22. 6. 2012 | Mladina 25 | Politika
Kdo bo odgovarjal?
Zloraba varnostnih sil v zasebne namene je kaznivo dejanje
Brigadir Krkovič
© Miha Fras
Pred časom so vojaki Slovenske vojske pomagali pri organizaciji proslave nekega civilnega združenja, generalštab pa je Antonu Krkoviču omogočil, da je v službenem času omenjeno proslavo organiziral.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
22. 6. 2012 | Mladina 25 | Politika
Brigadir Krkovič
© Miha Fras
Pred časom so vojaki Slovenske vojske pomagali pri organizaciji proslave nekega civilnega združenja, generalštab pa je Antonu Krkoviču omogočil, da je v službenem času omenjeno proslavo organiziral.
Vojaki niso imeli izbire, tak je bil ukaz. V zvezi s takšno zlorabo varnostnih sil za zasebne potrebe prijateljev vladajoče politike obstaja sveža sodna praksa. Nedavno je bila odgovorna oseba v policiji zaradi podobnega dejanja obsojena na šestmesečno pogojno zaporno kazen. Kdo bo šel pred sodnike tokrat?
Združenje za vrednote osamosvojitve je v Kočevju 16. maja priredilo proslavo. Ker je šlo za večji organizacijski zalogaj, mu je na pomoč priskočila vojska. Po ukazu iz generalštaba. V njem je pisalo, da mora za namen prireditve vojska zagotoviti službena vozila in prevoze, v Kočevju opremiti avditorij v Vojaškem objektu Kadetnica za predavanje Lojzeta Peterleta in Antona Krkoviča, postaviti zbirko Vojaškega muzeja v bližnji športni dvorani ter celo zagotoviti častno stražo in sto vojakov, ki so na prireditvi statirali obiskovalce. Vojaki so ukaz, ki ga je podpisal namestnik načelnika generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman, izvršili.
Slabih pet let pred tem je rojstni dan praznoval Bojan Lunežnik, svetovalec notranjega ministra Dragutina Mateja. Ker je bila zanj prireditev na odprtem večji organizacijski zalogaj, mu je na pomoč priskočila policija. Specialna enota policije je zagotovila tri policiste, službeno vozilo in šotor v lasti notranjega ministrstva. Policisti so šotor pripeljali na lokacijo praznovanja rojstnega dne, ga postavili, naslednje jutro pa pospravili in odpeljali nazaj v depo. Vse lepo v službenem času, kot delovna obveznost. Tedanji poveljnik specialne enote Srečko Felix Krope je kmalu za tem izgubil poveljniški položaj, aprila letos pa je bil pred kazenskim sodiščem zaradi zlorabe uradnega položaja pravnomočno obsojen na šest mesecev pogojne zaporne kazni, plačilo stroškov sodnega postopka in vrnitev 1500 evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi.
Je drugače, če pripadniki varnostnih sil v službenem času s službenimi sredstvi brezplačno pomagajo pri organizaciji zasebnega praznovanja rojstnega dne ali če na enak način pomagajo pri organizaciji proslave nekega društva?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.