• Uredništvo

    19. 5. 2024  |  Politika

    Alternative / Bičanje Evrope

    V posebni številki Mladine, ki je že na voljo pri prodajalcih časopisov in v naši spletni trgovini, so svoja stališča pred evropskimi volitvami ubesedile priznane osebnosti s področja politike, družbe in izobraževanja. Prispevke v novih Mladininih ALTERNATIVAH, ki so podnaslovljene BIČANJE EVROPE, pišejo direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač, nekdanji predsednik republike Milan Kučan, zgodovinarka Manca G. Renko, sociolog Rudi Rizman, filozofinja Lea Kuhar, zgodovinar Božo Repe, literarna kritičarka in pisateljica Ana Schnabl, penolog Dragan Petrovec, filozof Peter Klepec, pisateljica Nataša Kramberger, sociolog Roman Kuhar, pravnik in diplomat Matjaž Gruden, novinar Endre Bojtár in pisatelj Dino Pešut.

  • STA

    20. 5. 2024  |  Družba

    Rast števila kibernetskih prevar in napadov

    V Sloveniji so lani obravnavali 4280 incidentov s področja kibernetske varnosti, kar je štiri odstotke več kot leta 2022. Največja oškodovanja so povzročile kripto investicijske prevare, največjo rast prevar pa nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-Cert opaža pri t. i. smishing napadih. Najodmevnejši je bil napad na HSE.

  • Golob poziva voditelje EU, da priznajo Palestino, sam pa je še vedno ni

    Premier Robert Golob je v pogovoru za ameriško televizijo CNN dejal, da je v pismu voditelje držav članic EU pozval, naj se pridružijo procesu priznavanja Palestine, poroča MMC RTV Slovenija in še nekateri domači mediji. Je s tem apelom kaj narobe ali bi ga morali biti zgolj veseli?

  • STA

    20. 5. 2024  |  Politika

    »Na volitvah izberite možnosti, ki ohranjajo mir, protifašizem in protinacizem«

    V Zvezi združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB) Slovenije pozivajo k udeležbi na junijskih volitvah v evropski parlament. Volivce pozivajo, da na volitvah izberejo možnosti, ki ohranjajo mir in krepijo izvorne temelje EU, protifašizem in protinacizem in ki krepijo demokracijo, vladavino prava in človekove pravice.

  • STA

    20. 5. 2024  |  Politika

    Aniti Ogulin zlati red za zasluge

    Predsednica republike Nataša Pirc Musar je Aniti Ogulin v znak hvaležnosti in spoštovanja za njeno življenjsko delo, predano prostovoljstvu in pomoči potrebnim ljudem, s katerim je neizbrisljivo zaznamovala slovensko družbo, podelila državno odlikovanje zlati red za zasluge.

  • STA

    20. 5. 2024  |  Svet

    Izrael trdi, da nima nič s smrtjo iranskega predsednika

    Izrael še ni uradno komentiral smrti iranskega predsednika Ebrahima Raisija v strmoglavljenju helikopterja na severozahodu Irana. Izraelski mediji pa so danes poročali, sklicujoč se na neimenovane vladne predstavnike, da Izrael nima nič s tem dogodkom v državi svojega velikega sovražnika, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

  • STA

    20. 5. 2024  |  Svet

    V Iranu potrdili smrt predsednika Raisija

    Iranska državna televizija je danes potrdila smrt predsednika Ebrahima Raisija in zunanjega ministra Hoseina Amir-Abdolahiana v nedeljskem strmoglavljenju helikopterja na severozahodu Irana. Da ni znakov o morebitnih preživelih, so že pred tem poročali reševalci, ki so se davi prebili do prizorišča nesreče.

  • STA

    20. 5. 2024  |  Svet

    Novi tajvanski predsednik pozval Kitajsko k ustavitvi ustrahovanja

    Na položaj je danes prisegel novi tajvanski predsednik Lai Ching-te, ki je ob tem pozval Kitajsko, naj preneha politično in vojaško ustrahovati otok. Zavzel se je za mir in menil, da bodo imeli odnosi med Taipejem in Pekingom velik vpliv na celoten svet. Peking je medtem poudaril, da je Tajvan ne glede na notranjepolitične razmere del Kitajske.

  • Uredništvo

    19. 5. 2024  |  Politika

    »Najbolj nenavadna kampanja za predsednika stranke v zgodovini političnih strank«

    "Če je Logar od začetka (se pravi od 'srebrne medalje' na predsedniških volitvah) načrtoval kandidaturo za predsednika SDS, potem je to bila najbolj nenavadna kampanja za predsednika stranke v zgodovini političnih strank. In ne le strank. Kdor hoče kandidirati na najvišje mesto v določeni organizaciji, skuša navadno izkazati veliko lojalnost tej organizaciji. Logar pa je – sicer počasi in brez pompa – začel korak za korakom rezati svoje vezi s stranko. Odstop z mesta predsednika sveta SDS gotovo ni signaliziral, da si želi močnejšega angažmaja v življenju stranke: še zlasti ker je bila ta njegova funkcija na udaru kritikov in skeptikov, ki so se posmehovali 'nestrankarski' naravi njegove kandidature za predsednika republike. Kot bi, z enoletno zamudo, hotel reči: zdaj pa gre zares, zdaj pa bom res prerezal popkovino."

  • Uredništvo

    19. 5. 2024  |  Svet

    »Za vsako žensko, ki je umrla v bolnišnici, je na stotine žensk, ki so komaj preživele«

    "Naš zdravstveni sistem ne upošteva veljavne zakonodaje. Odločitev ustavnega sodišča je le ustvarila ozračje, v katerem so se zdravniki počutili še bolj upravičene, da puščajo ženske umirati. Dobili so potuho, da lahko govorijo, kako zelo represivna je država in kako jih preganja, vendar niti en zdravnik na Poljskem nikoli ni bil obtožen, kaj šele, da bi bil obsojen, da je opravil nezakonit splav. Več zdravnikov je bilo preganjanih, ker niso hoteli opraviti zakonitega splava in je zaradi tega ženska umrla. Tudi pred letom 2020 so ženske zaradi enakega ravnanja umirale v bolnišnicah, le da nihče o tem ni govoril javno. To je bila stigma. Smrt je bila obravnavana kot zdravniška malomarnost. Zadnja leta so ljudje spoznali, da jim ne preostane nič drugega, kot da stopijo pred medije in spregovorijo, kaj se je zgodilo njihovim najdražjim oziroma kaj jim v bolnišnici grozi."

  • STA

    20. 5. 2024  |  Svet

    Lani 31 držav prijavilo 168 primerov kraj in izgub radioaktivnega materiala

    Lani je 31 držav prijavilo 168 primerov kraj in izgub radioaktivnega materiala, je danes ob začetku konference o jedrski varnosti na Dunaju sporočila Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA). V tej luči je pozvala predvsem k boljšemu nadzoru pri transportu tega materiala.

  • Uredništvo

    20. 5. 2024  |  Kultura

    Druga godba praznuje 40 let

    Od 23. do 26. maja bo v Ljubljani potekal 40. mednarodni festival Druga godba, ki bo tudi letos ponudil raznolik in pester program, po desetih letih pa se vrača tudi v Križanke za otvoritveni večer. Glasbenice in glasbeniki, ki bodo nastopili na festivalu, prihajajo iz 13 držav, predstavili pa se bodo na desetih odrih petih koncertnih prizorišč v Ljubljani.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Uvodnik

    Uvodnik / Pismo Arnetu Hodaliču

    Spoštovani Arne, dvakrat, trikrat sva se v življenju mimobežno srečala, kar niti ni čudno, saj delava v isti panogi. Iskreno, meni je bilo vedno malo nerodno, ker sem že vse življenje tvoj navdušenec. Če bi se malce pohecal, eni so imeli Indiano Jonesa, jaz sem imel tebe. Tvoje reportažne fotografije so mi odpirale svet, predvsem neverjetna barvitost ljudi z vseh celin, vedno tako svobodni, tako drugačni, vedno tako močni in zanimivi. Ko sem bil najstnik, si v moje življenje prinašal svet. Barve, veliko barv, veliko ljudi, obrazov. Bil si prinašalec barv.

  • Jure Trampuš  |  foto: Luka Dakskobler

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba

    »Če se odločiš, da boš bolniku, če za to zaprosi, pomagal pri smrti, je to dejanje etično. Bolj etičnega dejanja ni.«

    Dr. Stanislav Šuškovič je dolga leta delal v bolnišnici na Golniku, v univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo, poučeval je tudi na ljubljanski medicinski fakulteti. Pred nekaj leti se je upokojil, zdaj pa je v javnost poslal odprto pismo, v katerem je podprl uvedbo pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Je eden od redkih zdravnikov, ki v Sloveniji podpirajo to možnost. Med drugim se je v pismu vprašal, kaj bi o tej temi v sedanjem času menil Hipokrat. »Ni poznal bolnikov, ki so povsem brezupno mesece dolgo intubirani in neskončno trpijo. V njegovem času so ljudje umirali mladi. Skoraj ni bilo kroničnih, mesece trajajočih bolezni, ki bolnikom ne pustijo ne živeti in ne umreti. In končno v hudih mukah umrejo.«

  • Svobodo Palestincem!

    Slovenska vlada je 18. aprila prelivala krokodilje solze, ker Varnostni svet Združenih narodov zaradi ameriškega veta ni sprejel Palestine za polnopravno članico Združenih narodov. Toda slovenska vlada je dva dni prej, ko je Slovenijo obiskal španski premier Pedro Sánchez, veliki promotor vseevropskega priznanja Palestine, mirno oznanila, da Palestine za zdaj še ne bo priznala, ker ni »najprimernejši trenutek za priznanje neodvisne države Palestine«. Golob in njegovi so videli, kaj se dogaja s Palestinci, videli so grozo, humanitarno katastrofo, lakoto, popolno opustošenje, a so jadrno sklenili, da še ni pravi čas.

  • Luka Volk

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba

    Je to konec Airbnbja?

    V lokal sredi Ljubljane sta se minuli torek posedla dva, tako je delovalo, dolgoletna prijatelja, moška srednjih let. Na isti dan je bil v javno obravnavo dan predlog novega zakona o gostinstvu, ki naj bi urejal tudi področje kratkotrajnih najemov stanovanj. Očitno je bilo, da nad njim nista bila pretirano navdušena. »Levičarji,« je zasikal eden, »ker niso zgradili dovolj stanovanj, se bodo zdaj spravili na nas, ki jih oddajamo.« V Ljubljani naj bi turistom oddajal dve stanovanji, tretje ima, na srečo, kot je pripomnil, nekje v tujini.

  • Stanka Prodnik

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Kultura  |  TV

    TV komentar / Evrovizija je postala žalosten trenutek Evrope, dan, ko smo plesali na truplih in glasovali na ranjenih

    Velja čestitati Evropski radiodifuzni zvezi. Toliko slabega je namreč težko sproducirati v dveh tednih. Začnimo torej s prvo čestitko! Čestitamo za izjemne prihodke, ki jih je v proračun dogodka prinesel glavni sponzor Moroccanoil, izraelsko podjetje za proizvodnjo osebne kozmetike. Ne dvomimo, da so bila usklajevanja s sponzorjem težka, da je bilo težko obdržati ves denar na kupu, da so se morali torej odločevalci v Evropski radiodifuzni zvezi res plaziti okoli mošnjička, ki jih tako osrečuje. Ampak denar ne smrdi, pa čeprav je zdaj usmradil celotno Evropo. A to je šele začetek tega bednega trikotnika žalosti.

  • Monika Weiss

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Ekonomija

    Pol milijarde evrov v tujino

    Potem ko so banke in hranilnice, ki delujejo v Sloveniji in so zdaj v večinski lasti tujcev, lani dosegle zgodovinsko rekorden rezultat – skupaj so imele 1,14 milijarde evrov dobička pred davki, kar je dvakrat toliko kot leta 2022, z rekordnimi dobički nadaljujejo tudi letos. Primerjalni podatki Evropske centralne banke pa kažejo, da ceno te poslovne uspešnosti plačujejo stranke, ki jim »slovenske« banke ponujajo primerjalno zelo draga posojila, hkrati pa jim za depozite plačujejo izredno nizke obresti, med najslabšimi v Evropi. Koristi, na drugi strani, pa imajo predvsem (tuji) delničarji in vodilni bank. Recimo predsednik uprave NLB je lani dobil že 768.447 evrov bruto plač in nagrad, v povprečju torej malo več kot 64.000 evrov bruto na mesec, razkriva nedavno objavljeno letno poročilo NLB.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Dva leva

    Komentar / Atentat na predsednika SDS ob soglasju žrtve

    No, pa smo končno dočakali. Namreč priznanje Palestine. Ne na seji vlade, ne na odboru za zunanjo politiko DZ, ne na seji državnega zbora … ampak na open air happeningu v Novi Gorici. Robert Golob je presenetil vse. Javnost, koalicijske partnerje in predvsem sebe. Potem ko so pred dnevi mediji (via Delo) lansirali novico, da bomo priznali Palestino 21. maja, je sam premier 9. maja dopoldan na tiskovni konferenci povedal, da do priznanja ne bo prišlo 21. maja in tudi ne skupaj s Španci, kot je ob obisku Sáncheza napovedal Golob ... ampak, da se bo to zgodilo nekoliko kasneje. 13. junija. O. K. smo si rekli, oba datuma sta prepozna, zato ni usodno ali maja ali junija. A problem je drugje in površni mediji ga niso zaznali. Golob ne zagotavlja, da bo najkasneje takrat dejansko prišlo do priznanja, ampak ... Ampak kaj? »13. junij smo si postavili za rok ocene napredka na teh področjih in na podlagi tega, najkasneje takrat, moramo podati dokončno oce no glede priznanja, « je povedal. Torej takrat bo vlada naredila zgolj »inventuro napredka«. Kar je težko razumeti, saj bi bilo ob takšnem pritisku in soglasju javnosti preračunljivemu Golobu najbolj konformno in najceneje razglasiti priznanje, ki že dolgo ni eksces. Eksces je nepriznanje. Mimogrede, na isti dan (9. maja), ko je Golob izvajal cirkuške akrobacije na tiskovki, je kredibilni portal orf.at, sklicujoč se na irski radio, še poročal o skupinskem priznanju Irske, Slovenije, Malte in Španije prav na omenjeni datum (21. maj). Očitno je Golob pustil ostale na cedilu.

  • Borut Mekina

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Politika

    Bravo, Logar?

    Poljski intelektualec Adam Michnik, disident v času komunizma, je pred ducatom let v pogovoru za Mladino politiko v vzhodnoevropskih tranzicijskih državah razdelil na normalno in noro. Predlagal je, naj analitiki pri nas političnih strank ne delijo na podlagi zahodnoevropskih pojmov, kot sta levica in desnica, ampak na stranke, ki živijo znotraj ustavnih okvirov, in na revolucionarne stranke, na »živalski svet«, ki ustavo krši. Tako je to delitev opisal na primeru Poljske: »Normalna Poljska razpravlja. Zavzema se za višje ali nižje davke, je za uvedbo evra ali proti njej. Nenormalni del Poljske pa trdi, da so komunisti zavzeli državo in ob pomoči ruskega KGB ubili njihovega bivšega predsednika Lecha Kaczyńskega,« je pripovedoval. Ta nora skupina ljudi torej »spretno izkorišča populizem, nacionalizem, ksenofobijo, klerikalizem in si prizadeva za avtoritarno državo«.

  • Luka Volk

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba

    Zamolčano sodelovanje ljubljanske univerze z izraelskim tehnološkim inštitutom

    Študentje, ki so v ponedeljek končali zasedbo Fakultete za družbene vede, od ljubljanske univerze še naprej zahtevajo, naj prekine vsakršno sodelovanje in pogodbe z izraelskimi univerzami. Kot so že prejšnji teden pojasnili na univerzi, to pa je ponovil tudi rektor Gregor Majdič ob srečanju s študenti na začetku tedna, naj bi oziroma so imele nekatere od njenih članic z izraelskimi univerzami sklenjene samo zelo splošne sporazume o nameri sodelovanja brez udejanjene mobilnosti ali sodelovanj. Vendar pa naj bi bil Majdič, tako študentje, zamolčal, da univerza koordinira tudi skoraj poldrugi milijon evrov vreden projekt, pri katerem ljubljanska Fakulteta za strojništvo sodeluje z nemško Tehniško univerzo v Freibergu in pa – izraelskim tehnološkim inštitutom Technion, znanim tudi po tem, da je vpet v delovanje izraelske orožarske industrije. Majdič se zdaj brani, da za projekt menda ni vedel.

  • Luka Volk

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Politika

    Namesto lipe / Spomenik slovenske osamosvojitve bo stal na Trgu republike

    Na dan razglasitve neodvisnosti in državne suverenosti Republike Slovenije, 26. junija 1991, so slovenski politični veljaki na Trgu republike pred slovenskim parlamentom posadili lipo. Blagoslovil jo je tedanji metropolit Alojzij Šuštar, skupaj z evangeličanskim pastorjem, vendar naj bi mu nekdo izklopil mikrofon, »tako da simbolična slovenska osamosvojitvena lipa tega blagoslova ni slišala«, če gre verjeti besedam, ki jih je nekoč izrekel Janez Janša. Morda se prav v tem skriva razlog, zakaj je tako slabo uspevala, bila je vidno osušena, ves čas je nihala med življenjem in smrtjo.

  • V nasprotju z zakoni in ustavo

    Pred majsko parlamentarno razpravo predloga resolucije o miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji in predloga za razpis posvetovalnega referenduma o gradnji drugega bloka Jedrske elektrarne Krško – JEK 2 je nujno, da državni zbor in vlada ponovno pretehtata namen in vsebino teh dokumentov, demokratičnost predvidenega postopka za izbiro zmagovalnega scenarija za energetski prehod ter da opravita temeljiti pravni pregled vseh korakov. Razlog so resni pomisleki glede skladnosti z zakonodajo in ustavo.

  • Vanja Pirc

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Kultura

    Zgovorne številke

    Uršula Cetinski, generalna direktorica Cankarjevega doma, naše največje kulturne ustanove, je ta teden serijsko zavračala očitke, ki so se v zadnjih dneh zgrnili nadnjo na podlagi poročanja o anonimnih pismih, ki jih imajo v rokah kriminalisti, inšpektorat za delo in računsko sodišče, ter o izsledkih, ki smo jih neodvisno od tega prejšnji teden objavili v Mladini. Očitkov je veliko, raztezajo se od neprimernega ravnanja z zaposlenimi do odgovornosti za množične odhode iz ustanove, od neustreznega kadrovanja do prenove dvoran Cankarjevega doma, pri kateri je bila cena dvakrat višja od predvidene, od samohvale z rekordno poslovno uspešnostjo Cankarjevega doma, ki je zavajajoča, do nepojasnjenih sprememb v poslovnih in računovodskih poročilih, zaradi katerih bi bila nujna revizija poslovanja – a Uršula Cetinski je vse odločno zavrnila. Pri tem pa na nekatere ključne očitke pravzaprav ni odgovorila. In z nekaterimi odgovori se je tudi obremenila.

  • Peter Petrovčič

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba

    Nenehno izigravanje zakonodaje

    Zakon o ustavnem sodišču pravi, da mora ustavni sodnik najpozneje v treh mesecih od dneva izvolitve nehati opravljati pridobitno dejavnost, »če tega ne stori, mu preneha funkcija sodnika ustavnega sodišča«. Ustavni sodnik dr. Klemen Jaklič je imel skoraj ves dosedanji čas, ko je opravljal funkcijo, več kot šest let, odprt tudi popoldanski s. p. – eno najosnovnejših oblik pridobitne dejavnosti, za katero ni mogoče preveriti, katera dela je prek nje opravljal, za koga in za kakšno plačilo. Jaklič je tudi zavrnil možnost, da to razkrije javnosti, tako da mu moramo preprosto verjeti na besedo. In zdaj? Je zadeva zaključena, če se pristojni v postopku imenovanja (in razreševanja) ustavnih sodnikov preprosto izrečejo za nepristojne za preverjanje obstoja morebitne nezdružljivosti in navzkrižja interesov ter poleg tega najdejo vedno nove izgovore, ki jim menda onemogočajo sankcioniranje podjetnega ustavnega sodnika? Ni tako oziroma vsaj ne bi smelo biti, sicer je tudi v primeru podjetniških aspiracij ustavnih sodnikov med njihovim dolgim devetletnim mandatom meja le modro nebo.

  • Vanja Pirc

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Kultura

    Visoka ali ugodna najemnina?

    Le še do 31. maja si je mogoče ogledati predstave v močno dotrajanih prostorih SNG Drama Ljubljana, potem jih bodo zaprli in čez čas se bo začela tudi težko pričakovana celovita prenova. Še pod ministrom za kulturo Vaskom Simonitijem v proračunu sredstev, rezerviranih zanjo, ni bilo, sedanja vlada pa je prenovo uvrstila med svoje prednostne investicijske projekte. Po dolgih letih gre za prvi zares velik tovrstni projekt v kulturi, največji v zadnjih 30 letih, in ker je cena temu primerno visoka (58,5 milijona evrov), ne preseneča, da je deležen številnih dvomov in kritik. Trenutno burne odzive sproža zlasti selitev Drame na nadomestno lokacijo, v objekt L56, kjer bo na mesec plačevala 71 tisoč evrov najemnine.

  • Matic Gorenc

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba

    Radio Študent in ŠOU sta še vedno v sporu, direktor Klasinc pa ima čisto vest

    V torek, 14. maja, je potekala seja Študentskega zbora ŠOU v Ljubljani, ki je bila prekinjena pred dvema tednoma po obstrukciji koalicijskih poslancev zaradi kamer Radia Študent, ki so bile v dvorani. Poslanci so se zdaj končno uradno seznanili z revizijo računskega sodišča, ki je sicer javna že pol leta.

  • Peter Petrovčič

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Kultura

    Presnete zastave

    Nedavno tekmovanje izvajalcev zabavnoglasbenih skladb iz različnih evropskih držav Pesem Evrovizije je pričakovano spremljala razprava o vojni v Gazi in genocidu, ki ga nad Palestinci izvaja Izrael. Da bi se temu čim bolj izognili, češ da »gre za apolitično prireditev«, so se organizatorji, Evropska radiodifuzna zveza (EBU), v sodelovanju s prireditelji, švedsko javno televizijo SVT, ki je bila gostiteljica letošnjega tekmovanja, odločili za nekatere ukrepe. Recimo za prepoved nekaterih zastav, za kar so se odločali tudi v prejšnjih letih. Kdaj in katere zastave je mogoče prepovedati in ali je v tem pogledu pomembna razlika med izobešanjem in plapolanjem?

  • Dora Trček

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Kultura

    Uporabnice in uporabniki družbenih omrežij množično blokirajo zvezdnike, ki molčijo o genocidu v Gazi 

    Prvi ponedeljek letošnjega maja je v Metropolitanskem muzeju umetnosti v New Yorku potekal tradicionalni dogodek Met Gala, namenjen zbiranju sredstev za Kostumografski inštitut Metropolitanskega muzeja. A to je bržkone postranskega pomena, pravzaprav gre za največji modni šov čez lužo, najbolj glamurozen, prestižen in težko pričakovan modni dogodek, ki vsako leto privabi smetano zabavne industrije, politike in športa, ki se dogodka lahko udeleži le s povabilom – kljub temu pa je za vstopnico treba odšteti 75 tisoč dolarjev.

  • Luka Volk

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Kultura

    Subverzivnost na delu

    Štirideset dokumentarnih in igranih filmov, paneli, predavanja, promocije knjig, tri razstave, multimedijske prireditve in gostovanje številnih svetovnih intelektualcev, filmskih ustvarjalcev in aktivistov – od 20. maja do 8. junija bo v Zagrebu potekal že 17. Subversive festival, tokrat pod naslovom Živeti brez kapitalizma. Najbolj zveneče ime letošnjega festivalskega dogajanja je zagotovo Angela Davis, priznana ameriška politična aktivistka, feministka in filozofinja, ki je bila dolgoletna članica Komunistične partije ZDA, članica Stranke črnih panterjev ter ustanovna članica dopisnih odborov za demokracijo in socializem. O svojem aktivističnem in teoretskem delu bo na festivalu spregovorila 7. junija.