso le orodje za pogovarjanje, temveč s pomočjo različnih aplikacij postajajo dnevniški odraz našega vsakdanjega življenja. K temu pripomore tudi vse več aplikacij za hitro obdelavo fotografij, posnetih z mobilniki, in drobec tovrstnega dokumentiranja si je te dni v Ljubljani mogoče ogledati na dveh razstavah: Eksperiment: mobilno! Mobilna fotografija − s telefona na razstavo v Mestnem muzeju Ljubljana in I spy with my Insta eye v Kinu Šiška.
-
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Kultura
Naša največja javna kulturna ustanova, Cankarjev dom, bo od 2. do 6. julija gostila Jazz festival Ljubljana, ugleden festival z več kot petdesetletno tradicijo. A letos si ga bomo zapomnili še po nečem – po spornem natečaju, na podlagi katerega je želela komisija, sestavljena iz zaposlenih v Cankarjevem domu, pripraviti razstavo plakatov in izbrati celostno grafično podobo festivala za prihodnje leto. Kot nagrado za zmagovalca so predvideli komplet vstopnic in majic za letošnji in festival prihodnje leto. Glasovanje o najvšečnejši podobi pa so nameravali prepustiti tudi uporabnikom Facebooka, ki naj bi to podobo izglasovali z »všečkanjem«.
-
24. 5. 2013 | Mladina 21 | Politika
Dr. Danica Rotar - Pavlič: "Zdravniki so izrazili predvsem željo po boljših delovnih razmerah."
Izračun je nastal na podlagi baze podatkov Inštituta za varovanje zdravja in na podlagi statistik Eurostata o povprečju v drugih državah. Pri nas deluje v okviru družinske medicine 1195 oseb, sem pa poleg specialistov družinske medicine spadajo še upokojeni zdravniki. Najstarejši udeleženi so po naših statistikah stari 75 let. Deloma izračun temelji še na podatkih o opravljenih urah. Imamo 46 zdravnikov na 100.000 prebivalcev, povprečje v Evropi pa je 90 na 100.000 prebivalcev.
-
17. 5. 2013 | Mladina 20 | Politika
Po novem utegne biti kontracepcija v Sloveniji manj dostopna. Enajstega maja je začel veljati novi Pravilnik o razvrščanju zdravil na listo, ki bo spremenil predpisovanje in plačevanje nekaterih zdravil. Spremembe bodo potekale postopno, po skupinah, prvi pa so na vrsti zaviralci protonske črpalke in kontraceptivi. Ginekologi so ogorčeni.
-
17. 5. 2013 | Mladina 20 | Družba
Darko Vernik: "Večja domača pridelava semen bi bila vsekakor dobrodošla."
Odstotki se razlikujejo glede na vrsto. Pri žitih je samooskrba precej večja, nekaj srednjega pri krompirju in vrtninah, najmanj pri koruzi, saj je tej najtežje konkurirati na trgu. Postopek semenarjenja je ponekod bolj enostaven, drugje manj, in od tega je odvisna proizvodnja. Je pa Slovenija mali igralec na trgu semen. Ko smo leta 2005 vstopili v Evropsko unijo, smo postali del evropskega trga in se je uvoz semen in izdelkov povečal. Tudi pridelovalci sami težijo k določeni ekonomiki, v Sloveniji pa nimamo raziskovalnih institucij, ki bi razvijale tako kakovostne sorte, da bi bile primerno konkurenčne ostalim. Inštituti si zato prizadevajo predvsem za ohranjanje obstoječih vrst.
-
Tjaša Zajc | foto: Uroš Abram
10. 5. 2013 | Mladina 19 | Kultura
Živa je radovedna osnovnošolka, ki obožuje zgodovino. Ima srečo, da je njena mama zaposlena v muzeju, polnem dragocenih predmetov iz preteklosti. Vsakič, ko se dotakne katerega od njih, odpotuje v čas njegovega nastanka.
-
10. 5. 2013 | Mladina 19 | Politika
Večina evropskih držav, z izjemo Švice, ima javni zdravstveni sistem. Plačevanje storitev krijejo obvezno, dopolnilno in dodatno zavarovanje. Zaradi različnih zdravstvenih sistemov meja med dopolnilnim in dodatnim zavarovanjem ni vedno jasna, v nekaterih državah se celo prekrivata. Dopolnilno zavarovanje običajno krije različna doplačila: v Belgiji, na Švedskem in Danskem denimo predvsem za zdravila in zobozdravstvo, v Franciji za ambulantne storitve, na Irskem in v Luksemburgu za bolnišnična doplačila.
-
10. 5. 2013 | Mladina 19 | Politika
Pred meseci je veliko prahu dvignila evropska direktiva o podeljevanju koncesij, v kateri mnogi vidijo nevarnost privatizacije vodnih virov. O tem smo razpravljali tudi na Regionalni razvojni agenciji Gorenjske, ki koordinira župane te regije, in tu je nastal predlog za sprožitev ustavne revizije, ki sem ga sprožil kot zastopnik občin v državnem svetu.