18. 6. 2001 | Mladina 24 | Kultura | Knjiga
Slovar jezika slovenskih protestantskih piscev 16. stoletja
ZRC SAZU, Ljubljana 2001, 1.440 SIT
Poskusni snopič na 130 straneh sicer mamutskega projekta, ki je izpisal vse besede iz knjig slovenskih protestantov 1550-1595.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
18. 6. 2001 | Mladina 24 | Kultura | Knjiga
Poskusni snopič na 130 straneh sicer mamutskega projekta, ki je izpisal vse besede iz knjig slovenskih protestantov 1550-1595.
Branje starih slovarjev povzroči izjemno redek občutek tujca v lastnem jeziku. Kaj pomenijo lenec, štimavec in utragljivi? Prvi je oznaka za lenega človeka, drugi za za samoglasnik, tretji za tistega, ki ne dela rad.
Toda tujost ne povzroča le nepoznavanje besed, ki so danes izumrle, veliko bolj jo dosežejo spremembe v besednih pomenih. Beseda brat je npr. v tistih časih pomenila lahko tudi prijatelja, s predlogom čez so opisovali celo nasprotje (punt čez gospoščino), medtem ko je kupec lahko označeval tako tistega, ki kupuje, kot onega, ki prodaja.
Poskusni slovarski snopič je primer historičnega slovarja, ki je izjemno natančen. Pri posameznih geslih najdete namreč tudi stavke, v katerih se pojavljajo: "Ali ta Kupez ima krivo vago v s'voji roki, inu rad goluffa DB 1584, II,107b." Se pravi, Dalmatinova Biblija iz leta 1584, del drugi, paragraf 107b.
V takih knjigah pa se najde tudi čarobna beseda. Protestantje so izredno radi uporabljali izraz potehmal. Kaj vse so z njim počeli: enkrat so ga uporabili v pomenu "od takrat naprej", drugič je nadomeščal "torej", tretjič je vezal enako kot "ker", četrtič kot "ko", petič kot "saj", spet drugič je subtilno povezal stavčne nadrednosti kot potehmal ker, pa naslednjič kot potehmal pak veri vselej shkodo delajo falsh Apostoli... Danes še bolj misteriozna je besedica ve, ki je označevala tako hudo žalost in gorje, bila uporabljena kot medmet ali kot grožnja in svarilo: "ve,ve,ve, tem, kateri na Semli prebivajo."
Tanek snopič, ki napoveduje Velik slovar.