9. 11. 2012 | Mladina 45 | Politika | Intervju
Mitja Urbanc: "Delodajalci so začeli zaposlovati na črno, plačujejo na roko, ker jim je študentsko delo enostavno predrago."
Predsednik Študentske organizacije Slovenije
© Tjaša Zajc
Ta teden ste začeli zbirati podpise v podporo predlogu zakona o štipendiranju, ki ste ga sami sestavili. Kako kaže?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
9. 11. 2012 | Mladina 45 | Politika | Intervju
© Tjaša Zajc
Ta teden ste začeli zbirati podpise v podporo predlogu zakona o štipendiranju, ki ste ga sami sestavili. Kako kaže?
Prvi dan smo imeli malo težav zaradi poplav, zaradi katerih so bile zaprte upravne enote. Sicer pa izpolnjujemo cilj in pričakujemo, da bomo v tednu dni zbrali 5000 podpisov.
Predlog predvideva več proračunskih sredstev za študente, za štipendije. Ni to v nasprotju z vašim prvotnim stališčem, da morajo tudi študenti del krize prevzeti nase?
Že med pogajanji o ZUJF smo povedali, da se zavedamo krize. Nase smo prevzeli okoli 30 milijonov evrov bremen. Dali pa smo tudi jasno vedeti, da je to največ, kolikor lahko sprejmemo na račun mladih. Za nekatere ukrepe se je že izkazalo, da so za mlade bolj škodljivi, kot je bilo sprva predvideno. Sledili pa so jim še drugi ukrepi, ki so dolgoročno škodljivi.
Kje po vašem nastaja največ škode?
Gotovo pri Zakonu o visokem šolstvu in višanju koncesijske dajatve za študentsko delo. Slednje se vidi v upadu študentskega dela in zmanjšanju števila razpisanih delovnih mest za več kot polovico. Delodajalci so začeli zaposlovati na črno, plačujejo na roko, ker jim je študentsko delo enostavno predrago. Dokler ima samo devetnajst odstotkov študentov štipendije, dokler imajo dijaki samo otroški dodatek, ki je za okoli sto evrov nižji, kot so bile prej štipendije, ne moremo biti tiho. Že zelo dolgo opozarjamo na problem štipendiranja. Vsako leto je 25.000 prosilcev za državne štipendije zavrnjenih in si morajo sami zaslužiti sredstva za kritje življenjskih stroškov.
S pristojnimi ministrstvi ste imeli v zadnjem letu kar nekaj težav, ker za vas niso imeli pravega posluha. Je komunikacija že kaj boljša?
Našim predlogom je bil najbolj naklonjen minister za delo Andrej Vizjak, ki je razumel naš socialni vidik in bil pripravljen na usklajevanje. Večje težave imamo z visokošolskim ministrom Žigo Turkom, ki je skozi svoj Zakon o visokem šolstvu pokazal, da ne razume v celoti koncepta javnega, kakovostnega, dostopnega visokega šolstva in pomena neodvisnosti nacionalnih agencij. Če uničimo nadzor kakovosti v Sloveniji, se bo to poznalo pri vrednotenju naših diplom. Potem ko nas vlada stiska na vseh področjih, bomo imeli še diplome, ki ne bodo konkurenčne.
Naslednji teden torej na demonstracije?
Tako je. Že pred napovedanim javnim shodom smo razmišljali o lastnih protestih, saj se breme krize v preveliki meri vali na mlade. V letu 2013 je v proračunu predvidenih približno 139,9 milijona evrov manj za študentske štipendije, bivanje, prevoze in prehrano. Zelo podpiram medgeneracijsko solidarnost, vendar mora biti dvosmerna, prioritete vlade pa morajo biti enake za vse družbene skupine, ne da se na račun miru v koaliciji daje nekaterim prednost.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.