Danijel Vončina

 |  Mladina 15  |  Kultura  |  Knjiga

Lepo tveganje: hoditi z Jezusom danes

Družina, Ljubljana 2000, 1.944 SIT

Knjižica, ki se bere kot večerno, večurno predavanje na fakulteti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Danijel Vončina

 |  Mladina 15  |  Kultura  |  Knjiga

Knjižica, ki se bere kot večerno, večurno predavanje na fakulteti.

Dr. Drago Ocvirk (r. 1951) je lazarist, član reda, ki se ukvarja predvsem z misijonskim delom. Že leta ureja revijo Misijonska obzorja, je pa tudi profesor osnovnega bogoslovja, živih verstev in misiologije na Teološki fakulteti v Ljubljani. Je torej misijonar, ki z besedo in peresom deluje v t.i. asfaltni, potrošniški etc. džungli, kjer dandanes vlada surov zakon skrajnega liberalnega kapitalizma ... "Dobro vem, da se ljubezen le z ljubeznijo poplača ...," v duhu Jezusovega duha začne svoj razmislek oziroma videnje , kako je mogoče verovati /vero živeti/ danes, v sodobni družbi, sodobni kulturi. V prvem in drugem poglavju govori o strukturah in institucijah našega (post)modernega sveta: še vedno aktualnem kapitalizmu, industrializmu, vojaštvu; pri Slovencih se zaustavi ob rojstvu nacionalne države (ko ta že dobiva novo podobo in vlogo zaradi evropskega združevanja ...); nato spregovori o vzponu in razrastu omrežne, informacijske družbe in z njo povezane problematike medčoveških odnosov; potem o kulturi človekovih pravic; zatem o civilni družbi, humani šoli itd. V tretjem in četrtem poglavju pa se dr. Ocvirk obrača k človeku kot posamezniku - njegovemu odnosu do sebe, do drugih in do Boga. Tu najprej poda primere človekovega razmerja do morale, potem pa človekovega vključevanja v skupnost, kjer smo, tako avtor, priče paradoksalnemu obratu individualizma v "kolektivizem", ko se človek razbremeni samega sebe in se potopi v kolektivu, postane eno z njim ...

Sam tekst je bralcu prijazen, torej tekoč in berljiv, sploh pa bralca pritegne mnoštvo obrazloženih! citatov (Havel, Jančar, Kazantaki, Milosz itd.), ki pa so zopet za marsikoga ... Zmoti le avtorjev (?) zaključek. "V zadnjih letih smo bili katoličani v tej deželi marsikaj: golazen, podgane, nemški ovčarji ipd."