Tjaša Zajc

 |  Mladina 33  |  Politika  |  Intervju

Veselin Lakić: "Nikakor ne drži, da so na volitvah vsi glasovali za Pozitivno Slovenijo."

Predsednik Zveze zvez kulturnih društev narodov nekdanje Jugoslavije Exyumak

© Tjaša Zajc

Lani je bila v državnem zboru sprejeta Deklaracija o položaju narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji, skladno z njo je nastal tudi Svet pri ministrstvu za kulturo za vprašanja teh narodnih skupnosti. Svet je ta vlada letos spomladi ukinila. Kako to komentirate?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 33  |  Politika  |  Intervju

© Tjaša Zajc

Lani je bila v državnem zboru sprejeta Deklaracija o položaju narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji, skladno z njo je nastal tudi Svet pri ministrstvu za kulturo za vprašanja teh narodnih skupnosti. Svet je ta vlada letos spomladi ukinila. Kako to komentirate?

Predvsem nas moti to, da o odločitvi nismo bili neposredno obveščeni, ampak smo zanjo izvedeli iz medijev. Tudi tega, da po novem spada svet pod ministrstvo za notranje zadeve, namesto pod ministrstvo za kulturo, nam niso sporočili. Menimo, da je bila poteza enostranska, prenagljena in neprimerna za demokratični dialog v družbi.

Kaj ste obravnavali na svetu, je zaživel?

Svet se je sestajal na pol leta, tako da smo pravzaprav šele začeli delati. Ravno ko smo prišli do vsebinskih vprašanj, ko smo se dogovarjali o pripravi projektne naloge, ki bi odgovorila na vprašanja implementacije deklaracije, se je zamenjala vlada. V ustavi nas ni, tam nimamo kolektivnih pravic. S sprejetjem deklaracije, ki je politični akt, pa je svet dobil nalogo, da naš položaj na različnih področjih družbenega življenja opredeli z zakonodajo.

Mislite, da je ukinitev sveta nekakšna kazen, ker je vladajoča SDS mnenja, da je večina pripadnikov narodov nekdanje Jugoslavije glasovala za „napačno“ stranko, Pozitivno Slovenijo?

Menim, da pri ukinjanju vlada ni vsebinsko gledala na svet, temveč se je ta enostavno znašel med skupino organizacij in svetov, ki so bili ukinjeni zaradi racionalizacije. Navsezadnje je lani tudi SDS kot stranka v državnem zboru podprla deklaracijo. Prepričani smo, da nas podpirajo še danes. Razumemo, da je zaradi nekih ekonomskih razlogov prišlo do reorganizacije, ki pa je bila prehitra. In

Koliko podpore pa imate v opoziciji?

Nismo strankarsko organizirani ali strankarsko opredeljeni. Poslali smo ugovor na vlado in z njim seznanili predsednika državnega zbora, sedaj čakamo na odgovor. Drugih aktivnosti do septembra ne nameravamo izpeljati. Še vedno mislimo, da nas niso namerno ukinili.

Na kaj računate med predsedniško kampanjo?

Ne gre zanemariti, da je v Sloveniji pripadnikov teh nacionalnih skupnosti dvanajst odstotkov prebivalstva. Računamo, da se bo med kampanjo vsaj odprlo vprašanje o našem položaju. Gre preprosto za to, da bi radi ohranjali svojo kulturno in nacionalno identiteto, sicer pa smo vsi lojalni državljani Slovenije in bomo v njej tudi ostali.

Z deklaracijo ste dobili priznanje enakovrednosti vaših narodnostnih skupnosti z drugimi narodnostnimi skupnostmi v naši državi. Pa sedaj?

Še vedno upamo, da bo svet deloval naprej. Če je bila deklaracija sprejeta, bi bilo prav, da se uresniči. Pomagalo bi tudi ugledu Slovenije. Pričakujemo, da se to uresniči. To je sedaj naš glavni cilj.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.