Na oblasti do groba
Senegalsko ustavno sodišče je iz februarske tekme za predsednika republike izločilo priljubljenega pevca Youssuja N’Dourja
Youssou N’Dour
© Profimedia
Ko osnovnošolce vsepovsod po svetu sprašujejo o stereotipih, povezanih z Afriko, ti najpogosteje navajajo revščino, lakoto in umiranje otrok. Ko isto vprašanje postavijo srednješolcem, se odgovori nanašajo na dolgoletne vladavine samodržcev, zatiranje prebivalstva in človekove pravice. Težava številnih afriških držav, zlasti frankofonskih, je izrazito predsedniški sistem z navadno po dvema pet- ali sedemletnima mandatoma, ki se za večino „demokratično“ izvoljenih predsednikov končata prehitro. Primerov spreminjanja ustave z namenom dosmrtnega vladanja na tej celini kar mrgoli, tudi v Senegalu, eni najbolj demokratičnih afriških družb, so te dni priča grobi predsednikovi zlorabi državnih institucij.
Uradno 85-letni, neuradno pa menda še nekaj let starejši Abdoulaye Wade, ki je na položaju od aprila 2000, je ob pomoči senegalskega ustavnega sveta svojo kandidaturo za tretji mandat (po dveh spremembah ustave) pretekli petek razglasil za veljavno, obenem pa kandidaturo preprečil več izzivalcem.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.