Tjaša Zajc

 |  Mladina 50  |  Družba  |  Intervju

Marinka Žitnik: "To, kar dela računalništvo še posebej zanimivo, je njegova uporabnost na skoraj vseh področjih človekove dejavnosti"

Najboljša študentka Fakultete za računalništvo in informatiko, pri 23 letih doktorska študentka in mlada raziskovalka

© Tjaša Zajc

Ta konec tedna bodo v Ljubljani brezplačne delavnice Rails Girls, namenjene spodbujanju žensk v programiranju. Lahko takšni projekti povečajo število žensk v računalništvu in programiranju, kjer so trenutno v manjšini?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 50  |  Družba  |  Intervju

© Tjaša Zajc

Ta konec tedna bodo v Ljubljani brezplačne delavnice Rails Girls, namenjene spodbujanju žensk v programiranju. Lahko takšni projekti povečajo število žensk v računalništvu in programiranju, kjer so trenutno v manjšini?

Promocijo žensk v znanosti podpira veliko uglednih podjetij, kot so Google, IBM, LinkedIn, Facebook in Yahoo. Ta teden je bil organiziran prvi dogodek novo ustanovljene sekcije IEEE Women In Engineering v Sloveniji na Fakulteti za elektrotehniko in Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani. Projekt Rails Girls pa je dobra priložnost, da dekleta spoznajo temelje spletnega programiranja, če jih to zanima, pa doslej zanj niso imele časa ali spodbude.

Od kod vaše zanimanje za računalništvo?

Vselej so me motivirali matematični problemi in njihovo reševanje z računalnikom. Velikokrat poskušamo rešiti povsem praktične probleme, ki izhajajo iz vsakdanjega življenja, njihove rešitve pa opišemo z algoritmi. Morda se to za marsikoga zdi težaven korak, zato se mi zdi pomembno, da začnemo že zgodaj razvijati tak način razmišljanja. To, kar dela računalništvo še posebej zanimivo, je njegova uporabnost na skoraj vseh področjih človekove dejavnosti, zato lahko vsakdo najde zase kaj zanimivega.

Bili ste med finalisti za Googlovo štipendijo, za svoje diplomsko delo ste prejeli študentsko Prešernovo nagrado, gostovali ste že na tujih univerzah, trenutno pa ste podiplomska študentka na FRI. Ali tudi vi razmišljate, da boste po končanem doktoratu odšli iz Slovenije?

Trenutno se osredotočam predvsem na raziskovalno delo in doktorski študij v Laboratoriju za bioinformatiko na FRI. Če se lahko ukvarjamo z aktualnimi in relevantnimi problemi na izbranem znanstvenem področju in smo vpeti v širšo raziskovalno skupnost, konkretna lokacija pravzaprav ni tako zelo pomembna. Kljub temu se mi zdi odhod v tujino povsem razumljiva in logična izbira, da pridobimo znanja in izkušnje, ki iz kakršnihkoli razlogov v Sloveniji niso na voljo, ali zato, da si razširimo obzorja. O vrnitvi se mora odločiti vsak sam, tako da pretehta med prednostmi na tuji raziskovalni instituciji in udobnostjo domačega okolja.

Kakšne so prednosti žensk pri programiranju? Kako težko je konkurirati z moškimi, ki prevladujejo na tem področju?

Res je, da je delež žensk v računalništvu majhen, zanimivo je tudi, da je žensk na tem področju sedaj manj kot pred nekaj desetletji in se trend počasi obrača šele v zadnjih letih. Sama neugodnega razmerja med spoloma nikdar nisem dojemala kot oviro. S tem se nisem obremenjevala, prav tako nimam slabih izkušenj, Nasprotno: pretirano poudarjanje takih razmerij se mi zdi škodljivo, saj lahko marsikatero dekle odvrne od odločitve za to smer študija. Bolje je govoriti o sodelovanju in konkuriranju med posamezniki in skupinami, ne glede na to, ali so to ženske ali moški.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.