• Uredništvo

    24. 1. 2022  |  Družba

    Vojna proti ženskam

    V novi posebni številki MLADINA ZGODOVINA: ČAROVNICE, ki je že na voljo pri prodajalcih časopisov in v naši spletni trgovini, obravnavamo obračune z ženskami, ki se niso želele držati norm, ki so jih od njih zahtevale družbe. Zgodovina procese zoper čarovnice še vedno predstavlja rahlo romantično, na robu zgodb in pravljic, v posebni izdaji ČAROVNICE pa boste lahko izpod peresa različnih avtorjev in avtoric prebrali poglobljene članke o ravnanju z ženskami tako po svetu, Evropi kot seveda v Sloveniji.

  • DK, STA

    24. 1. 2022  |  Svet

    V Franciji odslej v veljavi potrdilo o cepljenju

    V Franciji je z današnjim dnem stopilo v veljavo potrdilo o cepljenju proti covidu-19, ki bo nadomestilo potrdilo PCT. Obvezno je za vse starejše od 16 let, ki želijo vstopiti v večino javnih zaprtih prostorov. Negativni test na okužbo z novim koronavirusom bo še vedno zadostoval za dostop do zdravstvenih storitev.

  • DK, STA

    24. 1. 2022  |  Svet

    Umori novinarjev se nadaljujejo

    V Tijuani v Mehiki je bila v nedeljo ubita novinarka Lourdes Maldonado Lopez, ki je bila po navedbah lokalnega tožilstva v avtomobilu tarča napada s strelnim orožjem. Gre za že drug umor v vrstah medijskih delavcev v manj kot tednu dni - minuli ponedeljek je bil v bližini svojega doma prav tako v Tijuani ubit fotoreporter Margarito Martinez.

  • DK, STA

    24. 1. 2022  |  Svet

    »Izbruh vulkana na Tongi močan za več sto atomskih bomb nad Hirošimo«

    Izbruh vulkana na Tongi je bil glede na sproščeno energijo stokrat močnejši od atomske bombe, ki so jo ZDA avgusta 1945 odvrgle na japonsko mesto Hirošima, so ocenili znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa.

  • DK, STA

    24. 1. 2022  |  Svet

    Umik družinskih članov diplomatov iz Ukrajine

    Ameriški State Department je v nedeljo naročil vsem družinskim članom diplomatov in drugih zaposlenih na veleposlaništvu v Kijevu, naj zapustijo državo. Američanom poleg tega v luči napetosti na meji med Rusijo in Ukrajino odsvetuje potovanja v obe državi. Danes je tudi London sporočil, da iz Kijeva umika nekaj osebja in njihovih družinskih članov.

  • Monitor

    24. 1. 2022  |  Svet

    Mestni svetnik odstopil zaradi uporabe lažnih profilov

    V Nemčiji je odstopil vodja skupine svetnikov SPD v mestnem svetu v Bambergu, ker so ga zalotili pri uporabi lažnih profilov na družbenih omrežjih. Sprva sta župan iz iste stranke in svetniška skupina podpirala, a so zaradi tega iz koalicije izstopili Zeleni, zato je bil naposled odstop nujen.

  • Janševa cinična čestitka Odmevom, ki je v resnici ukaz

    Redni neplačnik prispevka in gledalec RTVS, sicer tudi aktualni predsednik vlade, je tokrat preštel vseh 123 od 6000 oddaj Odmevi, ki niso bile pristranske! Za Rosvito Pesek, ki je 21. januarja vodila jubilejne Odmeve, je bil to najbrž velik, zelo velik udarec.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Uvodnik

    Višje plače za vse?

    Zakaj se je plin v Sloveniji izjemno podražil, in to nad raven, ki jo dosega cena plina v sosednjih državah, ki tako kot Slovenija nimajo lastnih virov? Žal je zadeva v svojem bistvu banalna in kruta. Ali kot v intervjuju Monike Weiss pove dr. Peter Novak: te države so si cenejši plin zagotovile z dogovorom z Rusijo. Srbija je dobila plin za dve leti po stari ceni, torej za okoli 26 evrov za megavatno uro, Bolgarija je za dve leti dobila plin po 46 do 49 evrov za megavatno uro, enako Madžarska. Slovenija pa je ostala praznih rok in plin plačuje po tržni ceni. Zakaj? Ker je vlada premiera Janše vodila sovražno politiko do Rusije.

  • Borut Mekina

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Politika

    V SDS so se v želji, da bi si podredili še zadnjo državno banko, zapletli v spiralo kaznivih dejanj

    V tem članku pišemo o spornem postopku imenovanja uprave Slovenske izvozne in razvojne banke (SID), to je še zadnje banke v večinski lasti države, ki utegne v bližnji prihodnosti kot javna institucija voditi deljenje več sto milijonov evropskih evrov za obnovo, digitalizacijo in zeleni prehod. »Prepričana sem, da je denar nacionalnega načrta za okrevanje že razdeljen in da ne mi ne vi od njega ne bomo imeli največje koristi,« je nedavno v intervjuju za Mladino dejala predsednica Zveze svobodnih sindikatov Lidija Jerkič. Ključ do razdelitve tega denarja lahko leži v tudi SID banki – v njenih skladih in komisijah, ki bodo delile denar in odločale o porabi.

  • Monika Weiss  |  foto: Borut Krajnc

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Družba

    »Podražila se nista ne voda ne sonce, tudi strošek dela ni zrasel, ne gorivo za jedrsko elektrarno. To pomeni, da ni razloga, da cene elektrike ne bi diktirali doma.«

    Dr. Peter Novak (1937) je po študiju v Ljubljani leta 1975 v Beogradu doktoriral iz strojništva in je eden največjih strokovnjakov za energetiko, priznan tudi mednarodno. Kot redni profesor in dekan ljubljanske strojne fakultete je bil mentor 20 doktorandom in več kot 300 inženirjem strojništva. Danes predava na Fakulteti za strojništvo v Novem mestu, katere ustanovitelj je.

  • Uredništvo

    22. 1. 2022  |  Kultura

    Umrl pevec skupine Parni valjak

    Umrl je priljubljeni hrvaški glasbenik Aki Rahimovski, pevec skupine Parni valjak, je na svoji strani na Facebooku potrdila skupina. 66-letni pevec je po poročanju Jutranjega lista umrl v Novem mestu, potem ko mu je zjutraj postalo slabo.

  • Uredništvo

    23. 1. 2022  |  Politika

    Hiter porast trumpovske političnosti v Sloveniji

    "V virusnem času so se predvsem potencirale družbene in politične spremembe, ki so v isto smer potekale že prej. Spremenila se je družba v strukturnem smislu, spremenile so se značilnosti kapitalizma, spremenili so se družbeni odnosi, družbeni razcepi, dodatno so se povečali družbene razlike, občutki nemoči in jeze v velikem delu družbe. Politične stranke niso prispevale k razreševanju družbenih konfliktov, temveč so jih s svojim delovanjem zaostrovale. Tak način upravljanja družbe ni vzdržen."

  • Uredništvo

    23. 1. 2022  |  Politika

    »Pahor svojo vlogo res razume kot gledališko predstavo«

    "On svojo vlogo res razume kot gledališko predstavo. Zaživi v trenutku, ko se dvignejo zavese, prižgejo luči in zavrtijo mikrofoni ter kamere. Tam na odru je tako rekoč popoln. Kako zna odločno marširati mimo častne straže, je prav osupljivo. Še bolj, s kakšno pieteto se pokloni kakšnim žrtvam in položi venec. No, popravi žalni trak. Takšna umetniška gesta v smislu, da mora biti vse popolno. Oziroma da vsak performans na koncu potrebuje njegov magični dotik. Predsednik s to gesto dodeljuje smisel in pomen celotnemu spominu."

  • Uredništvo

    22. 1. 2022  |  Družba

    Vrhovni nacisti so čarovnice častili kot varuhinje poganskih modrosti

    V novi posebni številki MLADINA ZGODOVINA: ČAROVNICE, ki je že na voljo pri prodajalcih časopisov in v naši spletni trgovini, obravnavamo obračune z ženskami, ki se niso želele držati norm, ki so jih od njih zahtevale družbe. Zgodovina procese zoper čarovnice še vedno predstavlja rahlo romantično, na robu zgodb in pravljic, v posebni izdaji ČAROVNICE pa boste lahko izpod peresa različnih avtorjev in avtoric prebrali poglobljene članke o ravnanju z ženskami tako po svetu, Evropi kot seveda v Sloveniji.

  • Uredništvo

    23. 1. 2022  |  Kultura

    Nedeljska poezija #100

    V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih letih. Tokrat pesem Blaža Lukana iz zbirke Teorija ničesar.

  • Policiji prepovedali nastop v oddaji Tarča

    Drugi del Dosjeja Kangler v oddaji Tarča je prinesel olajšanje: najprej že zaradi vseh političnih pritiskov na njene ustvarjalce na čelu z Eriko Žnidaršič in javnih ugibanj, ali bo ta sploh na sporedu ob sumih, da bo politično dirigirano vodstvo RTV Slovenija uspelo njeno realizacijo ustaviti.

  • Uredništvo

    22. 1. 2022  |  Politika

    »Biden je na koncu plačal politični račun za vojno svojih predhodnikov«

    "V zunanji politiki pa je Biden v svojem prvem letu naletel na svojevrsten paradoks. V času, ko so Američani naveličani vojn in še bolj pozorni na teme doma, je največji padec podpore utrpel ob umiku iz Afganistana, četudi je s tem izpolnil predvolilno obljubo. Res je način, kako se je to zgodilo, predstavljal kaotičen in porazen konec poraza, a vendar je Biden na koncu plačal politični račun za vojno svojih predhodnikov. Ob tem pa sam meni, da je na obzorju že nova, ne z ameriškimi vojaki, pač pa z velikim političnim vložkom ZDA in Bidna, ki je globalno valuto ZDA našel v povezovanju demokracij proti avtokratom, Ukrajina pa bo, kot kaže, testni teren, če gre verjeti predsedniku, ki pravi, da bo Putin tja očitno vkorakal."

  • Uredništvo

    22. 1. 2022  |  Kultura

    »Fašistični režim je zatiral dialekte«

    "Hotela sem, da vsak govori tako, kot je zanj najbolj naravno, poleg tega pa smo vključili nekaj starinskih besed, kakršne bi danes uporabljali samo še zelo stari ljudje. Izbira jezika je zame politična odločitev. Italijanščina je postala skupen jezik po letu 1861, po združitvi Italije, a nikoli ni bila obvezna – vse do prihoda fašizma. Fašistični režim je zatiral dialekte, še posebej tiste z vzhodnjaškim vplivom, vplivom slovenščine. Hotela sem se pokloniti dejstvu, da so ljudje kljub temu ohranili svojo identiteto. Ljudje, ki so rojeni v narečju, morajo knjižno italijanščino v glavi 'prevajati' in hotela sem odstraniti to oviro."

  • DK, STA

    22. 1. 2022  |  Svet

    Nekdanji papež Benedikt XVI. obtožen, da ni ukrepal v štirih primerih zlorabe otrok

    Nekdanji papež Benedikt XVI. v času, ko je bil münchensko-freisinški nadškof, ni ukrepal v štirih primerih zlorabe otrok s strani duhovnikov, je pokazalo v četrtek objavljeno poročilo, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije. Vatikan se je že odzval in izrazil sram in obžalovanje zaradi spolnih zlorab otrok s strani katoliških duhovnikov.

  • DK, STA

    22. 1. 2022  |  Družba

    »Danes dobivamo injekcije, da živimo, med holokavstom pa smo jih dobili, da bi umrli«

    Preživeli holokavsta so obsodili vse pogostejše primerjave njihovega trpljenja z ukrepi, ki so bili sprejeti v času pandemije novega koronavirusa. Včeraj je Gibanje za boj proti antisemitizmu (CAM) objavilo poročilo o trivializaciji holokavsta na internetu, kjer je bilo ugotovljenih več kot 60 milijonov primerov povezovanja pandemije in holokavsta.

  • Danes je nov dan

    22. 1. 2022  |  Družba

    Pasivnost EU glede konfliktov pred njenim pragom

    EU ima prepogosto pasivno držo, kadar gre za konflikte pred njenim pragom. Tako, kot je zamižala ob Dodikovih provokacijah, ki bi lahko že tako krhko BiH pahnile na rob nove vojne, ima pasiven odnos tudi do ukrajinsko-ruskega problema.

  • Damjana Kolar

    22. 1. 2022  |  Kultura

    Film tedna: Zastoj

    V slovenskih kinematografih je na ogled film Zastoj režiserja in scenarista Vinka Möderndorferja (Predmestje, Pokrajina Št. 2, Inferno), ki je svetovno premiero doživel na lanskem FEST-u v Beogradu. Film pripoveduje o srečanju dveh zakonskih parov z različnih polov družbene lestvice, ki na prvi pogled nimata ničesar skupnega. Nesreča in tragični dogodek ju v eni sami noči usodno združita in najbrž povežeta za vse življenje.

  • Luka Volk

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Politika

    Cepljeni in necepljeni poslanci

    Generalna sekretarka državnega zbora Uršula Zore Tavčar se je v intervjuju za Večer dotaknila tudi vprašanja precepljenosti poslancev in zaposlenih v službah državnega zbora. »Tudi sama sem želela, da bi bili vsi, ki delamo v državnem zboru, cepljeni čim prej zaradi načina dela, pri katerem je veliko ljudi na kupu. Ko je seja v državnem zboru, mora biti poleg 90 poslancev prisotnih še okoli 100 ljudi. Ko smo marca lani prišli na vrsto za cepljenje, je bil odziv poslancev izjemen, takrat se jih je cepilo okoli 70, nekaj pa jih je bilo prebolevnikov,« je povedala. V službah državnega zbora naj bi bilo cepljenih približno 70 odstotkov zaposlenih. »Sama nisem čutila nekih napetosti, so pa mi drugi zaposleni povedali, da se je na neki točki to res odrazilo v odnosu med cepljenimi in necepljenimi, a zaradi tega ni bilo nobene kritične situacije. Trikrat tedensko imamo organizirano tudi testiranje za necepljene in tiste, ki se želijo preventivno testirati.«

  • Jure Trampuš

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Politika

    Vladno zavajanje

    Eden od namenov dohodninske reforme je tudi, tako vlada, da se davčne obremenitve fizičnih oseb pri nas približajo davčnim obremenitvam v državah »v naši neposredni bližini in državah, v katere se izseljuje delovna sila, izobražena v Sloveniji, v želji po boljšem zaslužku«. Torej dohodninskim obremenitvam v Nemčiji, Italiji in Avstriji, kjer je splošna olajšava bistveno višja.

  • Jure Trampuš

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Politika

    Janševa igra z referendumom

    Daljna Martinova nedelja leta 2007 je bila vesela. To ni bil samo dan, ko iz mošta nastane vino, pač pa so tisto nedeljo ljudje slavili praznik demokracije. Enajstega novembra je bila volilna nedelja, potekal je drugi krog predsedniških volitev, volivci so izbirali med Lojzetom Peterletom in Danilom Türkom. V zaprašeni politični spomin pa se je skrilo še nekaj drugega, tista volilna nedelja je bila dvojna, volivci niso izbirali le novega predsednika republike, ampak so glasovali tudi o načinu lastninskega preoblikovanja Zavarovalnice Triglav. Večina je takrat na referendumu predlog prve Janševe vlade zavrnila, kot je hkrati zavrnila tudi kandidata, ki ga je podpirala vlada. Na predsedniških volitvah je zmagal Danilo Türk. Lastninsko preoblikovanje največje slovenske zavarovalnice je bilo pomembna tema, a je sočasnost predsedniških volitev z referendumskim odločanjem zasenčila ne le razpravo o lastninjenju, ampak tudi jasno izrekanje o političnih načrtih predsedniških kandidatov. Časovno ujemanje različnih načinov odločanje volivcev je ustavno dopustno, morda je tudi gospodarno.

  • Luka Volk

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Svet

    Cepivo, s katerim bi bilo mogoče precepiti svet

    Čeprav je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump pred kratkim v intervjuju nekoliko presenetljivo rekel, da so cepiva »eden od največjih dosežkov človeštva«, je velik del republikanskih volivcev do njih še vedno nezaupljiv. Precepljenost v Teksasu – tradicionalno republikanski državi, kjer so ostaline trumpovskega obdobja še vedno zaznavne – je nizka. Podobna je slovenski. Kljub temu so decembra prav iz te ameriške zvezne države poročali o dosežku, ki bi lahko bil pomemben mejnik v boju s pandemijo. Skupina približno 50 znanstvenikov iz Teksaške otroške bolnišnice in z Baylorjevega medicinskega kolidža je razvila cepivo proti covid-19, imenovano Corbevax, ki bi utegnilo rešiti težavo z neenako distribucijo cepiv. Ti znanstveniki si prizadevajo, da bi bilo njihovo cepivo dostopno prav vsem, ne zgolj tistim državam, ki si ga lahko privoščijo.

  • Borut Mekina

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Politika

    Skomine po milijardah

    Večina držav EU ima svojo razvojno in izvozno banko, največja med njimi je nemška KfW, ki je nastala iz Marshallovega načrta prenove Evrope po drugi svetovni vojni. Njihova vloga je ključna predvsem v krizah, v katerih se navadne, komercialne banke navadno zaprejo vase, pa tudi v »mirnodobnem« času. V Nemčiji je recimo vsak, ki je kadarkoli vzel stanovanjski kredit, ob tem hkrati še podpisal pogodbo s KfW in si z njo znižal stroške kredita. KfW je namreč ogromna ustanova z najboljšo bonitetno oceno, ki ima zato najcenejši dostop do denarja. S tem Nemčija vpliva na svojo stanovanjsko politiko, ki je ne želi prepustiti trgu.

  • Monika Weiss

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Družba

    Cerkev, d. o. o.

    Katoliška cerkev v Sloveniji je objavila letno poročilo za leto 2021, ki ga je pripravlilo tajništvo Slovenske škofovske konference. Obsežno poročilo, ki je javnosti dostopno na spletni strani katoliške cerkve, ima 221 strani in 19 poglavij.

  • Jure Trampuš

    21. 1. 2022  |  Mladina 3  |  Politika

    Pravica do svobode

    Direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija, nekdanji novinar in urednik, zdaj pa že nekaj časa portparol, orator, pridigar, agitator vladne propagande, se je očitno odločil, da bo stvari postavil na pravo mesto. Njegov urad redno analizira poročanje nacionalne medijske hiše in generalnemu direktorju Andreju Grahu Whatmoughu in drugim odgovornim pošilja tedenske analize svojih opažanj. V njih je polno obtožb o dvojnih merilih, neuravnoteženosti, cenzuri, besed o namernih novinarskih napakah in molku. Analize so bizarne, nič znanstvenega ni na njih. Gre za pristranski pogled vladnega urada, torej političnega organa, ki misli, da lahko s pozicije moči določa, kaj je prav in kaj ni. Tako so o medijih in obveščanju javnosti razmišljali najtrdovratnejši komunisti.