4. 11. 2011 | Mladina 44 | Družba | Intervju
»Nekateri se zmrdujejo nad tem, da je pred borzami in bankami razmeroma malo ljudi, a pozabljajo, da so vse socialne boje začele najprej peščice ljudi.«
Michael Hardt: "Ko bo čas, moramo biti pripravljeni"
Zvezda globalnega gibanja 99%
Michael Hardt pred ljubljansko BOJZO
Z Michaelom Hardtom, soavtorjem knjige Imperij, smo se pogovarjali o pomenu, moči in potencialu novih družbenih gibanj 99 odstotkov
Pred ljubljansko BOJZO, kakor imenujejo »osvobojeni avtonomni prostor« pred borzo, se od 15. oktobra zbirajo protestniki in nadaljujejo boj za pravični svet. Tam je prejšnji teden predaval ameriški literarni komparativist, politični filozof in inženir Michael Hardt (1960). Hardt je z najbolj znanim italijanskim političnim filozofom in aktivistom Antonijem Negrijem leta 2001 napisal delo z naslovom Imperij, sledila pa sta še Multituda: Vojna in mir v času imperija (2004) in Skupno dobro (2009). V trilogiji avtorja sistematično razgaljata vzroke za nepravični globalni družbeni sistem in iščeta rešitve v novih oblikah družbenih ureditev.
Negrijev in Hardtov Imperij med družbeno angažiranimi aktivisti velja za »biblijo«. Hardt, ki je danes profesor književnosti in italijanščine na ameriški Univerzi Duke, pa je ena izmed zvezd globalnega gibanja, ki si prizadeva za »pravo demokracijo«. Prepričan je, da je svet na prelomnici, kaj se bo izcimilo iz zahtev jeznih v Zahodnem svetu, pa noče napovedovati. Meni, da je treba biti pripravljen na različne scenarije. Tudi na revolucijo.
Val zahtev za pravo demokracijo je iz držav Magreba pljusknil prek Španije in Grčije v Evropo in z gibanji »zasedb« v ZDA zajel ves zahodni svet. Gre za države z zelo različnimi tradicijami, pa vendar imajo vsa ta gibanja nekatere skupne točke pri iskanju mehanizmov za več demokracije.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.