5. 10. 2012 | Mladina 40 | Ekonomija | Intervju
»Zakaj bi država reševala banke, ki so tudi v lasti tujcev in zasebnikov? Država jim ne sme podariti niti evra! Dolžna je poskrbeti samo za to, kar je v njeni lasti.«
Dr. Ivan Ribnikar: "Misliti, da se morajo banke samo znebiti slabih posojil, pa bo sledil gospodarski preporod, je iluzija."
ekonomist
Dr. Ivan Ribnikar je nekdanji profesor monetarne ekonomije, zdaj pa je zaslužni profesor Univerze v Ljubljani. Osemnajst let je bil član sveta Banke Slovenije, tudi v času uspešne sanacije slovenskega bančnega sistema v začetku devetdesetih let. Opozarja, da je odločitev za slabo banko zelo škodljiva, saj se čiščenje bančnih bilanc lahko vleče leta, državo pa bo stala nekajkrat več, kot bi jo preprosto povečanje kapitala bank, v katerih ima pomemben lastniški delež.
Vladi je z drastičnim varčevanjem uspelo znižati javne izdatke, toda hkrati so se znižali tudi javni prilivi. Kako dolgo lahko država vzdržuje stanje, ko se ji nižajo tako prihodki kot odhodki?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.