25. 4. 2013 | Družba | Alternative, pomlad 2013
Neoliberalizem. Upor. Socializem.
Kaj pa če nam ne preostane drugega kot koordiniran izstop iz EU in iskanje zavezništev pri socialističnih vladah sveta? V Latinski Ameriki že nastaja socialistični blok za novo tisočletje. Drugače rečeno: ste se že vprašali, s čim imamo sploh opravka?
Luka Mesec (l. 1987), koordinator Delavsko-punkerske univerze (DPU), družboslovec, ki je na protestih prvi spregovoril o socializmu kot alternativi in požel navdušenje.
© Borut Peterlin
Konec prvega desetletja novega tisočletja sta zaznamovala dva procesa: kriza in protesti. »Save people, not banks!« vzklikajo ameriški protestniki, »Detener la austeridad!« vzklikajo španski, »L'humain d'abord!« francoski. In naposled je protestniški val zajel tudi Slovenijo. Jasno je torej, da dogodki, ki so v zadnjih mesecih pretresli naše politično ozračje, niso nikakršna posebnost, ampak je Slovenija le delček v mozaiku svetovnega dogajanja. To nas sili v sklep, da vzroki za izbruh jeze in nezadovoljstva niso specifično slovenski. In da problemi, ki nas neposredno prizadevajo – vse višja brezposelnost, vse nižje plače, vse več korupcije in klientelizma –, niso ekscesi, ki bi jih povzročili skorumpirani posamezniki na visokih položajih, temveč so sistemski pojavi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.