12. 4. 2013 | Mladina 15 | Politika
Čas je za spremembo
Vojska bo letos zavrgla orožje, za katero smo še nedavno plačali skoraj 100 milijonov evrov. V prihodnjih letih že načrtuje nove nakupe.
Slovenija ima le še eno priložnost, da sama izpelje reforme. Bomo prodali Petrol? Telekom? Prodajmo raje orožje. Po polovični ceni. Na sliki odvoz prebarvanega tanka izpred ljubljanskega Muzeja novejše zgodovine. Tank so v noči na 8. marec 2012 prebarvale aktivistke.
© Borut Krajnc
V četrtek, 18. oktobra 2001, popoldne je v Slovenijo na mejnem prehodu Karavanke vstopil konvoj 21 vojaških vozil. Pogled nanje je zbujal strahospoštovanje. Šlo je za tovor izrednih dimenzij, za dolgo pričakovani prihod 13 milijonov evrov vrednega raketnega sistema Roland II. »Raketno baterijo« Roland je sestavljalo šest osemkolesnih 30-tonskih tovornjakov in še dve večji spremljevalni vozili, ki jih je Slovenija približno leto prej kupila od Nemčije. Čeprav je bila oprema rabljena, je naša država z njo končno dobila pravo protizračno obrambo, so trdili uradniki. Prevoz so spremljali novinarji, obrambni strokovnjaki pa so hiteli pojasnjevati, da se je Slovenija v obrambni strategiji odločila za tako imenovano točkovno branjenje zračnega prostora ali point defense, kot se temu reče v vojaškem žargonu. Ker je naše ozemlje premajhno za pravočasno »detekcijo, identifikacijo, prestrezanje in uničenje letečih ciljev«, so nameravali z rolandi varovati zgolj strateško pomembna območja, kot je območje jedrske elektrarne ali Ljubljana.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev
Za orožje doslej 1,5 milijarde evrov
Resnična cena ladje Triglav
Zbogom tanki
Resnična cena letališča Cerklje
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.