Minister za hece
Erjavec je bil doslej uspešen zato, ker ga nismo jemali resno. Bo odslej tako tudi s slovensko zunanjo politiko?
»Med nami in njimi je le Turčija.« Karl Erjavec o razlogih za prisotnost slovenske vojske v Iraku (junij 2006).
Generalni sekretar stranke DeSUS Ljubo Jasnič se ne spomni točno, kakšni so zunanjepolitični cilji DeSUS-a. »Če smo kaj napisali o zunanji politiki, smo v treh stavkih,« pravi. Poleg predsednika stranke Karla Erjavca ima DeSUS še dva podpredsednika in eno podpredsednico, Marijo Gjerkeš Dugonik. A žal tudi Gjerkeševa ne zna odgovoriti, kakšna so bila doslej prizadevanja stranke na tem področju. Konkretno se o zunanjepolitičnih vprašanjih nikoli niso posebej pogovarjali, »smo se pa glede tega načelno opredelili«, trdi. Niti drugi visoki člani stranke DeSUS ne vedo točno, kaj ta opredelitev je. Valter Drozg, podpredsednik, se ne spomni ničesar posebnega. Oziroma se spomni, da imajo »neki odbor za zunanjo politiko«. Marjan Malek, predsednik podravskega pokrajinskega odbora stranke, pa pravi, da seveda vsaka stranka »razmišlja tudi o zunanji politiki, a vam predlagam, da pogledate v naš program«.
Kaj torej piše v programu stranke DeSUS, ki so ga sprejeli na Bledu oktobra lani? O zunanji politiki so vanj v DeSUS-u zapisali točno dva stavka. Zunanjepolitični cilji DeSUS-a pomenijo natančno 0,8 odstotka vseh ciljev stranke. Tako se lahko vprašamo, zakaj je stranka DeSUS pristala v koaliciji, kjer bo predvsem vodila zunanjo politiko. Seveda je marsikomu jasno, za kaj gre pri imenovanju Karla Erjavca za zunanjega ministra.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.