Tjaša Zajc

 |  Mladina 21  |  Družba  |  Intervju

Ksenija Jus: "Ne želim biti del verske organizacije, ki se ukvarja z gospodarskim kriminalom in aktivno širi homofobijo in vse sorodne oblike sovražnosti."

Slovenska pesnica, skladateljica in kantavtorica, ki ne more izstopiti iz RKC

© Miha Fras

V sredo ste sodelovali na novinarski konferenci Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve, kjer so bile predstavljene težave vernikov pri izstopu iz cerkve. S kakšnimi ovirami se srečujete vi?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 21  |  Družba  |  Intervju

© Miha Fras

V sredo ste sodelovali na novinarski konferenci Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve, kjer so bile predstavljene težave vernikov pri izstopu iz cerkve. S kakšnimi ovirami se srečujete vi?

V župnijo, v kateri sem prejela zakrament krsta, sem poslala dopis z mojo željo o izstopu. Župnik mi je odgovoril, da se moram za morebitni izpis osebno oglasiti ali poslati notarsko overjen dokument. Ker sem domnevala, da gre za neprijeten spodrsljaj, sem v omenjeno župnijo poslala še en dopis, a sem tudi po drugem poskusu dobila podoben odgovor, le da je tokrat bila pošiljateljica neposredno Nadškofija Maribor.

Po zagotovilih Slovenske škofovske konference pri formalnem izstopu ne bi smelo biti težav, župnik lahko prosilcu zgolj svetuje, naj o odločitvi še malo premisli, ga opozori na posledice in izdajo potrdila za kratek čas odloži.

Menim, je postopek za formalni izstop iz RKC - če je ta omogočen - razmeroma preprost, a očitno v praksi to ne deluje. Vsaj ne v mojem primeru. Pri formalnem izstopu iz RKC je ogromno dela opravilo Društvo za zaščito ustave in žrtve cerkve, ki na svojih spletnih straneh zainteresirani javnosti ponuja konkretno pomoč ljudem, ki morda ne vedo, kako bi se izpisali.

Zakaj ste se odločili za izstop?

Prvič sem o izpisu pomislila že pred leti, ko se je RKC vključila v referendumski direndaj v zvezi z oploditvijo z biomedicinsko pomočjo. Dokončna odločitev o mojem osebnem izstopu iz RKC pa je pravzaprav dozorela že lani, ko sem dojela razsežnosti „ropa tisočletja“, v katerem je mariborska nadškofija, oziroma določeni posamezniki v njenem imenu, odtujila življenjske prihranke več kot 40.000 ljudem, a za to ni pripravljena sprejeti nobene kazenske niti moralne odgovornosti. Kapljica čez rob pa je bil družinski zakonik.

Po izkušnjah društva za zaščito ustave in žrtev cerkve naj bi se ravno po referendumu o družinskem zakoniku več ljudi odločalo za izstop ...

Tudi sama sem se za odločilni korak izstopa odločila po razglasitvi uradnih rezultatov družinskega referenduma. RKC je s sodelovanjem nedvomno vplivala na izid. Ne želim biti del verske organizacije, ki se ukvarja z gospodarskim kriminalom, še manj pa želim biti del verske organizacije, ki aktivno širi homofobijo in vse sorodne oblike sovražnosti. Rojenim otrokom odreka osnovno pravico, pravico do življenja ...

Bi kdaj, in v kakšnem primeru, spet vstopili v cerkev?

V RKC bi se spet vključila v primeru, ko bi za svoja kriminalna dejanja sprejeli kazensko odgovornost vsi, ki so bili vanje vpleteni, ko bi se slovenska RKC nehala vtikati v oblikovanje zakonodaje, ko bi se RKC dejansko finančno ločila od države in ko bi RKC javno sprejela odgovornost za spolne zlorabe duhovnikov v preteklosti in sedanjosti. Do takrat pa bom v sebi skrbno negovala Kristusov nauk o ljubezni, nenasilju in spoštovanju drugačnih.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.