21. 10. 2011 | Mladina 42 | Ekonomija | Intervju
“Mleko je polito. Banke je treba reševati. Ne moremo kar dvigniti rok. Tudi po ločitvi od Jugoslavije jih nismo dvignili, pa so bile takrat razmere težje, kot so zdaj.”
Dr. Janez Prašnikar: "Banke je treba reševati."
ekonomist
© Borut Peterlin
Kdo bo zmagovalec globalne gospodarske tekme, kakšna bo prihodnja razdelitev svetovnega bogastva in kje naj v tem novem svetu svoje mesto najde Slovenija? Kaj, če sploh kaj, smo se Slovenci naučili iz sedanje krize, ki je še posebej hudo prizadela naše bančništvo in gradbeništvo? Pa tudi, kdo je najbolj odgovoren za to, da so slovenska podjetja med najbolj zadolženimi v Evropi? Odgovore na ta in še nekatera druga vprašanja smo poiskali pri prof. dr. Janezu Prašnikarju, predavatelju mikroekonomije na Ekonomski fakulteti v Ljubljani.
V 20. stoletju se je v svetu oblikovalo optimistično gledanje, da z večanjem gospodarske rasti pridobimo vsi. Danes vemo, da to ne drži. Socialne razlike so vse večje. Je vlak socialnih razlik še mogoče obrniti v drugo smer?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Miran Juršič, Sevnica
Intervju: Dr. Janez Prašnikar, ekonomist
Star vic pravi, da je ekonomist tisti, ki ti bo jutri povedal, zakaj se tisto, kar je napovedal včeraj, danes ni zgodilo. Je to res le vic? V primeru izbruha sedanje bančno-finančne krize ta opis ekonomista vsekakor drži. Vendar kot v Mladininem intervjuju dr. Prašnikar sam pravi, mleko je polito. Ekonomisti so zamočili. A sedaj je bolj pomembno, da ne bodo zamočili znova. Več