Naslade gospodarja Mussomelija
Ameriškega veleposlanika tudi kritika predsednika države ni ustavila – sedaj še omalovažujoče o partizanih
Julij 2010, ameriški veleposlanik Joseph Adamo Mussomeli preda poverilna pisma predsedniku države.
Položaj Amerike v današnjem svetu in razmerje Slovenije do nje sta seveda jasna. Slovenija je enakovredna predmestju New Yorka, primerljiva je s kakšnim večjim blokovskim naseljem in je z vidika ZDA v vsakem oziru zgolj manjša, kolateralna škoda. Naša vlada je torej podobna neki krajevni skupnosti. Zakaj bi si torej Amerika v Sloveniji sploh prizadevala sestaviti kakršnokoli koalicijo? Gotovo ji mora biti popolnoma vseeno, ali bo to Janković, Janša ali »njen« Egon Zakrajšek, zaposlen v ameriški centralni banki.
A odnosi med Slovenijo in ZDA, med to izredno majhno in to izredno veliko državo so, kot se je že pogosto pokazalo – in sedaj spet ob zadnjem incidentu, v katerega se je vpletel ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli –, veliko bolj zapleteni. Na slovenski strani so obremenjeni s hlapčevskimi kompleksi, večnim samospraševanjem o pravilnem odnosu do »očeta« in drugimi, podobnimi travmami iz nacionalne podzavesti. Ti kompleksi se ponavljajo vse od osamosvojitve, vstopa v Nato, vilenske izjave do Afganistana. Kako »hlapčevski« »smo« v Sloveniji v odnosu do ZDA, kot je naciji ta teden očital Janez Stanovnik, vodja borčevske organizacije? Kako upognjeni in biča željni so naši hrbti?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.