Ministrstvo za kazenski pregon
V desnosredinski koalicijski pogodbi zapisana reforma pravosodja ima vonj po policijski državi
Bi tožilstvo pod poveljstvom Dragutina Mateja pred sodiščem Janeza Janšo obtožilo prejemanja podkupnine?
Kot vse doslej tudi aktualna desnosredinska koalicijska pogodba predvideva »pravično in učinkovito delovanje pravne države in pravno varnost«. Vprašljiv pa je način, kako naj bi to dosegli, način, ki utegne imeti nasprotne posledice od deklariranega cilja. Trditi, da gre za namerno podrejanje organov pregona in sodstva, bi bila huda obtožba. To bi namreč pomenilo, da gre Slovenija po poti Madžarske. Slednjo pa, tudi zaradi rušenja neodvisnosti sodstva in pravosodja nasploh, že toži evropska komisija.
Če pustimo ob strani ideje o odpravi trajnega sodniškega in tožilskega mandata ter ideje o hitrih sodiščih, ki bodo na prvi stopnji razsojala v šestih mesecih, na drugi v treh in vključno z izrednimi pravnimi sredstvi delo končala najpozneje v letu dni, koalicijska pogodba vsebuje še spornejše in usodnejše posege v pravosodje. Vse predvolilne napovedi so govorile o racionalizaciji in varčevanju na strani države, a hkrati je racionalizacija lahko primeren izgovor za doslej neizživete želje po obvladovanju nekaterih pristojnosti, ki so po pravilu v domeni države. Na področju pravosodja je že tako.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.