Klemen Košak

 |  Mladina 21  |  Družba

Azerbajdžan ni demokratična država

Se pa v njem splača ozreti za poslom, meni evroposlanec Ivo Vajgl

Ivo Vajgl meni, da je Azerbajdžan bližnji zaveznik Evrope, kjer bi Slovenija morala imeti veleposlaništvo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Klemen Košak

 |  Mladina 21  |  Družba

Ivo Vajgl meni, da je Azerbajdžan bližnji zaveznik Evrope, kjer bi Slovenija morala imeti veleposlaništvo.

Evrovizijo azerbajdžanska vlada izkorišča, da se kaže kot napredna in odprta, njeni kritiki pa za opozarjanje na kršenje človekovih pravic. Kakšna država je Azerbajdžan?

Gotovo ni demokratična država, je tipična posttranzicijska družba z dodatno nesrečo, da je obdarjena z naravnimi viri. Normalno je, da vlada izkorišča takšne prireditve za promocijo. Evropska unija pa ima druge možnosti vplivanja na demokratične standarde v Azerbajdžanu.

Zahod je do Azerbajdžana veliko manj kritičen kot na primer do Belorusije.

Ni dvoma, saj ima izredno močne gospodarske interese. Je pa veliko bolj kritičen kot do Armenije, ki je bila vedno prozahodna država, zaradi spora z Azerbajdžanom glede Gorskega Karabaha pa je postala ruska provinca.

Je mogoče v Azerbajdžanu vlagati, ne da bi koga podkupili?

Korupcija vlada v vseh tranzicijskih državah. Ne vem veliko o njihovih praksah, a treba je biti pameten, in če iščemo priložnosti za posel, je to gotovo država, kjer te so.

Azerbajdžanska novinarka Ismajilova je dejala, da je vlada investirala v velik lobi, ki deluje v EU. Ima kakšen evropski poslanec poslovni interes v Azerbajdžanu?

Ne vem. V evropskem parlamentu ima močan lobi skoraj vsaka država, ki ima gospodarski in politični interes v EU. Tisti politiki, ki se zavedamo, do kod lahko gremo, gremo samo do tja, tisti, ki se ne, so v nevarnosti, da so nenačelni, enostranski ali podkupljeni.

Ste sami kdaj dobili kako ponudbo osebnih koristi kakega lobija iz Azerbajdžana?

Ne.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.