Slab začetek
Majhna javna podpora, obtoženi premier in predsednik parlamenta z vse skromnejšim ugledom
DeSUS je privolil v neoliberalno formulo, da bo »pokojninski sistem v večji meri zasnovan na individualizaciji zavarovanj in krepitvi kapitalsko kritega dela«, kar z drugimi besedami pomeni, da bodo tisti z višjimi dohodki po reformi v relativnem smislu prispevali manj za pokojnine tistih z nižjimi dohodki.
Nova desnosredinska koalicija nima dobre popotnice. Vodil jo bo premier, ki tudi po mnenju predsednika države Danila Türka »nima polne legitimnosti«, je pravnomočno obtožen korupcije, na volitvah pa je prej izgubil kot zmagal. Drugi človek države po uradni hierarhiji, predsednik parlamenta Gregor Virant, ima danes tako nizko javnomnenjsko podporo, okrog 1,5 odstotka, da se njegova stranka ne bi prebila niti čez parlamentarni prag. Kandidati za ministre nove vlade – recimo Jani Soršak – odstopajo od kandidatur iz »osebnih razlogov« po razkritjih njihovih poslov v preteklosti, še preden so bili uradno sploh imenovani.
Doslej je veljalo, da uživajo koalicije na začetku svojega dela največje zaupanje. Prvo koalicijo Janeza Janše je ob nastanku podpiralo kar 60 odstotkov ljudi, kot je tedaj pokazal Politbarometer, javnomnenjska raziskava Centra za raziskovanje javnega mnenja pri Fakulteti za družbene vede, koalicijo Boruta Pahorja pred tremi leti je na začetku podpiralo več kot 50 odstotkov vprašanih. Sodeč po zadnji raziskavi javnega mnenja, ki jo je Ninamedia opravila ta teden, ima nova Janševa koalicija petih strank in njegova druga vlada rekordno nizko, zgolj 30-odstotno javnomnenjsko podporo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.