17. 8. 2012 | Mladina 33 | Kultura
Mladi levi
Mednarodni festival, ki vedno pripelje najaktualnejše odrske ustvarjalce z različnih koncev sveta, praznuje 15-letnico
Predstava Expanding Energy Davisa Freemana oziroma skupine Random Scream
© Arhiv zavoda Bunker
Mednarodni festival Mladi levi – letos praznuje 15-letnico – je eden najpomembnejših letnih dogodkov zavoda Bunker, ki vsak konec poletja v Ljubljano pripelje najaktualnejše odrske ustvarjalce z različnih koncev sveta. Zaznamuje ga zahteven umetniški profil sodobnega progresivnega gledališča, še posebej pa je znan po odkrivanju novih talentov. Festival je prepoznaven po ustvarjalnem in živahnem razpoloženju, radovednem občinstvu in družabnosti.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 8. 2012 | Mladina 33 | Kultura
Predstava Expanding Energy Davisa Freemana oziroma skupine Random Scream
© Arhiv zavoda Bunker
Mednarodni festival Mladi levi – letos praznuje 15-letnico – je eden najpomembnejših letnih dogodkov zavoda Bunker, ki vsak konec poletja v Ljubljano pripelje najaktualnejše odrske ustvarjalce z različnih koncev sveta. Zaznamuje ga zahteven umetniški profil sodobnega progresivnega gledališča, še posebej pa je znan po odkrivanju novih talentov. Festival je prepoznaven po ustvarjalnem in živahnem razpoloženju, radovednem občinstvu in družabnosti.
V bogati zgodovini festivala se je zvrstilo že več kot 200 različnih dogodkov – predstav, razstav, instalacij –, videli smo jih na 45 različnih prizoriščih, izpeljali so 28 delavnic, umetniki pa so bili iz 44 različnih držav. Med festivalskimi dogodki, ki so zbudili največ zanimanja, so bili predstava Stefana Kaegija Cargo Sofia, pripravljena v tovornjaku, predstava Femina Ex Machina španske gledališke skupine Conservas, The Show Must Go On Jeroma Bela in razstava Muzej prekinjenih ljubezni Olinke Vištica in Dražena Grubišića.
Ob letošnji obletnici so se tudi zaradi krize in družbenih ter političnih sprememb v svetu odločili predstaviti bolj angažiran program predstav, ki obravnavajo socialno, politično in ekološko problematiko, preverjajo meje neposredne demokracije, se ukvarjajo z »religijo« potrošništva ter preizprašujejo ustrojenost človeške družbe. Petnajstletnico bodo zaznamovali še z izdajo festivalskega zbornika Levopis, ki bo predstavil 14-letno zgodovino festivala.
Prvi festivalski večer bo, kot že nekaj let zapored, potekal na ploščadi Slovenskega etnografskega muzeja, kjer bodo odprli instalacijo Mobile House (Practice for a Revolution) japonskega avtorja Kyoheija Sakaguchija, sledila bo predstava Was ist Maribor? avtorjev Aljoše Ternovška, Sebastijana Horvata, Matjaža Latina, Andreje Kopač in nekdanjih sodelavcev Tovarne avtomobilov Maribor, na koncu pa še tradicionalni mladolevovski ples.
Na festival z delavnico, pridigo in javno intervencijo prihaja Reverend Billy, ameriški performer, ki po zgledu ameriških pridigarjev s svojo skupino aktivistov iz blagajn in ljudi v trgovinah izganja potrošniškega hudiča, iz galerij pa hinavske sponzorje. V Ljubljano se vračajo francoski sodobni cirkusant in odrski virtuoz Camille Boitell, italijanska politična gledališka skupina Motus, ki je navdušila že lani, norveška skupina De Utvalgte s predstavo o človeku, spominih, staranju, strahu pred življenjem in smrtjo, pa tudi že prej omenjeni Stefan Kaegi, ki se bo tokrat predstavil s predavanjem.
Nastopili bodo še Colectiv A iz Romunije s predstavo, ki črpa iz arhivov romunske obveščevalne službe Securitate, portugalska umetnica Patricia Portela s predstavo iz tekstov in načrtov Acácia Nobreja, pozabljenega izumitelja in umetnika, Jolika Sudermann in Alma Söderberg z virtuozno igro besed, plesa in jezika, Davis Freeman/Random Scream s predstavo Expanding Energy, enodnevno konferenco, ki je tudi stand-up komedija, plesna predstava in koncert, na njej pa sodelujejo glasbeniki iz skupine Einstürzende Neubauten & Candy Bomber, igralci Forced Entertainment in veliko prostovoljcev.
Domače barve bo tokrat zastopala lutkovna predstava Živalska farma Andreja Rozmana Roze in Vita Tauferja, obetajo pa se še koncert srbske skupine Pionir 10, konferenca Kako prelisičiti krizo? in izlet v Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij Vitanje. Festival bo zaključilo špansko gledališče Rogerja Bernata s predstavo, spremenjeno v parlament, ki ga vodijo gledalci.
Ker namen zavoda Bunker pri organizaciji festivala Mladi levi ni zaslužek, ampak to, da bi kakovostno umetnost užilo čim več občinstva, so se v teh kriznih časih odločili, da namesto vstopnine za vse predstave, razen Živalske farme, uvedejo prostovoljne prispevke – vsak naj da, kolikor lahko oziroma kolikor meni, da si nastopajoči zaslužijo. Zbrana sredstva bodo namenili za nakup projektorske žarnice in novih gledaliških reflektorjev. V okviru festivala bo deloval tudi vrtec za otroke, stare od enega do deset let, ki ga bodo vodili festivalski prostovoljci.
In kakšni so načrti za prihodnost? Selektorici festivala Nevenka Koprivšek in Mojca Jug ne napovedujeta radikalnih sprememb, saj se je dosedanji koncept izkazal za uspešnega, to potrjujejo tudi razprodane predstave in zadovoljno občinstvo. Drugo leto si med drugim na festival želijo pripeljati She she pop iz Nemčije, plesalko Nacero Belazo iz Alžirije, kolektiv 1927 iz Velike Britanije in druge. Tematsko naj bi bil festival posvečen kakovosti bivanja, še bolj pa si želijo poseči v javni prostor in poleg razvijanja Kulturne četrti Tabor najti povezavo z bolj deprivilegiranimi četrtmi v Ljubljani in vsej Sloveniji.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.