Goran Kompoš

 |  Mladina 29  |  Kultura

Skrivnost s Sotočja

Začenja se še en Kreativni tabor Sajeta, prostor za drugačno aktivno preživljanje počitnic ob glasbi in ustvarjalnih delavnicah

Tudi letos se bo mogoče preizkusiti v kiparjenju, lesene skulpture pa bodo nato postavili v počastitev 300. obletnice tolminskega punta.

Tudi letos se bo mogoče preizkusiti v kiparjenju, lesene skulpture pa bodo nato postavili v počastitev 300. obletnice tolminskega punta.
© Jernej Humar

Približuje se konec julija, ko se na Sotočju v Tolminu tradicionalno zgodi Kreativni tabor Sajeta, unikatni dogodek v slovenskem, pa tudi širšem prostoru, zatočišče za vse, ki iščejo alternativo raznim poletnim festivalskim (glasbenim) masovkam.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Goran Kompoš

 |  Mladina 29  |  Kultura

Tudi letos se bo mogoče preizkusiti v kiparjenju, lesene skulpture pa bodo nato postavili v počastitev 300. obletnice tolminskega punta.

Tudi letos se bo mogoče preizkusiti v kiparjenju, lesene skulpture pa bodo nato postavili v počastitev 300. obletnice tolminskega punta.
© Jernej Humar

Približuje se konec julija, ko se na Sotočju v Tolminu tradicionalno zgodi Kreativni tabor Sajeta, unikatni dogodek v slovenskem, pa tudi širšem prostoru, zatočišče za vse, ki iščejo alternativo raznim poletnim festivalskim (glasbenim) masovkam.

Svojo drugačnost Sajeta izkazuje že s svojim programom, v katerem prostor praviloma dobijo ustvarjalci, ki se vsaj, če upoštevamo, kaj je popularno, ukvarjajo z bolj obrobnimi praksami, pa naj gre za kiparje, fotografe ali pa glasbenike. »Gotovo največ ljudi privabijo glasbeni gostje, a tudi v glasbenem programu se trudimo iskati inovativnost in izraze, ki niso množično zastopani. Sicer smo v preteklosti že poskušali tudi z večjimi glasbenimi imeni, denimo pred dvema letoma z Rambom Amadeusom, ampak izkazalo se je, da ima tak angažma svoje prednosti in slabosti. Zato ostajamo pri prvotnih smernicah in predstavljamo predvsem bolj obrobne prakse,« pravijo organizatorji.

O tem, za kako drugačen festival gre, zgovorno priča tudi naslednji primer. V preteklih letih smo lahko na Sajeti večkrat slišali Tinkaro Kovač, toda vselej v različici, ki ima bore malo skupnega z njeno popevkarsko kariero.

Organizatorji Sajete stavijo tudi na izobraževalni vzgib, kar so v zadnjih letih med drugim potrdili s tem, ko smo na odru lahko videli Roedeliusa in Moebiusa, pionirja nemške in svetovne elektronske glasbe. Letos bomo ljubitelji sintetike lahko uživali v nastopu njunega naslednika Jana Jelineka, že kakšno desetletje enega najvidnejših ustvarjalcev kreativne elektronske glasbe.

Največji magnet za ljubitelje svobodnjaške improvizirane glasbe pa bo tokrat nedvomno skupni koncert našega najbolj cenjenega tolkalca in tudi sicer rednega Sajetinega gosta Zlatka Kaučiča in romunskega avantgardnega violinista Alexandra Balanescuja. Meh svoje harmonike bo ponovno raztegoval tudi povratnik Bratko Bibič, ki je v svoj trio Kabinet čudes Brutka Bimbiča tokrat povabil še saksofonista Vaska Atanasovskega in pianistko Polono Janežič. Italijanski kvartet The Homesweepers bo predstavljal svojo različico elektroakustične glasbe, za privržence jamajških muzik in njihovih potomcev bodo nastopili domači prvaki duba DubZilla, ob njih pa še množica glasbenikov, ki bo bržkone zadovoljila apetite zvedavejšega občinstva.

Organizatorji pravijo, da je bil letošnji program zaradi nepredvidljive (finančne) situacije sestavljen razmeroma hitro, ob pomoči prijateljev, ki imajo izkušnje z organizacijo koncertnih dogodkov. Resda so v preteklosti že gostili tudi bolj atraktivna imena, toda Sajeta je bila vendarle vselej več kot zgolj glasbeni festival. »Trenutna pozicija nam ustreza, zato ne gojimo kakšnih ambicij po rasti, je pa res, da bi radi še več pozornosti namenili delavnicam. Zato se trudimo privabiti zanimive ustvarjalce, ki bi dogodek spremenili v nekakšno kolonijo,« zatrjujejo sajetovci.

Med letošnjimi delavnicami izpostavljajo predvsem kiparsko delavnico pod mentorstvom Dušana Gerlice. Lesene strukture, ki bodo nastale na njej, bodo postavili v počastitev 300. obletnice tolminskega punta, ki bo prihodnje leto. Udeleženci fotografske delavnice se bodo medtem z Jernejem Humarjem sprehajali po okoliških hribih, delavnica ReciScena se bo ukvarjala z reciklažno-svetlobnimi instalacijami, poskrbljeno pa bo kakopak tudi za tiste, ki jih zanima glasbeno ustvarjanje. Z najmlajšimi bo glasbila in zvočila izdeloval Samo Kutin, tehnološki entuziasti bodo apetite potešili na delavnici, ki jo vodita ekipi Cirkulacije 2 in Theremidi Orchestre, o raziskovanju zvoka in ritma pa se bodo udeleženci poučili na delavnici pod mentorstvom Boštjana Simona, Louisa Candeiasa in Stephana Meidella.

Tabor bodo kot po navadi popestrili tudi predavanja, razstave in dokumentarno-filmske projekcije. Tisti, ki jim bo razgiban program iztrošil baterije, pa bodo regeneracijo lahko našli na plaži in v rečnih aktivnostih na bližnji Soči. In prav narava ob Sotočju, ki je mnogim eden naših najlepših ambientov, je gotovo eden močnejših Sajetinih adutov. Organizatorji temu dodajajo še nepredvidljivost oziroma neukalupljenost, pisano na okus vseh, ki iščejo drugačne vsebine.

Odprtost in toleranca udeležencev do različnih (umetniških) praks pomembno soustvarjata sproščeno razpoloženje, ki tabor vsakič znova spremeni v tako rekoč idilični prostor za druženje in spoznavanje podobno mislečih posameznikov. Ni naključje, da se, ko enkrat izkusiš Sajeto, na Sotočje vedno znova vračaš.

Festival:
Kreativni tabor Sajeta 2012
Kdo: Alexander Balanescu, Zlatko Kaučič, Jan Jelinek, Bratko Bibič in drugi
Kje: Tolmin
Kdaj: od 24. do 29. julija 2012

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.