Tjaša Zajc

 |  Mladina 29  |  Politika  |  Intervju

Nataša Vaupotič: "Sprememba vodstva ne bo spremenila stanja."

Dekanica mariborske Fakultete za naravoslovje in matematiko o posledicah varčevalnih ukrepov

© Marko Pigac

Zadnje dni poslušamo, da na vaši fakulteti zaradi varčevalnih ukrepov ne boste mogli izplačati avgustovskih plač. V kakšnem primeru se napoved ne bo uresničila?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 29  |  Politika  |  Intervju

© Marko Pigac

Zadnje dni poslušamo, da na vaši fakulteti zaradi varčevalnih ukrepov ne boste mogli izplačati avgustovskih plač. V kakšnem primeru se napoved ne bo uresničila?

Na srečo bo izplačilo plač v mesecu avgustu zagotovila univerza iz oblikovanega sklada za zagotavljanje likvidnosti fakultet. Ta rešitev je seveda kratkoročna, o dolgoročnih se bom lahko z rektorjem pogovorila v drugi polovici avgusta.

Maturantje so ta teden dobili rezultate mature. Bodo tisti, ki so se želeli vpisati na vašo fakulteto, prejeli pisma, da ste program ukinili? Razpisanih je bilo okoli 300 mest.

Od števila razpisanih mest ne bomo odstopali, saj niti ne moremo. To je tudi moj poziv mladim, ki lahko že s samim vpisom podprejo študijske programe.

Fakulteta ima že od nastanka leta 2006 finančne težave. Zakaj?

Razlog za take razmere je že štiriletno vsakoletno spreminjanje uredbe o financiranju univerz, ki vedno znova ruši načrt financiranja naše fakultete. Visoko šolstvo je že vrsto let potisnjeno v iskanje inovativnih rešitev, kako zagotoviti kakovostno izobraževanje s smešno nizkimi sredstvi. To, da na Fakulteti za naravoslovje in matematiko na študenta dobimo toliko sredstev kot tehniške srednje šole na dijaka, verjetno pove vse. A ne tega, da srednje šole dobijo preveč, temveč to, da univerze dobijo premalo.

Ugotovili ste, da bi lahko privarčevali, če bi odpustili 17 zaposlenih, a potem izvajanje programov ne bi bilo možno, sprejeli pa bi lahko le tretjino vpisanih študentov.

Na akademskem zboru v ponedeljek sem prikazala scenarij, katerega namen je bil opozoriti na absurdnost položaja, v katerem smo se znašli. Sama ne bom nikoli podala predloga ne za ukinitev kateregakoli programa ne za odpuščanje. V minulih letih sem z zaposlenimi na fakulteti vložila preveč energije v razvoj naravoslovja in matematike v tem delu Slovenije, zato ne bom grobar tega področja. To bi bil absurd, saj je Slovenija po deležu diplomantov s področja naravoslovja in matematike zadnja med državami EU. V Sloveniji je njihov delež trikrat nižji kot recimo v Nemčiji, Franciji ali Veliki Britaniji. V minulih letih smo pridobili evropska sredstva za vzpostavitev laboratorijev, vodili smo projekt Evropskega socialnega sklada Razvoj naravoslovnih kompetenc, pridobili številne projekte, mladi raziskovalci pa predstavljajo 10 odstotkov vseh zaposlenih.

Če bi res morali uvesti omenjene varčevalne ukrepe, ste napovedali odstop. Kaj bi lahko prinesla sprememba vodstva?

Sprememba vodstva ne bo spremenila stanja. Morda pa bo kdo drug to, kar sama razlagam zadnja leta, znal povedati tako, da bo razumela tudi država. Zadnjih pet let vpeljujemo same optimizacije, čezmerno obremenjujem zaposlene, razlagam, kaj vse smo naredili, da pa z okoli 70 odstotki sredstev, kot jih imajo druge naravoslovne fakultete, pač ne gre.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.