Tjaša Zajc

 |  Mladina 17  |  Kultura

Jožko Rutar: "Film je najdražji kulturni produkt, tudi njegova produkcija je najdaljša."

Direktor Slovenskega filmskega centra (SFC)

© Tjaša Zajc

Slovenski filmski center trenutno ne izpolnjuje finančnih obveznosti do vrste filmskih producentov. Koliko filmov je ogroženih?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 17  |  Kultura

© Tjaša Zajc

Slovenski filmski center trenutno ne izpolnjuje finančnih obveznosti do vrste filmskih producentov. Koliko filmov je ogroženih?

Iz slovenskega nacionalnega programa se trenutno pripravlja cela vrsta celovečernih filmov. Nemotena produkcija filmov zahteva tudi tekoče financiranje s strani SFC, kot je predvideno po pogodbah. Trenutno ne izpolnjujemo svojih pogodbenih obveznosti, ker v letošnjem letu SFC in s tem slovenski film še ni dobil nobenih proračunskih sredstev za stroške programa.

Kdaj naj bi dobili proračunska sredstva?

Na to vprašanje nam na ministrstvu nihče ni odgovoril, čeprav so bila z začasno odločbo ministrstva sredstva agenciji odobrena že v začetku leta 2012.

Minister Turk meni, da bi filmski center moral dobivati več izvenproračunskih sredstev. Kako uspešni ste bili doslej pri tem?

Za to, da bi agencija lahko pridobivala večja izvenproračunska sredstva, mora ministrstvo kot njen ustanovitelj zagotoviti okolje, v katerem bo to tudi mogoče. Ministru sem predlagal nekatere zakonske rešitve, na katere pa do danes ni odgovoril. Med predlogi so tako sredstva, ki bi jih pridobivali od oglaševanja na televizijah, iz prihodkov kabelskih, mobilnih, satelitskih operaterjev in internetnih ponudnikov iz naslova prenosa televizijskih programov, video na zahtevo, loterije in podobno.

Bodo morali režiserji iskati priložnost v tujini, kot je to uspelo Mitji Okornu, ki je posnel poljsko uspešnico Pisma sv. Nikolaju?

Film je najdražji kulturni produkt, tudi njegova produkcija je najdaljša. Po drugi strani ima, ko je narejen, najdaljši rok trajanja in najlažje potuje. Ker njegova produkcija lahko traja do pet let, tega skozi sistem nekega ministrstva nikakor ni mogoče zagotavljati. Posebno področje delovanja SFC pa je tudi mednarodna promocija slovenskega filma, ki bi jo v sklopu ministrstva zelo težko zagotavljali. Zato je bil filmski center tudi ustanovljen. Sicer pa slovenski producenti in s tem režiserji v veliki meri že dandanes sredstva za svoje filme pridobivajo tudi v tujini.

Je slovenski film premalo cenjen?

Ena od pomembnih nalog agencije v prihodnosti se mi zdi tudi to, da si prizadevamo za dvig ugleda in gledanosti slovenskega filma tudi v Sloveniji. Da bo to mogoče, mora država poskrbeti, da bo osrednja ustanova, ki skrbi za nacionalno kinematografijo, vedno močnejša. Da bo imela stabilno financiranje in trdno notranjo strukturo. Le tako bo lahko izvajala naloge, ki jih po zakonu mora uresničevati, krepila svoj ugled v prostoru in skrbela za ugled svojega osrednjega produkta - nacionalnega filma. Če se bo dogajalo, da bo Slovenski filmski center še naprej na prepihu, deležen nestabilnega financiranja in nenehnih menjav vodstva, kot je bilo to v preteklosti, si tudi slovenski film v domačem in mednarodnem okolju ne bo mogel ustvariti položaja, ki mu pripada. Ne glede na njegovo umetniško vrednost.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.