12. 4. 2013 | Mladina 15 | Kultura
Podaljšek dnevne sobe
Kinobalon: sistematična filmska vzgoja za otroke in pomočnik za dobrih filmov željne starše
Če kam, po recept za jabolčno pito verjetno ne bi odromali v kino. Tudi po navodila, kako preživeti v naravi, po podatke o volkovih ali napotke, kako zakuriti ogenj, bi prej odkorakali k tabornikom ali skavtom. Toda v ljubljanskem art kinu Kinodvor je otrokom na voljo vse to. Nekatere filmske projekcije, na spored umeščene posebej zanje, spremlja še paleta drugih dogodkov, povezanih s temo posamezne filmske zgodbe. To je Kinobalon.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
12. 4. 2013 | Mladina 15 | Kultura
Če kam, po recept za jabolčno pito verjetno ne bi odromali v kino. Tudi po navodila, kako preživeti v naravi, po podatke o volkovih ali napotke, kako zakuriti ogenj, bi prej odkorakali k tabornikom ali skavtom. Toda v ljubljanskem art kinu Kinodvor je otrokom na voljo vse to. Nekatere filmske projekcije, na spored umeščene posebej zanje, spremlja še paleta drugih dogodkov, povezanih s temo posamezne filmske zgodbe. To je Kinobalon.
Ob poplavi najrazličnejših risank in filmov za otroke je za starše resen izziv, kako za najmlajše izbrati najboljše. Ena najpreprostejših rešitev je ogled predstav, ki jih ponuja Kinobalon. Na voljo so projekcije, ki jih po obisku številnih evropskih filmskih festivalov izbere Petra Slatinšek, v Kinodvoru odgovorna za filmsko vzgojo. Kot poudarja, film za otroke in mlade ni poseben žanr, ampak zelo široka, starostno omejena kategorija, znotraj katere izbirajo kakovostne vsebine.
Da bi bil družinski projekt »kaj bomo gledali« čim prijetnejši, si lahko starši ali učitelji pomagajo s posebnim vodnikom po vseh filmih sezone. Dostopen je v tiskani obliki in na spletni strani, poleg opisov filmov pa ponuja še namige za pogovore po projekcijah in zamisli za raziskovalne pustolovščine, ki se navezujejo na temo posameznega filma. Te pripravljajo tudi v Kinodvoru. Pred leti so otroci po filmu Žabe in paglavci pod vodstvom društva za preučevanje dvoživk in plazilcev Societas herpetologica slovenica spoznavali dvoživke. Šli so na izlet v botanični vrt, na delavnicah risali in izdelovali origamije žabic, s temi pa nato tekmovali na dirki. Spet drugič so izdelovali in poslikali glasbila, ki zvenijo, brenčijo, regljajo, čivkajo ali se kako drugače oglašajo kot živali iz filma. Družili so se tudi z biologom. Po filmu Med volkovi so jim pripravili obisk medveda, volka in risa v ljubljanskem živalskem vrtu.
Cel kup takšnih dogodkov se obeta tudi v prihodnjih dneh. To nedeljo, 14. aprila, bodo otroci po filmu Kauwboy, ki govori o dečku z udomačeno kavko, spoznavali ljubljanskega krokarja Orhana. Dan prej, v soboto, 13. aprila, pa bodo v sodelovanju s pripovedovalskim festivalom Pravljice danes pred animiranim filmom Zverjašček prisluhnili pripovedovalskemu duetu Vroča župa. Tej risanki bo sledila še ena, in sicer Zverjasec. Nakup obeh vstopnic prinaša popust, še dodatni popust je zagotovljen pri nakupu vstopnic za muzikal Zverjasec, ki prihaja 18. aprila na spored Lutkovnega gledališča Ljubljana.
Kot pravi Slatinškova, vsa ta dodatna ponudba otrokom in mladim pomaga polneje doživeti in razumeti filme, to pa privede do kritičnejšega presojanja vizualnih vsebin, ki jih obdajajo. »Gledalce s tem vsekakor tudi spodbujamo k lastni ustvarjalnosti, na filmskem in na drugih umetniških področjih, saj se da film odlično povezati skorajda z vsemi umetnostnimi žanri. Ker pa je količina vizualnih informacij danes ogromna, je neizogibno, da moramo otroke učiti kritičnega presojanja videnega,« še dodaja. Prav zato občasno pripravljajo mini revije oziroma knjižice za otroke, v katerih so nezapleteni intervjuji z režiserji ali igralci, zamisli za družabne igre in še kakšen kuharski recept se znajde vmes.
Kinobalon je samo del prizadevanj Kinodvora, da bi bile kakovostne filmske vsebine družinski dogodek, mogoč v prav vsakem življenjskem obdobju. Ob sredah ob enih je denimo čas za Kino v plenicah, projekcijo, namenjeno mamam z dojenčki. Takrat predvajajo filme iz rednega programa, le da z nekoliko stišanim zvokom. Dovoljeno je dojenje, tik ob izhodu iz dvorane stoji previjalna miza, v Kinodvorovi kavarni pa prodajajo čokolino. Ko otroci malo zrastejo, jih lahko starši ob nedeljah pripeljejo v Sezamov kotiček. Medtem ko se sami prestavijo v kinodvorano, otroci energijo sproščajo z animatorji v ustvarjalnih delavnicah. Starši lahko v času projekcij malčke po znižani ceni pustijo tudi v varstvu v Družinskem centru Mala ulica.
Z vsem tem želi biti Kinodvor čim bolj domač. V resnici bolj ko ga obiskuješ, bolj ugotavljaš, da je njegovo preddverje kot podaljšek dnevne sobe. V kavarni pred blagajno so v enem kotu otroške knjige, ob njih revije za odrasle. Na drugi strani je otroški kotiček za risanje. Starši lahko v kavarni kadarkoli sproščeno poklepetajo, medtem pa otrokom ni treba trenirati sedenja pri miru, saj imajo možnost zaposliti se na različne načine in pri tem razvijati domišljijo.
Jelka, junakinja Ele Peroci, je rekla: »Moj dežnik je lahko balon.« Zakaj bi bil potem kino zgolj kino, ko pa je vsaj za otroke lahko kinobalon?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.