Peter Petrovčič
-
15. 11. 2024 | Mladina 46 | Politika
Izpuščanje slovenskih državljanov iz zaporov
V ljubljanskih Dobrunjah je že skoraj zgrajen nov megazapor, ki bo obsojence začel sprejemati prihodnje leto. Vsaj dotlej bo prezasedenost slovenskih moških zaporov, ki povzroča težave že vsaj desetletje, neznosna. Tako neznosna, da je vlada zaporski upravi dopustila, da z različnimi izrednimi ukrepi začasno zmanjša število zapornikov. Tudi s prekinitvijo kazni, s predčasno in začasno izpustitvijo na prostost. Ugodnosti ne bodo deležni vsi zaporniki enako, zelo velika skupina jih bo diskriminirana, čeprav ne gre za storilce hujših kaznivih dejanj, kot bi si morda mislili.
-
15. 11. 2024 | Mladina 46 | Politika Za naročnike
Prejšnji teden je policija na tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper premiera Roberta Goloba, in sicer zaradi pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Očitajo mu eno izmed kaznivih dejanj zoper uradno dolžnost, točneje »dajanje daril za nezakonito posredovanje«. Oziroma kot je pred časom pred preiskovalno komisijo v državnem zboru dejala Bobnarjeva: »Da bi jaz ostala ministrica, bi moral nekdo izgubiti službo.« Pri tem je v mislih imela kadrovanje v policiji. Kazenska ovadba zoper premiera, še posebej, če jo vloži policija, se morda zdi resna stvar in načeloma tudi je oziroma bi v teoriji morala biti. A v praksi ni tako, zaradi česar se že sama po sebi postavljajo številna vprašanja.
-
15. 11. 2024 | Mladina 46 | Družba Za naročnike
Ko govorimo o romskih naseljih, imamo v mislih večje ali manjše komunalno neurejene blatne skupke barak, odsluženih zabojnikov in muzejskih primerkov počitniških prikolic, kjer živijo Romi. Taka je pač večina romskih naselij, sploh na jugovzhodu Slovenije. »Izselitev iz romskega naselja je običajno edina rešitev zanje. Drugače zelo težko kaj dosežejo, če ostanejo v naselju. To popolnoma razumem. Tudi zase vem, da ne bi mogel ne osebnostno ne profesionalno rasti v neurejenem romskem naselju. Jasno je, da bi prvo plačo porabil za to, da grem iz njega,« je pred časom v intervjuju za Mladino pojasnjeval Sandi Horvat, predsednik Romskega akademskega kluba, ki združuje velik del visokošolsko izobraženih Romov v Sloveniji. Za urejanje bivalnih razmer romske skupnosti je iz leta v leto na voljo več sredstev. Občine z romskim prebivalstvom posebej za to zadnja leta dobivajo dodatna namenska proračunska sredstva. Koliko jih porabijo za razseljevanje Romov, ki bi v resnici moralo biti eden izmed pomembnih, če ne že kar nujnih ciljev, ko govorimo o integraciji Romov?
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Politika
Janez Janša za sodne boje namenja ogromno denarja
Te dni v Celju poteka sojenje v zadevi Trenta, v kateri je nekdanji predsednik vlade in dolgoletni predsednik SDS Janez Janša obtožen zlorabe položaja in nezakonite pridobitve stanovanja v času, ko je bil prvič premier. Zdaj že javno govori, da ima občutek, da bo obsojen. Tega občutka se sicer ni mogoče znebiti niti, če preberemo obtožni akt.
-
8. 11. 2024 | Mladina 45 | Svet
Pričevanja beguncev, ki jih prestrežejo tunizijski varnostni organi
Sredozemsko morje stoji med obupanimi ljudmi, begunci, migranti iz afriških držav, in Evropo, nekakšno obljubljeno deželo, ki to niti ni. Pot je nevarna. A še zdaleč ne zgolj zato, ker se begunci z juga na pomorsko pot odpravijo v neprimernih in prenatrpanih plovilih. Nevarnost prepogosto preti od drugih plovil, med katerimi je redkokatero zares prijateljsko. V Sredozemlju deluje nekaj ladij nevladnih organizacij, namenjenih reševanju tistih, ki doživijo brodolom. A te so v manjšini, precej več je plovil varnostnih organov severnoafriških in južnoevropskih držav ter obmejne evropske straže Frontex. Namen teh plovil je preprečiti pristanek begunskih čolnov na evropskih obalah, predvsem na otokih.
-
30. 10. 2024 | Mladina 44 | Politika
Nezakonito pridobljeno stanovanje
Pred dnevi je nekdanji premier in dolgoletni predsednik SDS Janez Janša na družabnem omrežju X »razkril« (tokratni) načrt globoke države za preprečitev svojega (ponovnega) vzpona na oblast. Pomemben del širšega, zapletenega in večplastnega načrta, ki ga je v svojem slogu podrobno popisal, je po njegovem prepričanju njegova obsodba v zadevi Trenta. Do te, pravi, bo prišlo v kratkem, decembra letos. Da, Janša je pred kazenskim sodiščem ponovno obtožen (resnejšega) kaznivega dejanja. Tožilstvo mu, če posplošimo, očita, da je v času vodenja vlade v zameno za državne posle od gradbenega podjetja dobil stanovanje, ki si ga sicer ne bi mogel privoščiti.
-
30. 10. 2024 | Mladina 44 | Politika
Nekdanji koordinator Levice, sedaj pa minister za delo Luka Mesec je bil pred dnevi na ljubljanskem okrožnem sodišču oproščen obtožbe za žaljivo obdolžitev. Tožbo zoper njega je sprožil najslavnejši ponudnik davčnih optimizacij Rok Snežič. Mesca je ovadil, ker ga je ta spomladi 2022 na enem od predvolilnih soočenj na TV Slovenija označil za »kriminalca«.
-
25. 10. 2024 | Mladina 43 | Svet
Selitvi »umazane« industrije sledi selitev »umazanih« ljudi
Zadnja desetletja spremljamo »selitev« umazane industrije iz bogatih (zahodno)evropskih držav na evropsko obrobje, čez meje Evropske unije in celo v tretji svet. Nadgradnja tega poslovnega modela je zdaj enakovrstna selitev »umazanih« ljudi. Danska je tako najela zapor na Kosovu, kamor bo selila del svoje naraščajoče zaporske populacije. Italija pa je v sosednji Albaniji financirala gradnjo dveh migrantskih taborišč, kamor bo selila del naraščajoče migrantske populacije.
-
18. 10. 2024 | Mladina 42 | Družba
Otroška prostitucija v Sloveniji?
»To delo opravljam več kot 30 let in iz tistih časov se spominjam enega samega primera, ko je fant odpeljal dekle v tujino, ji odvzel potni list in jo prodal za prostitutko. Potrebovali smo dve leti, da smo jo ob pomoči Interpola dobili nazaj. Danes je tega veliko več, še veliko več pa je prikritega. Samo v zadnjih petih letih sem vsako leto samo jaz imela vsaj po en primer na leto. A če tega nočemo videti, ne vidimo,« o prostituciji med otroki in mladoletniki pravi Irena Velič, ki je na Centru za socialno delo Šiška odgovorna za področje varstva otrok in mladostnikov.
-
18. 10. 2024 | Mladina 42 | Družba
Prejšnji četrtek bi se moralo v Celju končati sojenje nekdanjemu sodniku Zvjezdanu Radonjiću zaradi razžalitve sodnice in tožilke, a se je toženi skliceval na zdravniško opravičilo. Sodnica Gordana Malovič je odredila privedbo, policisti so nekdanjega sodnika privedli in ga kasneje, ko je samovoljno zapustil sodno dvorano, celo vklenili, da so ga lahko ponovno privedli. Takoj, ko so bile izrečene zaključne besede in obtoženčeva prisotnost ni bila več potrebna, je dokončno zapustil dvorano. Obsojen je bil na 9000 evrov kazni, ker je sodnico in tožilko obtožil, da sta pritiskali nanj, naj izreče obsodilno sodbo v primeru Novič.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Politika
Homofobni napadi in pozivi k nasilju
Notranji minister v zadnji vladi Janeza Janše in podpredsednik SDS Aleš Hojs, ki se mu je na letošnjih evropskih volitvah za malenkost izmaknila izvolitev v evropski parlament, je pred dnevi javno komentiral prihodnjo sestavo evropske komisije. Zmotila ga je spolna usmerjenost enega izmed kandidatov, točneje francoskega zunanjega ministra in bodočega evropskega komisarja za področje industrije in notranjega trga Stéphana Séjournéja. Dosedanjo in prihodnjo predsednico komisije Ursulo von der Leyen med drugim sprašuje, ali bo francoskega kandidata štela »v moško ali žensko kvoto«. Je to svoboda govora? Prekršek? Sovražni govor v širšem smislu? Kaznivo dejanje javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti? Bo kdaj že kak politik odgovarjal za sovražni govor ali bomo zgolj od strani opazovali, kako ta prerašča v fizično nasilje?
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Družba
»Romi pretekli teden pretepli več pripadnikov Slovenske vojske v Cerkljah ob Krki. @policija_si in @Slovenskavojska, zakaj javnost ni obveščena o tem, da so se Romi spravili tudi na vojake in pri tem uporabili celo solzivec za živali?! Ste storilce ujeli? Ste sprožili postopke? Kdo je odgovoren za prikrivanje informacij?! Sledi poslansko vprašanje …« Tole je pred dnevi na družabnem omrežju X zapisala poslanka SDS Anja Bah Žibert in kmalu na to temo zares vložila poslansko vprašanje.
-
11. 10. 2024 | Mladina 41 | Politika
Ustavno sodišče je s petimi glasovi proti trem zavrglo zahtevo SDS in NSi po presoji sklepa o priznanju države Palestine. Pravna sredstva, če temu lahko tako rečemo, so s tem dokončno izčrpana in ni nikakršnega dvoma, da je Slovenija kot 147. država na svetu po desetletju in več mencanja in sprenevedanja priznala Palestino.
-
4. 10. 2024 | Mladina 40 | Družba
Prejšnji torek se je 30-letni moški skril v prtljažnik avtomobila svoje nekdanje 40-letne partnerke, in ko se je usedla v avto in speljala, streljal nanjo in jo ubil. Pred tem ji je že grozil, da ji bo zažgal hišo, jo odpeljal v tujino in celo zagrozil s smrtjo. Vse to se je zgodilo po tem, ko je kasnejša žrtev prekinila razmerje in ga zaradi groženj, neupravičenega snemanja in zalezovanja, ki so sledili, prijavila policiji. Kljub temu zoper očitno nevarnega nadlegovalca ni bila izrečena niti prepoved približevanja, domnevno, ker je šlo za grožnje na spletu, storilec pa je bil tedaj v tujini. Šlo je namreč za državljana Severne Makedonije, kar je sicer izjema od pravila, saj so morilci žensk v Sloveniji pretežno tu živeči, slovenski državljani. Seveda se kdaj tudi zgodi, da moški ubije svojo partnerko oziroma ženo, ne da bi ga policija poprej obravnavala za to ali drugo vrsto nasilja, nasilje v družini, grožnje s smrtjo. A »femicid« običajno zakrivijo policiji in pravosodju vnaprej »znani« storilci. Kaj bi država in kaj bi kot družba lahko storili in morali storiti, da bi bile ženske doma in v odnosu varnejše? Da ne bi več umirale?
-
27. 9. 2024 | Mladina 39 | Politika
Konec avgusta je predsednica republike Nataša Pirc Musar objavila poziv za zbiranje kandidatur za položaj varuha človekovih pravic, saj se sedanjemu varuhu Petru Svetini šestletni mandat izteče februarja prihodnje leto. Čeprav gre za funkcijo, namenjeno najširši obliki varovanja človekovih pravic pred posegi oblasti vanje, je izbira varuha navadno, čeprav neupravičeno, zelo obrobna novica. A odkar se je v mandatu sedanjega varuha zgodila epidemija in avtoritarni odziv vlade nanjo, je jasno, da ne bi smelo biti in tudi ni povsem vseeno, kdo to mesto zaseda. Da torej nikakor ni vseeno, kdo bo novi varuh ali varuhinja človekovih pravic.
-
27. 9. 2024 | Mladina 39 | Družba
Usmrčen »gostilniški« medved Mitko
Prejšnji četrtek, 19. septembra, je bil usmrčen medved Mitko, ki je živel v jekleni kletki na turistični kmetiji Abram na Nanosu in je bil zaradi najslabših bivalnih razmer med vsemi medvedi, ki so žrtve sicer že 20 let z zakonom prepovedane prakse zadrževanja tako imenovanih gostilniških medvedov v ujetništvu, prvi na seznamu za odvzem in premestitev v zavetišče za medvede. Uradno je bil usmrčen, ker je bil star in mu je popuščalo srce, a okoliščine Mitkove smrti so bolj zlovešče, kot se zdi na prvi pogled.
-
27. 9. 2024 | Mladina 39 | Družba
Diskriminacija ne more biti rešitev
»Metelkova mesto je širom po Sloveniji in svetu znano središče umetniškega in rokodelskega ustvarjanja, političnega delovanja in neodvisne kulturne produkcije s področja glasbe, gledališča, slikarstva, videa, stripa, kiparstva in drugih umetnosti. Znana je tudi kot sproščen in navdihujoč družabni prostor,« piše na spletni strani največjega in najstarejšega, pravzaprav edinega dolgoživega slovenskega skvota. Metelkova je nastala kot skvot in formalnopravno je še vedno skvot, čeprav njeni kritiki radi rečejo, da je z leti vse manj skvot in zmeraj bolj mainstreamovski žur plac. Zato je po svoje upravičeno pričakovanje, da bi, ker je skvot, lahko ponujala več družbene in socialne občutljivosti kot zgolj klasična območja zabave. Zato je upravičeno tudi pričakovanje, da bi se pri vratih skvoterskih klubov ločevanje po barvi polti dogajalo kvečjemu redkeje, kot se v prostorih zabave v Sloveniji dogaja sicer. A zadnje čase vse več posameznikov vse večkrat ostane pred vrati vse več klubov na Metelkovi zgolj zaradi barve polti.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Politika
Pred časom je predsednik Zveze za razvoj romske skupnosti iz Črnomlja Zvonko Golobič za časnik Dnevnik dejal, da »država občinam nameni denar, občine pa za romska naselja z njim ne naredijo nič. Gradijo pa se športne dvorane, parki in druga infrastruktura.« Obtožba je resna, a žal tudi utemeljena. S proračunskim denarjem, namenjenim romski skupnosti, se gradijo celo turistične zanimivosti ali se preprosto pretaka v gospodarstvo. Občine z romskimi naselji poleg tega že četrto leto zapored prejemajo precejšnje dodatke od nekaj deset tisoč pa skoraj do milijona evrov na leto, odvisno od velikosti občine. Sredstva lahko porabijo po lastni presoji, zanje jim tudi ni treba polagati računov oziroma pisati poročil o porabi. Verjetno je jasno, da se ta sredstva ne porabljajo v skladu z namenom. To navsezadnje dokazujejo tudi dolga desetletja in še danes komunalno neurejena romska naselja, v katerih umirajo novorojenčki.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Politika
Ko se je pred časom na izrednem sestanku sestala medresorska delovna skupina za obravnavo romske problematike, je sprejela »pomembno« odločitev – o ustanovitvi dodatne delovne skupine, točneje »podskupine za izboljšanje varnostne problematike«. Sprejeta pa je bila še ena »novost«. Vlada je teden kasneje s sklepom spremenila sestavo matične delovne skupine. Ni šlo le za to, da bi kakega nekdanjega predstojnika ali drugega predstavnika državnega organa zamenjala s sedanjim, šlo je za vsebinsko spremembo. Iz delovne skupine je bil umaknjen urad za narodnosti. Nadomestil ga je dodatni predstavnik policije.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Družba
V soboto, 7. septembra, je v Postojni v organizaciji urada za oskrbo in integracijo migrantov potekal nogometni turnir pod geslom »S športom do strpnosti«. Na njem so sodelovale tri ekipe – begunska reprezentanca Slovenije, domače moštvo NK Proteus Postojna in ekipa mladoletnikov brez spremstva, ki so nastanjeni v Postojni. »Urad in domači postojnski nogometni klub NK Proteus Postojna sta na turnirju spletla tesne vezi, lokalni nogometni klub pa bi lahko omogočal vadbo nogometa še večjemu številu mladoletnikov brez spremstva, ki so nastanjeni v namestitvi za mladoletnike brez spremstva,« so zapisali na spletni strani urada.
-
20. 9. 2024 | Mladina 38 | Kultura
V organizaciji Slovenske filantropije bo v Ljubljani in drugih krajih po državi potekal 15. festival migrantskega filma. V Ljubljani bodo filmi na ogled od 23. do 26. septembra v Kinodvoru, Slovenski kinoteki, Pritličju, prostorih AGRFT in Slovenske filantropije.
-
Peter Petrovčič | foto: Borut Krajnc
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
»Del večinskega prebivalstva ne bo Romov nikoli sprejel«
Franci Kek je delu javnosti najbolj znan po organizaciji nekdaj enega največjih glasbenih festivalov na ozemlju nekdanje Jugoslavije, Rocka Otočec. Drugemu delu po skriti kameri, spet tretjemu po tem, da je bil poslanec državnega zbora. Zdaj je že nekaj let predvsem sobodajalec. V državni zbor je bil leta 2008 izvoljen kot član stranke Zares in tudi nasploh se prišteva k političnemu polu, ki se razteza levo od sredine. Pred leti je sodeloval pri komunalnem urejanju največjega romskega naselja v jugovzhodni Sloveniji Brezje-Žabjak in vsaj odtlej ne skriva svojih mnenj o romski skupnosti, ki bi morda sodila v svetovni nazor na drugi strani politične daljice, čeprav vsaj na Dolenjskem glede vprašanj, povezanih z Romi, nič ni tako enostavno.
-
13. 9. 2024 | Mladina 37 | Družba
Na začetku šolskega leta so starši učencev Osnovne šole Žalec I in II prejeli obvestilo, da se odslej šolska prehrana ne bo več prilagajala željam staršev muslimanske veroizpovedi. Obvestilo je podpisala Bina Lokar, direktorica Zavoda Petka, ki skrbi za prehrano v tej šoli.
-
Peter Petrovčič | foto: Borut Krajnc
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Družba
»Pred 30 leti ni bilo nič zelo nenavadnega, če sta se v šoli stepla mladoletnika. Danes je drugače.«
Odziv lokalnih oblasti in državne politike na domnevno povečanje kriminalitete (in vse druge težave) v romski skupnosti je bolj ali manj represiven. Predvsem bolj. Pravosodju se očita, da je do Romov preveč popustljivo, zapori pa so jih hkrati polni. In bodo le še bolj. Strožji bo nadomestni zapor, mladoletne Rome bi pošiljali v zapor že s 14 leti. O kazenskopravnem reševanju vprašanj, povezanih z romsko skupnostjo, smo se pogovarjali z Mojco Mihelj Plesničar, ki raziskuje področje kaznovanja v kazenskem pravu, predvsem v povezavi z marginaliziranimi skupinami, med katere sodijo mladostniki, ženske, tujci in seveda Romi.
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Politika
Je Janševa vlada bolj spoštovala človekove pravice kot Golobova?
Pred dnevi je varuh človekovih pravic Peter Svetina v intervjuju za spletni portal N1 dejal, da je vlada Janeza Janše celo v času epidemije varuha bolj upoštevala, kot ga zdaj upošteva vlada Roberta Goloba: »V tistem obdobju se je upoštevalo več mnenj in stališč varuha, kot pa se jih danes.« Janševa vlada je torej bolj spoštovala človekove pravice, kot jih sedanja, in posledično je bila v tem pogledu manj avtoritarna in samopašna, kot je sedanja? Res? Ne gre za to, da bi bila Golobova vlada v tem pogledu kaj posebej razsvetljena, a vendar se vsi spomnimo vsaj vladanja z odloki, ki so potem kot neustavni eden za drugim padli pred ustavnim sodiščem, ali pa omejevanja shodov in svobode izražanja ter pretirane policijske represije na protivladnih shodih in maltretiranja vidnejših protestnikov v času Janševe vlade.
-
6. 9. 2024 | Mladina 36 | Družba
Odiranje divjega prašiča za otroke
Sredi avgusta je v občini Renče-Vogrsko potekal že 11. tabor preživetja v naravi, namenjen osnovnošolcem, predvsem najmlajšim, otrokom od 6. do 9. razreda osnovne šole. Štiridnevni tabor je pripravila tamkajšnja civilna zaščita v sodelovanju s Slovensko vojsko, policijo, gasilci in lovci, otroci pa so se učili prve pomoči, kurjenja in kuhanja v naravi. Ter odiranja in razkosavanja kadavra divjega prašiča.
-
30. 8. 2024 | Mladina 35 | Svet
Neonacizem, rasizem in nepogrešljivi tuji delavci v vzhodni Nemčiji
V Nemčiji se pred deželnimi volitvami na vzhodu države, v Brandenburgu, Saški in Turingiji, še posebej močno krepi protitujska retorika. Na rasizem vzpenjajoče se skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) se z lastnim rasizmom odzivajo zmernejše desničarske, sredinske in druge politične stranke. Kaj pa tujci, migrantski in drugi tuji delavci? Ti so, kljub vsemu, za (vzhodno) nemško gospodarstvo »nepogrešljivi«, pravi najnovejša študija.
-
30. 8. 2024 | Mladina 35 | Politika
Ko je predsednica republike Nataša Pirc Musar konec maja obiskala romsko naselje Lepovče v občini Ribnica, je med drugim dejala: »Razmišljamo o tem, da socialnih prejemkov ne bi dobivali v denarju in da bi se nekateri socialni prejemki umaknili, če otrok ne hodi v osnovno šolo. Če namreč ne gre s korenčkom, je treba tudi malo palice, v navednicah.« Gre za splošno razširjeno prepričanje, da tri desetletja pozitivne diskriminacije, dodatnih (materialnih) pravic ter posebnih olajšav in odpustkov za romsko skupnost niso imela učinkov, razmere so kvečjemu slabše. Tako misli celo predsednica republike, diplomirana pravnica, odvetnica, nekdanja informacijska pooblaščenka in direktorica Rdečega križa. In ta splošna resnica se uporablja kot poglavitni argument za novo, tršo politiko do Romov, jemanje, omejevanje pravic in strožje kaznovanje – (negativno) diskriminacijo torej.
-
23. 8. 2024 | Mladina 34 | Politika
Desnica na čelu svete vojne zoper romsko skupnost
Zdi se, da se bo po tridesetih letih zanemarjanja in načrtnega zapostavljanja etnične manjšine zdaj politika končno poenotila, da je nekaj treba storiti – Romom omejiti in odvzeti socialne pravice, nasploh dodatno otežiti življenje in posebej zanje celo sprejeti strožjo kazensko zakonodajo.
-
16. 8. 2024 | Mladina 33 | Politika
Avstrijski notranji minister Gerhard Karner je konec julija javnosti predstavil novosti avstrijskega azilnega sistema – v bistvu nove zahteve in obveznosti, ki jih bo država naložila prosilcem za azil. Uradno gre za ukrepe, ki naj bi prosilcem »osmislili« dolge dneve, mesece in leta čakanja v azilnih postopkih in s tem okrepili integracijske procese, torej vključevanje v družbo. Dejansko pa gre za prizadevanja za dosego cilja – odvračanje tujcev od vlaganja prošenj za azil –, ki ga Avstrija sicer povsem drugače uspešno dosega že desetletja.