Borut Mekina

 |  Mladina 42  |  Politika

»Holding« bo vir korupcije

Kje je največ korupcije, od 1 do 100? Rezultati ankete na Madžarskem iz leta 1998.

Madžarski državni holding72
Politične stranke55
Banke54
Lokalne oblasti52
Policija51
Davčni organi47
Vlada46
Mediji46
Ministrstva44
Elektronski mediji43
Parlament41
Sodišča39
Sindikati 33
Vojska31
Cerkev25

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Borut Mekina

 |  Mladina 42  |  Politika

Madžarski državni holding72
Politične stranke55
Banke54
Lokalne oblasti52
Policija51
Davčni organi47
Vlada46
Mediji46
Ministrstva44
Elektronski mediji43
Parlament41
Sodišča39
Sindikati 33
Vojska31
Cerkev25

Vir, Maria Vasarhelyi, 1998

Državne holdinge so v začetku devetdesetih zaradi potrebe po hitri privatizaciji ustanavljale predvsem postsocialistične države, kot so Madžarska, Slovaška ali Češka. Na Madžarskem je to vlogo odigral Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. – Madžarski privatizacijski in državni holding (APV Rt.), na Češkem in Slovaškem pa Družba za državna podjetja (NPF). Zaradi netransparentnega delovanja teh družb po načelu t. i. poslovnih skrivnosti pa so holdingi kmalu postali eno od glavnih korupcijskih žarišč.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.