Tjaša Zajc

 |  Mladina 26  |  Politika  |  Intervju

Danijel Bešič Loredan: "Zdravstveni sistem deluje kot nedotakljiv in že 20 let ga vodijo isti ljudje."

Predstavnik delovne skupine Iniciative zdravnikov za transparentno in strokovno javno zdravstvo v Sloveniji

© Uroš Abram

Da bi opozorili na nevzdržne razmere v zdravstvu, ste v torek v Ljubljani organizirali Shod za pravico do zdravljenja. Nekatere zdravniške organizacije so shodu nasprotovale. Kako komentirate stališče, da se na ulici iščejo populistične rešitve in izgublja resnost problema?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 26  |  Politika  |  Intervju

© Uroš Abram

Da bi opozorili na nevzdržne razmere v zdravstvu, ste v torek v Ljubljani organizirali Shod za pravico do zdravljenja. Nekatere zdravniške organizacije so shodu nasprotovale. Kako komentirate stališče, da se na ulici iščejo populistične rešitve in izgublja resnost problema?

Od januarja do aprila smo se za isto mizo aktivno pogovarjali z vsemi zdravstvenimi organizacijami. Ker smo sami spremembe hoteli takoj, nekateri drugi pa so želeli z njimi počakati do jeseni, smo se razšli. Petnajstega maja smo objavili naše konkretne predloge, ki so jih pripravili strokovnjaki: zdravniki, pravniki in ekonomisti.

Vladi ste postavili ultimat, da mora do septembra pripraviti rešitve. Sicer …?

Želimo si, da bi bil do prvega septembra sistem stabiliziran. Da bi vlada zmanjšala minuse v bolnišnicah, poskrbela, da se zamašijo luknje, skozi katere odteka denar, namesto da se povečujejo bremena davkoplačevalcev. Ne pričakujemo, da bodo takoj pripravljeni vsi zakoni, želimo pa si, da so takrat jasni koncepti glede zdravstvene dejavnosti, vodenja bolnišnic in zdravstvenega zavarovanja.

Pred kratkim je minister za zdravje predstavil nov zakon o zdravstveni dejavnosti. Ste ga že preučili?

Na hitro smo ga pregledali in nismo zadovoljni. V enem tednu bomo pripravili predloge za izboljšave. Zakon je še v javni razpravi, zato so še možnosti za spremembe. Upam, da nam bo vlada prisluhnila in bomo skupaj prišli do izhodišča rešitev.

Se vam zdi, da vam minister za zdravje dovolj prisluhne? Predsednik zdravniške zbornice je bil razočaran, ker v pripravo omenjenega zakona zdravniška združenja niso bila vključena.

Pravega posluha ni. Zgovorno je tudi dejstvo, da je minister tik pred shodom pojasnjeval zakon, ki smo ga pred tem čakali mesece. O nekaterih dejstvih, o katerih smo se pogovarjali na začetku leta, v zakonu ni ne duha ne sluha. Minister igra solistično vlogo, katere cilj se zdi zgolj reševanje lastne kože.

V iniciativi na prvo mesto postavljate željo po večji transparentnosti. Navedli ste možen prihranek v višini 500 milijonov evrov. Če poznate konkretne primere spornega delovanja – zakaj že sedaj ni več ukrepov, kazni, bolj jasnega delovanja?

Pristojni organi, kot sta Računsko sodišče in Komisija za preprečevanje korupcije, počasi rešujejo sporne primere. Ti primeri so znani, zato bi moral minister tukaj nastopiti odločneje. V Sloveniji je vsaj 400 zdravnikov, ki bi jim zaradi Zakona o uravnoteženju javnih financ morali prekiniti delovno razmerje. Pa ostajajo v sistemu in so nedotakljivi. Pooblastila za ukrepanje glede tega minister ima, a do danes ni storil ničesar. Zdravstveni sistem deluje kot nedotakljiv in že 20 let ga vodijo isti ljudje. To bi morali spremeniti.

Kaj čaka bolnike, če vas vlada ne usliši? Lahko pričakujemo tudi kakšno stavko?

Če bo treba, se bomo ponovno obrnili na ljudi za podporo. Nikoli pa kot rešitev ne bomo zahtevali ali podpirali stavke. V tem primeru največje breme pade na paciente. Tega pa si ne želimo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

Pisma bralcev

  • Ivan Soče, Maribor

    Intervju Danijel Bešič Loredan

    Z izjemno naklonjenostjo in velikim upanjem spremljam aktivnost skupine zdravnikov, ki so povzdignili svoj glas predvsem proti korupciji v zdravstvu. Z veseljem opazujem, kako se tem naporom pridružujejo študentje medicine in državljani – pacienti. Vsaka dejavnost, usmerjena v krepitev poštenosti, je vredna pohvale in podpore. Več