24. 8. 2012 | Mladina 34 | Kultura
Beneška skupna tla in zakodirana prihodnost Maribora
David Chipperfield, kurator 13. mednarodne razstave arhitekture, išče skupne temelje, Tom Kovač, kurator slovenske razstave, pa je našel futuristične podobe Maribora za leto 2112
Slovenskemu projektu 100YC se je poleg 400 študentov pridružilo tudi 37 vrhunskih strokovnjakov z vsega sveta. Na sliki projekt Mesto znanja, futuristična podoba Maribora, kot si jo je zamislil arhitekt in filozof Patrik Schumacher z Univerze v Innsbrucku, sicer tudi partner v arhitekturnem biroju svetovno znane arhitekte Zahe Hadid.
»Sodobna mesta lahko razlagamo tudi kot materialno/fizično obliko boja med individualnim in kolektivnim,« je ena izmed misli letošnjega kuratorja beneškega bienala. Kdo daje javnemu prostoru, tistemu skupnemu – torej trgom, ulicam, arkadam, bulvarjem ... – identiteto? Prebivalci! A kdo zares odloča o tem? Kapital ali javni interes? Ali zasebniki s finančno močjo ali predstavniki prebivalcev v mestnih in občinskih svetih? In ali so ti zastopniki ljudstva neodvisni od zasebnih mogotcev?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.