Goran Vojnović: "Nismo se oglasili prvič, le nikoli prej tako glasno in organizirano."
Predstavnik filmske iniciative Zaslofilm
© Borur Peterlin
Prejšnji teden ste se filmski ustvarjalci združili proti imenovanju Igorja Prodnika za direktorja Filmskega studia Viba film Ljubljana, saj to imenovanje razumete kot resno grožnjo izvajanju nacionalnega filmskega programa v prihodnjih petih letih. Je bila to le pika na i ob preteklih ukrepih na področju kulture?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
© Borur Peterlin
Prejšnji teden ste se filmski ustvarjalci združili proti imenovanju Igorja Prodnika za direktorja Filmskega studia Viba film Ljubljana, saj to imenovanje razumete kot resno grožnjo izvajanju nacionalnega filmskega programa v prihodnjih petih letih. Je bila to le pika na i ob preteklih ukrepih na področju kulture?
Filmsko področje ima resne težave že dvajset let. Zadnje leto so se stvari še poslabšale zaradi varčevanja, groženj z ukinitvijo Filmskega centra in spremembo sklepa o delovanju manjšinskih koprodukcij. Imenovanje Igorja Prodnika nas je razburilo predvsem zato, ker se je zgodilo povsem mimo stroke. In tako filmska politika deluje že predolgo. Vsi projekti v zadnjem letu so potekali v izredno težkih razmerah. Še vedno čakamo na izplačilo novembrskih honorarjev, nekateri še starejših. Vse to nezadovoljstvo in grožnje političnega delovanja so se akumulirali v protestu zoper Prodnika. Je bila pa to obenem spodbuda k razmisleku o nadaljnjem razvoju celotnega filmskega področja.
Bili ste prvi, ki ste uradno odrekli legitimnost pristojnemu ministru za kulturo.
Mislim, da nam drugega ni preostalo. Za ministra smo pripravili konkretna vprašanja, ga pozivali k srečanju z nami in mu zagotovili, da ga ne čaka ulica. Dvakrat smo mu ponudili možnost za dialog, on pa nas je označil za komercialno skupino, ki želi lobirati pri njem. To seveda ne drži, zahtevali smo le pojasnilo.
Zgodilo se je veliko menjav, pa se ustvarjalci v kulturi niso oglasili tako glasno kot filmarji. Kje vidite razloge za to? Imate vi najmanj izgubiti?
Razmere so kritične na celotnem kulturnem in širšem družbenem področju in morda smo se oglasili celo malo pozno. Nismo se oglasili prvič, le nikoli prej tako glasno in organizirano. Sedaj se nas je vseh skupaj zelo neposredno dotaknil en problem.
Je to začetek okrepljene filmske organizacije? Se vidite tudi kot zgled drugim?
Naš filmski krog želimo razširiti. Marsikje v kulturi imamo probleme z avtonomijo ter vpletanjem politike, ki mimo zakonov in stroke ruši kulturno okolje v Sloveniji. Samo dejstvo, da se politika zadnjega leta umika, ne pomeni, da bodo stvari rešene.
Ustvarjalce in vse državljane ste povabili, da se s svojimi podpisi pridružijo vaši izjavi v bran vsej slovenski kulturi, prihodnjo koalicijo pa pozvali, da zagotovi perspektivno produkcijsko okolje.
Podpisov je več kot sto, jih pa staromodno zbiramo na Vibi, ne v elektronski obliki. Bolj kot številka je pomembno samo zbiranje, ki kaže na resnost problemov, s katerimi se spopadamo. Imamo veliko energije, ki jo usmerjamo v razmislek o ureditvi našega področja. Potrebujemo predlog, ki bi ga lahko ponudili vsem prihodnjim koalicijam. Morda v obliki strokovnega združenja, ki ga ne bi bilo mogoče ignorirati. Vzpostaviti moramo avtonomijo, sicer bo vsaka nova oblast zelo lahkotno posegala in kadrirala na vseh mogočih področjih, kot se to dogaja sedaj.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.